Araştırmacılar, son kullanma tarihi yerine başka bir teknolojiyi öneriyor!

Bir grup araştırmacı, son kullanma tarihleri yerine, gıdalardaki bozulmaları tespit edebilen yeni bir ambalaj teknolojisinin kullanılmasını önerdi.

Araştırmacılar, son kullanma tarihi yerine başka bir teknolojiyi öneriyor!
Haber albümü için resme tıklayın

McMaster Üniversitesi'nden bir grup araştırmacı, gıda paketlerinin içeriklerinin bozulup bozulmadığına dair bilgi verebildiğini iddia ettikleri bir teknoloji geliştirdi. Ekip şimdi bunları gıda sektöründe kullanıma sokmak için çalışıyor.

Araştırmacılar gıda kaynaklı hastalıkların önlenmesi ve gıda israfının azaltılması amacıyla geliştirdikleri teknolojiyi ticarileştirmek için üreticileri ve kamu yetkililerini bir ikna etmeyi hedefliyor.

Ekibe göre, testler ambalaj başına sadece birkaç sente mal oluyor. Ancak gıda üreticileri, tüketicilerin üstlenmek zorunda kalacakları yeni maliyetleri ekleme konusunda isteksiz.

Araştırmacılar elde ettikleri sonuçları yayınladıkları makalelerinde, geliştirdikleri ambalajın “gıda zehirlenmeleriyle ilişkili itibar ve pratik maliyetlerden üreticileri kurtaracağını, gıda israfını önemli ölçüde azaltacağını ve gıda kaynaklı hastalıklarla ilişkili sağlık bakımı ve kayıp zaman maliyetlerini azaltacağını” iddia ediyor.

Araştırmacılar daha da ileri giderek, her yıl küresel olarak yüz milyarlarca dolar tasarruf edilebileceğini öne sürüyor.

Araştırmacılara göre devlet yetkilileri bozulan gıdaları tespit edebilen yeni ambalaj teknolojisinin faydalarının farkında. Ancak bu teknolojinin yaygın olarak benimsenmesinin önemli yasal ve uygulama değişiklikleri gerektireceğini, bunun da dirençle karşılanabileceğini düşünüyorlar. Araştırmacılar bu zorluklara rağmen yeni teknolojinin gıda israfını azaltma ve gıda güvenliği artırma potansiyelinin, tüm paydaşlar için olumlu sonuçlar doğuracağına inandıklarını belirtiyor.

Araştırmacılar, son kullanma tarihi yerine başka bir teknolojiyi öneriyor!

Son kullanma tarihi uygulamasının getirdiği sorunlar

Araştırma ekibine göre, taze gıdaların “son kullanma tarihi” ya da “son tüketim tarihi” ile etiketlenmesine yönelik mevcut uygulamalar keyfi ve fazla korumacı. Üstelik bu tarihler çoğu zaman tamamen güvenli gıdaların israf edilmesine neden oluyor, bu da üreticilerin ve tüketicilerin doğrudan ya da dolaylı olarak zaten ödemekte olduğu büyük maliyetleri beraberinde getiriyor.

Makalenin arkasındaki McMaster mühendisleri ve biyokimyacılardan oluşan grup, 2018'den bu yana “bozulmayı tespit etmek veya durdurmak için çeşitli ambalaj tabanlı teknolojilerin uygulanabilirliğini kanıtladı. Bunlar arasında Sentinel Wrap ve Lab-on-a-package gibi teknolojiler var. Ancak yeni teknolojiyi endüstriyel ölçekte uygulama söz konusu olduğunda çeşitli zorluklardan bahsediyorlar.

Gıda tazeliği ve güvenliğine ilişkin geleneksel takvim temelli yaklaşımdan tespit temelli yeni bir sisteme geçiş önemli bir çaba gerektiriyor. Ancak araştırmacılar makalelerinde, tarih etiketlemesi söz konusu olduğunda gıda güvenliği uygulamalarını modernize etmenin zamanının geldiğine inandıklarını vurguluyor.

Araştırmadan elde edilen sonuçlar Nature Reviews Bioengineering dergisinde yayınlandı.

16 May 2024 - 12:00 - Gıda


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.