Mevsimlik tarım işçileri için Cumhurbaşkanlığı Genelgesi

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesi’nde, mevsimlik tarım işçileri ile ailelerinin çalışma ve yaşam koşullarını iyileştirmeye yönelik düzenlemeler yer aldı.

Tarımda acı tablo! 3 ayda 150 tarım işçisi hayatını kaybetti
Mevsimlik tarım işçileri için koronavirüs tedbirleri!
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Mevsimlik Tarım İşçileri ile İlgili 2024/5 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi, 27 Nisan 2024 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Mevsimlik tarım işçisi olarak çalışmak amacıyla; bulundukları illerden başka illere gidenlerin ve ailelerinin bu süreçte yaşadıkları sorunların giderilmesine yönelik olarak yapılacak çalışmalarda uyulacak usul ve esasların sıralandığı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi’ndeki düzenlemeler şöyle:

Geçici yerleşim alanları oluşturulacak

Valiliklerce, mevsimlik tarım işçilerinin yoğun olarak çalıştığı yerlerde; eğitim ve sosyal faaliyetleri ile işçilerin temel ihtiyaçlarını giderebilecekleri, ortak kullanım alanları olan, iklim şartlarına uyumlu, emniyetli, ekonomik, estetik ve fonksiyonel, prefabrik, betonarme ya da çelik iskeletli, yeterli büyüklükte bir geçici ortak kullanım merkezi ile alt ve üstyapısı bulunan geçici yerleşim alanlarının oluşturulması sağlanacak.

Geçici yerleşim alanları; sel ve su baskını gibi doğa olaylarından olumsuz etkilenmeyecek, yol ve altyapı hizmetlerinin kolaylıkla sunulabileceği, sağlık şartlarına uygun, tehlikeli ve girilmesi yasak yerlere yeterli mesafede, işçilerin asgari ihtiyaçlarını karşılayacak nitelikleri haiz ve işçi sayısına uygun büyüklükteki kamuya ait taşınmazlar veya Hazine taşınmazları arasından seçilecek.

Söz konusu alanların belirli aralıklarla haşerelere karşı ilaçlanması ile atıkların uzaklaştırılması, temiz içme ve kullanma suyu sağlanması hizmetleri; belediye sınırları içinde veya mücavir alanlarda ilgili belediyelerce, belediye sınırları dışında ise il özel idarelerince yerine getirilecek.

Sağlık hizmetleri

İl sağlık müdürlüklerince mevsimlik tarım işçilerinin ve ailelerin aşılamaları; kadın, gebe, bebek, çocuk ve gençlik sağlığı izlemleri; bulaşıcı hastalık, kanser, verem taramaları ile kronik hastalık tarama ve izlemlerine yönlendirmeye ilişkin faaliyetler periyodik olarak yürütülecek. Bu amaçla mobil sağlık ekipleri oluşturulacak. Ayrıca mevsimlik tarım işçiliğinin yoğun olduğu bölgelerde ise yeterli sayıda sağlık personelinin istihdamı sağlanacak.

Mevsimlik tarım işçileri için Cumhurbaşkanlığı Genelgesi

Öğrencilerin kayıpları telafi eğitimleri ile giderilecek

İl milli eğitim müdürlüklerince; geçici yerleşim alanlarında eğitim ve sosyal faaliyetler için oluşturulan merkezin, öncelikle çocuklar için etkin bir eğitim merkezi olarak kullanılması sağlanacak.

Zorunlu eğitim çağındaki çocukların eğitimlerini devam ettirmek üzere konu hakkında Milli Eğitim Bakanlığının ilgili yönerge/genelge hükümleri uygulanacak. Çocukların okul kıyafetleri ve malzemeleri valiliklerce sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla temin edilecek.

Mevsimlik tarım işçilerinin çocuklarının daimi ikametgahlarındaki okullarına döndüklerinde öğrenme kayıplarına yönelik telafi/yetiştirme eğitimleri yapılacak.  

Özel eğitim ihtiyacı bulunan çocuklar, rehberlik araştırma merkezi müdürlükleri tarafından eğitim imkanlarından faydalandırılacak.

