Merkez Bankası, enflasyon tahminini 2 puan artırdı

2024 yıl sonu enflasyon tahminini 2 puan artışla yüzde 38’e çıkartan Merkez Bankası, gıda enflasyonu varsayımını da yaklaşık 1 puan artırarak yüzde 35,5’e çekti. Enflasyonun ilk Enflasyon Raporu’nda öngörülen patikanın üzerinde seyrettiğini vurgulayan Başkan Fatih Karahan, “Enflasyon görünümünde kalıcı bir bozulmaya kesinlikle izin vermeyeceğiz. Haziran’dan itibaren yaşayacağımız dezenflasyon sürecinde, enflasyonu düşürmek için ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz.” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle yolu açılmıştı: TCMB Banka Meclisi’ne yeni üye İstanbul Üniversitesi’nden!
Merkez Bankası, enflasyon tahminini 2 puan artırdı
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) 2024 yılı II. Enflasyon Raporu, Başkan Dr. Fatih Karahan tarafından kamuoyuna açıklandı. Başkan Karahan’ın Enflasyon Raporu Bilgilendirme Toplantısındaki konuşmasından öne çıkan mesajlar şöyle:

Merkez Bankası, enflasyon tahminini 2 puan artırdı

“Enflasyon görünümünde kalıcı bir bozulmaya izin vermeyeceğiz”

“Fiyatlama davranışlarını ve enflasyon beklentilerini yakından takip ediyoruz.
Enflasyon, hedeflerimizle uyumlu seviyelere gerileyene kadar sıkı para politikası duruşumuzu korumakta kararlıyız.
Enflasyon görünümünde kalıcı bir bozulmaya kesinlikle izin vermeyeceğiz.
Parasal sıkılaştırmanın iç talebe etkilerini çeşitli göstergeler üzerinden yakından takip etmekteyiz.
2024 yılı ikinci yarısında, parasal aktarımın gecikmeli etkisiyle, iç talepte zayıflama olacağını ve bu sayede cari dengedeki iyileşmenin devam edeceğini öngörüyoruz.

“Enflasyon öngördüğümüz patikanın üzerinde seyretti”

Enflasyonun ana eğilimi gerilemekle birlikte, yılın ilk Enflasyon Raporu’nda öngördüğümüz patikanın üzerinde seyretmiştir.
Son dönemde hizmetler grubundaki fiyat artışlarının, diğer gruplara kıyasla daha güçlü olduğunu görüyoruz.
Enflasyon beklentilerinin tahmin aralığına yakınsaması, dezenflasyon açısından kritik önemdedir.
Ekonomik birimlerin beklentilerindeki ayrışma ve olası oynaklıklara karşı, parasal aktarımın etkinliğini artırmak amacıyla, makroihtiyati politikaları uygulamaya devam ediyoruz.
Menkul kıymet tesis uygulamasını 9 Mayıs itibarıyla tamamen sonlandırdık.
Likidite gelişmelerini yakından takip ederek, sterilizasyon araçlarını gerektiğinde etkin bir şekilde kullanacağız.
Para politikası duruşumuz ve makroihtiyati çerçeve, mevduat faizlerinin Türk lirasına geçişi destekleyecek seviyelerde kalmasını ve tasarrufların artmasını sağlayacaktır.

“İlave parasal sıkılaştırma, Türk Lirasına güveni artırdı”

Mart toplantısında yaptığımız ilave parasal sıkılaştırma, yurt içi ve yurt dışı yerleşiklerin Türk lirasına güvenini artırmış ve rezervlere olumlu yansımıştır.
Swap hariç net rezervlere bugün itibarıyla baktığımızda son iki haftada 18 milyar dolarlık bir ek iyileşme görmekteyiz. Böylece, ilgili dönemde swap hariç net rezervler toplam 34 milyar dolar artmıştır.
Orta vadeli tahminler oluşturulurken, enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar, para politikasındaki sıkı duruşun sürdürüleceği ve ekonomi politikalarındaki eşgüdümün korunacağı bir görünüm esas alınmıştır.
Merkez Bankası, enflasyon tahminini 2 puan artırdı

Enflasyon tahmini 2 puan, gıda enflasyonu tahmini 1 puan arttı

Son dönemde gıda fiyatlarındaki görünümü göz önünde bulundurarak, gıda fiyatları varsayımımızı 2024 yılı için yaklaşık 1 puan artırdık. (Merkez Bankası enflasyon tahminini yüzde 34,6’dan yüzde 35,5’e çekti. 2025 yılı tahmini yüzde 15 olarak korundu.)
2024 yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 38’e güncelledik. 2025 ve 2026 tahminlerini sırasıyla yüzde 14 ve yüzde 9 seviyesinde koruduk. Orta vadede ise enflasyonun yüzde 5’te istikrar kazanmasını hedefliyoruz.
Tahmin aralıklarının alt ve üst noktaları da 2024 yılı için yüzde 34 ve 42, 2025 yılı için ise yüzde 7 ve 21’e tekabül etmektedir.
25 m3 bedelsiz doğal gaz kullanımı düzenlemesinin sona ermesi, mayıs ayında aylık enflasyonu 0,7 puan yukarı yönlü etkileyecektir. Bunun yanı sıra, olumsuz baz etkisiyle enflasyon mayıs ayında zirveye ulaşacaktır. Böylece, politika iletişiminde sıklıkla vurguladığımız geçiş döneminin sonuna gelmiş olacağız.
Para politikasındaki kararlı duruşumuz, yurt içi talepte dengelenme, Türk lirasında reel değerlenme ve enflasyon beklentilerindeki düzelme vasıtasıyla aylık enflasyonun ana eğilimini düşürecektir.

“Enflasyonu düşürmek için ne gerekiyorsa yapacağız”

Aylık enflasyonun ana eğiliminde, belirgin ve kalıcı bir düşüş sağlanana ve enflasyon beklentileri, öngörülen tahmin aralığına yakınsayana kadar sıkı para politikası duruşumuzu sürdüreceğiz.
Enflasyonda belirgin ve kalıcı bir bozulma öngörülmesi durumunda ise, para politikası duruşumuzu sıkılaştıracağız.
Haziran’dan itibaren yaşayacağımız dezenflasyon sürecinde, enflasyonu, belirlediğimiz ara hedeflerle uyumlu olacak şekilde düşürmek için ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz.”

09 May 2024 - 11:23 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.