Rekabet Kurulu’ndan bir uzlaşma, bir soruşturma kararı!

Bağdat Pazarlama ile Deva Baharatları şirketlerinin sunduğu uzlaşma metnini kabul ederek, 2 milyon 788 bin TL idari para cezası keserek soruşturmayı sonlandıran Rekabet Kurulu, Frito Lay şirketi hakkında ise perakende satış noktalarında rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırmak suretiyle rekabeti ihlal ettiği gerekçesiyle soruşturma başlattı.

Frito Lay, Doritos ile Kristal Elmaları Topladı
Rekabet Kurulu’ndan bir uzlaşma, bir soruşturma kararı!
Haber albümü için resme tıklayın

Rekabet Kurulu’nun baharat sektörüne yönelik soruşturması uzlaşmayla sonuçlandı.

Uzlaşma metni kabul edildi

Yapılan açıklamaya göre, Bağdat Pazarlama Ticaret Limited Şirketi ve Deva Baharatları Gıda Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’nin alıcılarının yeniden satış fiyatlarını tespit etmek suretiyle 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesini ihlal edip etmediklerinin tespitine yönelik olarak yürütülen soruşturma, taraflarca sunulan uzlaşma metinlerinin Rekabet Kurulu tarafından kabul edilerek, sonlandırıldı.

Ankara İdare Mahkemelerinde yargı yolu açık olmak üzere gerekçesi daha sonra tebliğ edilecek olan kararın açıklama metninde;

Açılan soruşturma kapsamında, Rekabet Kurulunun uzlaşma ara kararına istinaden Bağdat Pazarlama Ticaret Limited Şirketi ve Deva Baharatları Gıda Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi tarafından gönderilen nihai uzlaşma metninde, ihlalin varlığı ve kapsamı ile uzlaşma ara kararında öngörülen azami idari para cezası oranı ve tutarının, teşebbüs tarafından açıkça kabul edildiği belirtildi.

2.8 milyon TL ceza kesildi

Bağdat Pazarlama Ticaret Limited Şirketinin ve Deva Baharatları Gıda Sanayi ve Ticaret Limited Şirketinin oluşturduğu ekonomik bütünlüğün alıcılarının yeniden satış fiyatını tespit etmek suretiyle 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesini ihlal ettiğine,

Bu doğrultuda teşebbüse aynı Kanun ile Rekabeti Sınırlayıcı Anlaşma, Uyumlu Eylem ve Kararlar ile Hakim Durumun Kötüye Kullanılması Halinde Verilecek Para Cezalarına İlişkin Yönetmelik’in ilgili maddeleri uyarınca, 2022 yılı gayrisafi gelirinin belirli bir oranında olmak üzere takdiren 3.718.344,27 TL idari para cezası uygulanmasına,

4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun ve Rekabeti Sınırlayıcı Anlaşma, Uyumlu Eylem ve Kararlar ile Hâkim Durumun Kötüye Kullanılmasına Yönelik Soruşturmalarda Uygulanabilecek Uzlaşma Usulüne İlişkin Yönetmelik’in ilgili maddeleri uyarınca uzlaşma usulü sonucunda teşebbüse verilecek idari para cezasında %25 oranında indirim uygulanmasına,

Bu kapsamda uzlaşma usulü sonucunda teşebbüse 2022 yılı gayrisafi gelirinin belirli bir oranında olmak üzere takdiren 2.788.758,20 TL tutarında idari para cezası uygulanmasına,

Böylece Rekabet Kurulunun 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesinin ihlal edilip edilmediğinin tespitine yönelik olarak yürütülen soruşturmanın uzlaşma usulü ile sonlandırılmasına oybirliğiyle karar verildi.

Frito Lay’e rekabet soruşturması

Rekabet Kurulu, Frito Lay hakkında ise rekabet soruşturması başlattı.

Rekabet Kurumu’nun internet sitesinde yer alan duyuruya göre, Frito Lay Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin perakende satış noktalarında rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırmak suretiyle Rekabetin Korunması Hakkında Kanunu ihlal edip etmediği iddialarına yönelik yürütülen ön araştırma, Rekabet Kurulunca karara bağlandı.

Önaraştırmada elde edilen bilgileri, belgeleri ve yapılan tespitleri müzakere eden Rekabet Kurulu, bulguları ciddi ve yeterli bularak Frito Lay Gıda San. ve Tic. A.Ş. hakkında soruşturma açılmasına karar verdi.

Rekabet Kurulu tarafından alınan soruşturma kararları, hakkında soruşturma açılan teşebbüs ya da teşebbüs birliklerine kararın tebliğ edilmesini takiben kamuoyunun bilgisine sunuluyor. Kamuoyunun Kurul kararları hakkında bilgilendirilmesi kapsamında yapılan açıklamalar, hakkında soruşturma açılan teşebbüslerin ya da teşebbüs birliklerinin 4054 sayılı Kanun’u ihlal ettikleri, Kanun kapsamında ceza yaptırımı ile karşı karşıya kaldıkları veya kalacakları şeklinde yorumlanamıyor.

15 May 2024 - 12:03 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.