Mevsimlik tarım işçilerinin ulaşım ve güvenlik hizmetleri

İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı tarafından mevsimlik tarım işçilerinin göç dönemlerinde yolculuklarının güvenli ve sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi amacıyla, göç alan ve göç veren yerler arasında trafik denetimleri artırılacak.

İşçileri taşıyan karayolu araçlarının, 24.00-06.00 saatleri arasında şehirler arası yolculuk yapmamaları sağlanacak.

Valiliklerce geçici yerleşim alanlarının korunması ve asayişin sağlanmasına yönelik gerekli tedbirler alınacak, kolluk kuvvetlerince gece ve gündüz düzenli aralıklarla güvenlik amaçlı devriye faaliyetleri yürütülecek.

Mevsimlik Tarım İşçileri İzleme Kurulu

Mevsimlik tarım işçisi gönderen ve alan her il ve ilçede, mülki idare amirinin başkanlığında o ildeki ve ilçedeki ilgili kurum ve kuruluşlar ile muhtarlar, işçi, tarım aracısı ve işveren (toprak sahibi/işleten) temsilcilerinin katılımı ile “İl/İlçe Mevsimlik Tarım İşçileri İzleme Kurulu” oluşturulacak.

Her dönem başında mevsimlik tarım işçilerinin iş koşullarına ilişkin çalışmalar yapacak olan kurullar ayrıca, aracılar ile işverenler veya doğrudan işçiler ile işverenler arasında sözleşme yapılması için gerekli tedbirleri alacak ve ortaya çıkan uyuşmazlıkların çözülmesini temin edecek.

Mevsimlik Tarım İşçileri Bilgi Sistemi

Mevsimlik tarım işçisi olarak daimi ikametgahı dışında bir başka ilde çalışmak amacıyla geçici olarak yer değiştirenlerin ve ailelerinin kimlik bildirimleri, geçici yerleşim alanlarında kolluk kuvvetlerince alınacak ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile elektronik ortamda paylaşılacak.

Bakanlık; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığına Mevsimlik Tarım İşçileri Bilgi Sistemi’ne (e-METİP) kayıtlı olan mevsimlik tarım işçileri ve aile bireylerinin kimlik numaralarını bildirecek.

Genelge kapsamında yürütülecek faaliyetler için ihtiyaç duyulan mali kaynak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca verilecek.

Mevsimlik Tarım İşçileri Eylem Planı

Valilikçe hazırlanan eylem planı, ÇSGB tarafından ilan edilecek tarih aralığında il koordinatörü tarafından her yıl e-METİP’e girilecek.

Eylem planında geçici yerleşim alanları oluşturulmasına öncelik verilecek.

Valilikler, ÇSGB tarafından gönderilen ödenekten; üniversitelerin, STK’ların ve kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının mevsimlik tarım işçilerinin çalışma ve yaşam koşularının iyileştirilmesine yönelik projelerine maddi destek sağlayabilecek.

Mevsimlik Tarım İşçiliği İzleme ve Değerlendirme Kurulu oluşturulacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı veya Bakan Yardımcısı başkanlığında, Aile ve Sosyal Hizmetler, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği, Gençlik ve Spor, Hazine ve Maliye, İçişleri, Kültür ve Turizm, Milli Eğitim, Sağlık, Tarım ve Orman ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlıklarının ilgili Bakan Yardımcıları ve ile Strateji ve Bütçe Başkan Yardımcısından “Mevsimlik Tarım İşçiliği İzleme ve Değerlendirme Kurulu” oluşturulacak.

Gerek görülmesi halinde, mevsimlik tarım işçilerinin daimi ikamet illerinin ve yoğun olarak çalıştıkları illerin valileri ile ilgili taraflar ve akademisyenler Kurul’a davet edilecek. Yılda en az bir kez toplanacak olan kurul, mevsimlik tarım işçiliği ile ilgili ulusal politikanın belirlenmesi, kurum ve kuruluşlar arasında koordinasyonun sağlanması, valiliklerce bu Genelge kapsamında yürütülen faaliyetlerin izlenmesi ve sorunlara çözüm üretilmesi hakkında çalışmalar yürütecek.

27 Nis 2024 - 11:05 - Tarım


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.