Doktorunuzun cinsiyeti, hastalığın seyrini etkileyebilir!

ABD ve Japonya’dan bir araştırma ekibinin yaptığı çalışma, kadın doktorların tedavi ettiği hastaların ölme veya tekrar hastaneye yatma ihtimalinin, erkek doktorlar tarafından tedavi edilenlere kıyasla daha düşük olduğunu gösterdi. Veriler, hastanın da kadın olduğu durumlarda, özellikle ağır hastalarda farkın daha belirgin hale geldiğini gösterdi.

Doktorunuzun cinsiyeti, hastalığın seyrini etkileyebilir!
Haber albümü için resme tıklayın

Bu çalışma eşitsizliğin nedenlerini derinlemesine incelemese de, benzer sonuçlara ulaşan önceki araştırmaları teyit eder nitelikte.

Los Angeles'taki California Üniversitesi'nde (UCLA) Sağlık Politikası Bilimcisi olan Yusuke Tsugawa, "Bulgularımız, kadın ve erkek hekimlerin tıbbı farklı şekilde uyguladıklarını ve bu farklılıkların hastaların sağlıkları üzerinde anlamlı bir etkisi olduğunu gösteriyor" dedi.

Ekip, 2016 ve 2019 yılları arasında hastaneye yatırılan 458.108 kadın ve 318.819 erkek hastayı tanımlayan ABD Medicare kaynaklarından elde edilen verileri analiz etti. Tüm hastalar 65 yaşın üzerindeydi. Hem erkek hem de kadın hastaların üçte birinden biraz azı kadın doktorlar tarafından tedavi edildi.

Bu bilgiler daha sonra 30 günlük ölüm oranları (hastaneye kabul tarihinden itibaren) ve 30 günlük yeniden kabul oranları (taburcu tarihinden itibaren) ile karşılaştırıldı. Her iki durumda da kadın doktorlar daha iyi sonuçlar almayı başardı.

Farklar doğrudan neden-sonuç ilişkisi göstermese ve çok büyük olmasa da, hiç olmaması gereken istatistiksel olarak anlamlı bir farkı temsil ediyor. Kadın hastalar için düzeltilmiş ölüm oranları %8,15 (kadın doktor) ve %8,38 (erkek doktor) olarak belirlendi. Bu farkı daha iyi anlamak için, her 417 hastaneye yatış için 1 ölüm olarak düşünebilirsiniz.

Tsugawa, "Bu konunun daha iyi anlaşılması, hasta bakımını etkili bir şekilde iyileştiren müdahalelerin geliştirilmesine olanak tanıyabilir. Kadın hekimlerin yüksek kaliteli bakım sağladığını ve bu nedenle daha fazla kadın hekime sahip olmanın toplumsal açıdan hastalara fayda sağladığını belirtmek önemlidir” diye konuştu.

Doktorunuzun cinsiyeti, hastalığın seyrini etkileyebilir!

Kadın ve erkek doktorlar arasındaki fark ne olabilir?

Çalışmanın yazarları, daha önce farklı tıbbi senaryolarda tespit edilen bu tutarsızlıkların arkasında birkaç neden olabileceğini öne sürüyor. Araştırmacılara göre, kadın doktorların kadın hastalarla daha iyi iletişim kurması ya da erkek doktorların kadın hastaların yaşadığı koşulların ciddiyetini hafife alma ihtimalinin daha yüksek olması mümkün.

Araştırma ekibi ayrıca, kadın doktorlar ve kadın hastalar arasında daha az utanç ve rahatsızlık hissi olabileceğini, bunun da belirli durumlar hakkında daha fazla dürüstlük ve daha iyi teşhis ve tedavi anlamına gelebileceğini öne sürüyor.

Araştırmadan elde edilen sonuçlar Annals of Internal Medicine dergisinde yayınlandı.

11 May 2024 - 16:00 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.