Peynir ve yoğurt tüketimi, astım belirtilerini hafifletebilir!

İran’da yapılan yeni bir araştırma, haftalık olarak yüksek miktarda peynir ve yoğurt gibi süt ürünlerini tüketen çocuk ve gençlerin hırıltılı solunum riskinin bu ürünleri nadiren tüketen veya hiç tüketmeyenlere kıyasla %42 daha düşük olduğunu ortaya koydu.

Büyütmek için resme tıklayın

Veriler, İran'ın 13-14 yaş arası ergenlerde dünya ortalamasından daha yüksek ve daha hızlı bir astım görülme sıklığı oranına sahip olduğunu ortaya koyuyor. Hırıltılı solunum, öksürük, nefes darlığı ve göğüste sıkışma hissi ise yaygın astım belirtileri arasında.

Önceki bilimsel çalışmalara göre, astımlı kişilerin yarısından fazlası beslenme alışkanlıklarını değiştiriyor, süt ürünleri ise en çok kaçınılan gıdalardan birisi. Bununla birlikte, çocuklarda süt ürünleri alımı ve astım arasındaki ilişkiyi araştıran epidemiyolojik çalışmaların sonuçları tutarlı değil. Özellikle Orta Doğu ülkeleriyle ilgili veriler sınırlı.

Bu nedenle, İran'da bir grup araştırmacı süt ve diğer süt ürünlerinin tüketimi ile astım ve semptomları arasındaki potansiyel ilişkiyi aydınlatmak amacıyla bir çalışma yaptı. Kesitsel çalışma 6-7 yaş arası çocuklar ve 13-14 yaş arası ergenlerle gerçekleştirildi. Çalışma, 2020'nin başlarında İran'ın merkezi Yazd'da gerçekleştirilen Küresel Astım Ağı'nın (GAN) bir parçasıydı.

Çalışmaya toplamda 7.667 katılımcı dahil edildi. Genç grubun ebeveynleri ve daha yaşlı katılımcılar astım, semptomlar ve risk faktörleri hakkında çevrimiçi anketler doldurdu. Son 12 aydaki diyet alımı, çoktan seçmeli bir GAN anketi kullanılarak değerlendirildi.

Peynir ve yoğurt tüketimi, astım belirtilerini hafifletebilir!

Süt ürünleri tüketimi ile astım belirtileri arasında ters bir ilişki var

Sonuçlar, süt ürünleri tüketimi ile doktor tanılı astım, mevcut astım veya astım ilacı kullanımı arasında bir ilişki olmadığını ortaya koydu. Ham modelde diğer süt ürünlerinin alımı ile hırıltılı solunum olasılığı arasında bir ilişki bulunmamasına rağmen, çeşitli etkenler ayarlandıktan sonra diğer süt ürünleri tüketimi ile hırıltılı solunum riski arasında anlamlı bir ters ilişki tespit etti.

Araştırma ekibi, "Bulgular, peynir ve yoğurt gibi süt dışındaki süt ürünlerinin tüketiminin çocuklarda ve ergenlerde hırıltılı solunum olasılığını azaltabileceğini gösteriyor" diyerek ulaştıkları sonuçları özetledi.

Özellikle, son 12 ay içinde hırıltılı solunum yaşayan katılımcıların %7,5'ine bir doktor tarafından astım teşhisi konulmamış olması dikkat çekici. Bunun nedeni, semptomların daha ileri yaşlarda başlaması veya bazı bireylerin COVID-19 veya grip gibi bir solunum yolu hastalığına yakalandıktan sonra hırıltılı solunum geliştirmiş olması olabilir.

Öte yandan, doktor tarafından astım teşhisi konulan katılımcıların %83'ü son 12 ay içinde hırıltılı solunum yaşamadı. Bu da yanlış teşhisin veya durumun etkili bir şekilde yönetilmesinin bir sonucu olabilir.

Süt ürünleri tüketimi ve astım arasında nasıl bir etkileşim var?

Astım ve diyetle alınan besinler arasındaki ilişki çeşitli çalışmalarla araştırıldı, bazı çalışmalarda haftada birkaç kez bile olsa süt ürünleri tüketmenin hiç tüketmemeye kıyasla astım üzerinde ters yönde anlamlı bir etkisi olduğu belirlendi.

Süt ve tereyağının faydalı etkisi, laktozun sindiriminin diğer karbonhidratlardan farklı olmasının yanı sıra yağ asidi içeriğinden de kaynaklanıyor olabilir. Araştırmacılar, "Süt ürünlerinin prebiyotik aktivitesi muhtemelen bağırsaklardaki yararlı bakterilerin büyümesini teşvik etmekten kaynaklanıyor. Bu da bağışıklık tepkilerini düzenleyebilir ve böylece astım ve alerjilere karşı koruyucu bir etkiye sahip olabilir" dedi.

Laktalbümin, laktoglobülin ve immünoglobülinler gibi süt proteinleri, serum albümini, laktoferrin ve laktoperoksidaz gibi peynir altı suyu proteinlerinin yanı sıra süt ürünlerinde bulunan enzimler ve sitokinlerin bu koruyucu etkiden sorumlu olduğu düşünülüyor.

Araştırmadan elde edilen sonuçlar Frontiers in Nutrition dergisinde yayınlandı.

11 May 2024 - 00:30 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.