Veteriner ürünlerinin uygulama ücretleri için kriterler belirlendi

Tarım ve Orman Bakanlığı, veteriner biyolojik ürünler ve hayvanların tanımlanmasında kullanılan tanımlama araçlarının uygulanması sonucu hayvan sahipleri veya bakıcıları tarafından ödenmesi gereken ürün bedelleri ile uygulama ücretlerinin tahsiline ilişkin esasları belirledi.

Süt ürünlerinin fiyatı yükseldi, ancak?
Haber albümü için resme tıklayın

Veteriner Biyolojik Ürün ve Hayvan Tanımlama Araçlarının Bedelleri ile Uygulama Ücretlerinin Tahsiline İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ (No: 2024/11), 14 Mayıs 2024 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Tarım ve Orman Bakanlığınca belirlenen veteriner biyolojik ürünler ve hayvanların tanımlanmasında kullanılan tanımlama araçlarının uygulanması sonucu hayvan sahipleri veya bakıcıları tarafından ödenmesi gereken ürün bedelleri ile uygulama ücretlerinin tahsiline ilişkin usul ve esasları düzenlemek amacıyla yayımlanan Tebliğ, uygulaması yapılan veteriner biyolojik ürünler ile hayvan tanımlama araçlarının ürün bedelleri ve uygulama ücretlerinin tahsili ile Bakanlık veri tabanlarına kayıt işlemlerine ilişkin usul ve esasları kapsıyor.

Tebliğ, 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanununun 7 nci ve 14 üncü maddeleri, 969 sayılı Tarım ve Köyişleri Bakanlığının Merkez ve Taşra Kuruluşlarına Döner Sermaye Verilmesi Hakkında Kanun ile 7613 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile yürürlüğe konulan 2023 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemeler ve 2024 Yılında Uygulanacak Sertifikalı Tohum Kullanım Desteğine İlişkin Kararın 11 inci maddesine dayanılarak hazırlandı.

Genel esaslar

Buna göre, hayvanlara uygulanacak veteriner biyolojik ürünler ve hayvanların tanımlanmasında kullanılan tanımlama araçları ile bunların uygulamasına ilişkin ücretlerinin belirlenmesinde Hayvanların Tanımlanması ile Veteriner Biyolojik Ürünlerin Uygulama Ücretleri Yönetmeliği hükümleri esas alınacak.

Veteriner biyolojik ürünler ve hayvanların tanımlanmasında kullanılan tanımlama araçlarının ücreti ve uygulanması sonucu hayvan sahipleri veya bakıcıları tarafından ödenecek ücretler çiftçinin muvafakati alınarak Bakanlık tarafından yapılacak tarımsal destekleme hakedişlerinden mahsup edilebilecek.

Sığır cinsi ile koyun ve keçi türü hayvanların veteriner biyolojik ürün uygulamalarına ilişkin kayıtlar için, il/ilçe müdürlüklerinde görevli veteriner hekimler ile veteriner sağlık teknikerleri/teknisyenleri ve/veya protokol ile aşı uygulamasının devir yapıldığı yetkilendirilmiş personel tarafından sadece Hayvan Bilgi Sistemi (HBS) çatısı altında yer alan Veteriner Bilgi Sistemi (VETBİS), diğer tür hayvanlarda uygulanacak biyolojik ürün kayıtları için ise Aşı Takip Sistemi (ATS) kullanılacak.

Hayvan hastalıkları ile mücadele ve hayvan hareketleri kontrolüne ilişkin hususları düzenleyen Genelge kapsamında programlı olarak nitelenen aşı gruplarında protokol ile devir yapılmadan özel talep doğrultusunda serbest veteriner hekimler tarafından yapılan aşı kayıtları ATS üzerinden yapılacak.

Mahsuplaşma uygulamasından yararlanamayacak olanlar

Kamu iktisadi teşebbüsleri ile kamu tüzel kişiliği bünyesinde bulunan hayvancılık işletmelerinde görev yapanlar, hayvancılık işletmelerinde sözleşmeli olarak görev yapanlar ve kendi işletmesi için küpeleme yetki devri olanlar, Tebliğ kapsamındaki mahsuplaşma ödemelerinden yararlandırılmayacak.

Tebliğ kapsamında ibraz edilen bilgi ve belgelerin doğruluğundan, belgeyi ibraz eden, yetkileri kapsamında onaylayan ve verileri giren kişi ve kurumlar sorumlu olacak.

Uygulaması yapılan ürünlerin veri tabanlarına kayıt işlemlerinden sonra ilgili icmal alınana kadar geçen süre içerisinde düzeltme işlemleri Genelge hükümlerine göre yapılacak.

Mahsuplaşma işlemlerinin aksamasına mahal vermemesi amacıyla, yılsonunda yapılan veteriner biyolojik ürün ve hayvan tanımlama araçlarının kayıtları, yılı bitmeden en son 31 Aralık gününe kadar veri tabanlarına kaydedilecek.

Uyum süreci

Uygulama tarihi Tebliğin yürürlük tarihinden önce olan tanımlama ya da biyolojik ürünlerin uygulamalarına ilişkin ücretler, kayıt tarihleri yürürlük tarihinden sonra olsa dahi otomatik ya da manuel oluşturulacak kesinti ya da ödeme icmaline dâhil edilmeyecek.

Yetki devri yapılması durumu da dâhil olmak üzere veteriner biyolojik ürün ve tanımlama araçları uygulamaları için elden para tahsil edilemeyecek ve Tebliğin yürürlük tarihinden itibaren hayvanların tanımlanması ve veteriner biyolojik ürün uygulama ücreti makbuzu düzenlenmeyecek.

15 Nisan 2024 tarihinden geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe giren Tebliğ hükümlerini, Tarım ve Orman Bakanı yürütecek.

14 May 2024 - 12:07 - Tarım


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.