ESK hakkında suç duyurusu: “Halk sağlığı tehlikeye atılıyor"

ESK mağazaları ve PERDER üyesi marketlerde satılan ithal indirimli etlerin Tarım Bakanlığının yönetmeliğine aykırı şekilde tüketicilere sunulduğunu belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Erhan Adem, “ESK yetkilileri, bu yasal düzenlemeyi görmezden gelerek, halkın sağlığını hiçe saymışlardır. Halkın sağlığıyla oynayanlardan hesap sorulacak” dedi.

ESK hakkında suç duyurusu: “Halk sağlığı tehlikeye atılıyor"
ESK hakkında suç duyurusu: “Halk sağlığı tehlikeye atılıyor"
+2
Haber albümü için resme tıklayın

CHP Tarım Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erhan Adem, Et ve Süt Kurumu'nun (ESK) Tarım ve Orman Bakanlığı'nın "Hayvansal Gıdalar İçin Özel Hijyen Kuralları Yönetmeliği" hükümlerine aykırı davranarak halkın sağlığıyla oynadığını iddia ederek savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı.

ESK hakkında suç duyurusu: “Halk sağlığı tehlikeye atılıyor

Tarım Bakanlığının düzenlemesine aykırı sözleşme yapıldı

Tarım Bakanlığı'nın ette hijyen yönetmeliğine göre soğutulmuş etten elde edilecek kıymaların, kesim tarihinden itibaren 6 gün içinde hazırlanması gerekirken, ESK’nın ithal ettiği etlerle ilgili olarak bazı firmalara 8 gün şartı koyduğu ve sözleşmeleri buna göre yaptığının ortaya çıktığını belirten Adem, şunları söyledi:

“Tarım ve Orman Bakanlığı'nın 2011 yılında Resmi Gazete'de yayımlanan Hayvansal Gıdalar İçin Özel Hijyen Kuralları Yönetmeliği, açık bir şekilde marketlerde veya kasaplarda satılan kıymaların, hayvan kesiminden sonra 6 gün içinde işlenerek kıyma haline getirilmesini zorunlu kılmaktadır. Ancak ESK yetkilileri, bu yasal düzenlemeyi görmezden gelerek, halkın sağlığını hiçe saymışlardır.
Bu durum, kamuoyunda daha önce de gündeme gelen ithal etlerle ilgili denetimsizlik iddialarını daha da güçlendirmiştir. Ayrıca belli firmalara imtiyaz sağlanarak çıkar elde edildiği ve ihaleye fesat karıştırma suçlarının işlendiği yönünde kuvvetli şüpheler bulunmaktadır. Bu ciddi iddiaların derhal araştırılması ve sorumlulardan hesap sorulması gerekmektedir.
ESK hakkında suç duyurusu: “Halk sağlığı tehlikeye atılıyor

Görevi kötüye kullanma, rüşvet, ihaleye fesat karıştırma

Bu doğrultuda, Et ve Süt Kurumu yetkilileri ile ihaleyle ilgili firmaların yöneticileri hakkında Türk Ceza Kanunu'nun bu çerçevede, ESK Genel Müdürü ve ilgili diğer yetkililerin yanı sıra, ithalat ihalelerini alan firmalarının yöneticileri hakkında 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun;
257. maddesi kapsamında "görevi kötüye kullanma,
254. maddesi kapsamında "rüşvet ve ihaleye fesat karıştırma,
252. maddesi kapsamında da "rüşvet" suçlamalarıyla soruşturma yürütülmesini,
Ayrıca söz konusu ithalat sürecinde görev alan Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileri hakkında da "ihmal suretiyle görevi kötüye kullanma" suçundan (TCK m.257) soruşturma izni verilmesi gerekmektedir. Zira Bakanlık, ithalata müdahale etmemiş ve gerekli denetimi yapmamıştır.

“ESK’nın uygulamaları halkın sağlığını tehdit ediyor”

Halkın sağlığı ve gıda güvenliği bu denli önemli bir konuda hiçbir şekilde göz yumulmamalı, gereken tüm adli/idari işlemler bir an evvel başlatılmalıdır. Hukukun üstünlüğü ilkesinden asla taviz vermeyeceğiz. Halkımızın can ve mal güvenliğini hiçe sayan, görevlerini kötüye kullanarak yolsuzluğa bulaşan hiç kimseye müsamaha gösterilmeyecektir.
Sonuç olarak, Et ve Süt Kurumu yetkilileri tarafından gerçekleştirilen hukuka aykırı uygulamalar, halkımızın sağlığını ciddi şekilde tehdit etmektedir. Gıda güvenliği konusunda gösterilen bu açık ihmalkârlık ve yolsuzluk iddiaları, derhal soruşturulmalı ve her türlü usulsüzlüğe karışan kişi ve kurumlar hakkında gerekli adli ve idari işlemler başlatılmalıdır. Unutulmamalıdır ki halkın can ve mal güvenliği, en temel hukuksal değerlerden biridir. Bu ilkeye gölge düşüren hiçbir eyleme müsamaha gösterilmemeli, tüm sorumlular hukuk önünde hesap vermelidir. Gıda üretimi ve dağıtımında sağlık ve hijyen kurallarına tamamen riayet edilmesi, vatandaşlarımızın en doğal hakkıdır.”

29 Nis 2024 - 19:43 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.