Gıda Krizleri Küresel Raporu yayımlandı: Yüz milyonlarca insan aç!

Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler tarafından desteklenen iki sivil toplum kuruluşunun yayımladığı rapor 2023 yılında gıda krizi riski altındaki 59 ülke ve bölgedeki endişe verici durumu ortaya koydu.

Büyütmek için resme tıklayın

Gıda Krizleri Küresel Ağı (GNAFC) ve Gıda Güvencesi Bilgi Ağı (FSIN) adlı iki sivil toplum kuruluşunun 2024 yılı raporu, dünyanın gıda güvencesini sağlama konusunda sıkıntı yaşadığını ortaya koydu. Son yayımlanan Gıda Krizleri Küresel Raporu'na göre gıda krizi riski altındaki 59 ülke ve bölgede yaşayan nüfusun yüzde 21,5'ini oluşturan kısmı yüksek düzeyde şiddetli gıda güvencesi yoksunluğu ile karşı karşıya kaldı.

Gıda Krizleri Küresel Raporu yayımlandı: Yüz milyonlarca insan aç!

Gıda güvencesi giderek azalıyor

Söz konusu bölgelerde gıda güvencesi sağlanamayan 281,6 milyon kişi olduğu belirtilen rapora göre bu sayı 2022 verisinden 24 milyon kişi fazla. Bunun nedeninin bazı bölgelerde yaşanan güvence kaybının, diğer bölgelerde yaşanan iyileşmeden fazla olması. Rapordaki verilere göre 12 ülkede şiddetli gıda güvencesi kaybı yaşanırken bunların başında Sudan ve Afganistan geldi. Analize konu olan 39 ülke ve bölgede 36 milyon insan gıdaya erişimde acil durum düzeyinde kesinti yaşadı (IPC sıralamasına göre 5 üzerinden 4'üncü seviye).

Rapora konu olan 41 ülke ve bölgede 165,5 milyon insan krizle karşı karşıya kaldı (3'üncü seviye), 40 ülkede 292 milyon kişi ise sınırda gıda güvencesine sahip olarak belirlendi (2'nci seviye). Uzmanlar 600 bini Gazze Şeridi'nde olmak üzere 700 bin insanın kıtlık ve felaket olarak adlandırılan 5'inci seviye ile karşılaştığını tahmin ediyor.

Gıda Krizleri Küresel Raporu yayımlandı: Yüz milyonlarca insan aç!

Savaşlar ve göç sayıları artırdı

İnsanların göç etmek zorunda kalması ile şiddetli gıda güvencesi yoksunluğu arasında yüksek düzeyde ilişki bulundu. Zorla yerinden edilen insanların sayısı 59 ülke ve bölgede 8 yılın en yüksek düzeyine çıkarak 90 milyona ulaşırken Gazze Şeridi'nde göç etmek zorunda kalan nüfus, toplamın yaklaşık %80'ine karşılık geldi.

Çocuklar ve kadınlarda şiddetli yetersiz beslenme sayıları da artış gösterdi. Geçtiğimiz yıl 32 ülkede 5 yaşın altındaki 36 milyon çocuğun şiddetli yetersiz beslenme ile karşı karşıya kaldığı aktarıldı. Raporda veri eksikliğine de dikkat çekildi. Buna göre gıda krizi yaşayan 14 ülkede veri olmaması veya verinin teknik gereksinimlere uymaması nedeniyle buradaki nüfus hesaba katılamadı.

Gıda Krizleri Küresel Raporu yayımlandı: Yüz milyonlarca insan aç!

El Niño'nun etkileri bu yıl da devam edecek

Gıda güvencesine erişimi etkileyen nedenlerin başında bölgesel çatışmalar geliyor. Savaşlar nedeniyle 2023'te 135 milyon insanın gıda güvencesinden mahrum kaldığı belirtiliyor. Bir diğer neden 18 ülkede 72 milyon insanı etkilediği bildirilen olumsuz hava koşulları. El Niño ve iklim değişikliği 2023'ün kayıt altına alınmış en sıcak yıl olmasına neden oldu. Ekonomik sarsıntılar ise 21 ülkedeki 75 milyondan fazla kişinin gıdaya erişimini engelledi. Küresel anlamda gıda fiyatlarındaki azalma, düşük gelirli ve ithalata bağlı ülkelere yansımadı.

Uzmanlar Filistin, Sudan ve Haiti'de çatışmaların ve güven eksikliğinin 2024'te de süreceğini ifade ediyor. Bu yılın başlarında zirve yapan El Niño'nun etkilerinin yıl boyunca sürmesi bekleniyor. Bu etkiler arasında seller, düşük yağış ve kuraklık bulunuyor. Gıdada ithalata bağımlı, özellikle de parası değer kaybeden düşük gelirli ülkelerin yüksek gıda fiyatlarından 2024'te de etkileneceği öngörülüyor. Bunun yanında insani yardımların azalması da bu yıl sorunu daha da büyütebilecek gibi duruyor.  

Gıda Krizleri Küresel Raporu 2024'e bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Ekli Dosyalar

26 Nis 2024 - 17:51 - Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.