Sütteki antibiyotik kalıntıları, tüketiciler için riskli mi?

Besicilikte antibiyotik kullanıldığında, kalıntıları süte geçebilir ve bu durum tüketicileri antimikrobiyal direnç bağlamında tüketicileri riske sokabilir. Bu nedenle, konuyla ilgili düzenlemeler şart.

Büyütmek için resme tıklayın

Antibiyotikler, büyük ölçüde hastalıkları tedavi etmek ve önlemek için çiftlik hayvanlarına verilir. İngiltere ve AB'de antibiyotik kullanımı ABD'ye kıyasla daha sıkı bir şekilde düzenlenmiş olsa da bu, Avrupa'daki çiftlik hayvanlarına asla antibiyotik verilmediği anlamına gelmiyor.

Süt sektöründe, sütün antimikrobiyal kalıntılardan etkilenmesini önlemek için antibiyotik kullanımın düzenlenmesine ihtiyaç var. Eğer kalıntılar süte geçerse, bu durum tüketicileri risk altına sokabilir ve bakterilerin antibiyotiklere karşı direnç kazanması anlamına gelen antimikrobiyal dirence (AMR) neden olabilir.

Avrupa’daki süt ürünlerinde antibiyotikler

Sütün antibakteriyel kalıntılar içermediğinden emin olmak için çiftçiler, süt ineklerine antibiyotik verilmesi ile sütün tedarik zincirine girmesi arasında bir geri çekme süresi uygulamalı.

Avrupa Gıda Standartları Ajansı (EFSA) Biyolojik Tehlikeler ekibinin lideri Ernesto Liebana FoodNavigator'a verdiği demeçte, “Süt hayvanları antibiyotiklerle tedavi edilir ve geri çekme sürelerine uyulmazsa antibiyotikler süte karışabilir. Antibiyotikli süt tüketmek, insanların antimikrobiyal kalıntılara maruz kalmasına ve dolayısıyla antimikrobiyal dirence katkıda bulunabilir. Bu nedenle çiftçilerin antibiyotikleri pazarlama izinlerine uygun olarak kullanmaları önemli” diye konuştu.

Sütteki antibiyotik kalıntıları, tüketiciler için riskli mi?

Kültür eti kullanarak antimikrobiyal dirençle mücadele

Süreç çok daha kontrol edilebilir olduğundan ve patojenlerden kurtulmak daha kolay olduğundan, kültür etinin üretiminde antibiyotik kullanımını geleneksel ete kıyasla önemli ölçüde azaltmak (veya tamamen ortadan kaldırmak) mümkündür.

Geçtiğimiz Şubat ayında yayınlanan EFSA raporuna göre, analiz edilen süt örneklerinin %0,17'si AB’nin sütteki antimikrobiyal kalıntılara ilişkin kurallarına uygun değildi. İyi haber şu ki bu oran, önceki 12 yıla göre daha düşüktü.

Avrupa İlaç Ajansı (EMA) sözcüsü, "Antimikrobiyaller için, tolere edilebilecek kalıntı seviyelerini belirleme süreci, maksimum kalıntı seviyeleri (MRL'ler), antimikrobiyal kalıntılarının AMR oluşturma veya bakterileri antimikrobiyallere dirençli hale getirme riskini göz önünde bulundurur ve MRL'ler direnç seçimi açısından da güvenli kabul edilir.

Hayvanları antibiyotiklerle tedavi ederken çiftliklerin, antibiyotikler sistemlerinden temizlenene kadar tedavi edilen hayvanlardan elde edilen sütün gıda tedarikine girmemesini sağlamak için uygun protokolleri takip etmeleri önemli. Ayrıca, düzenleyici kurumlar ve gıda güvenliği yetkilileri, süt ve diğer gıda ürünlerinde antibiyotik kalıntılarını önlemeye yönelik standartların izlenmesi ve uygulanmasında çok önemli bir rol oynuyor” diye konuştu.

AB'nin çeşitli antibiyotikler için MRL'lere ilişkin çeşitli düzenlemeleri de bulunuyor.

Hangi amaçlar için antibiyotik kullanılması yasak?

AB, çiftlik hayvanlarında antimikrobiyallerin kullanımını düzenlemekte, enfeksiyonun yayılmasını önlemek için kontrol tedavisi olarak kullanımlarını kısıtlamakta, ayrıca hayvan gruplarında, ilaçlı yem yoluyla ve büyümeyi ve daha yüksek verimi teşvik etmek için kullanımlarını yasaklamaktadır. Ayrıca AB üye ülkelerinin antimikrobiyal kullanımına ilişkin veri toplamasını da sağlıyor.

Liebana, çiftlik hayvanları için antibiyotik kullanımının tamamen ortadan kaldırılamayacağını söyledi. Ancak kullanımları azaltılabilir ve çiftlik hayvanlarının enfeksiyonlara karşı güvende olmasını sağlamanın başka yolları da var. Liebana, "Hayvanları sağlıklı tutmak için daha iyi beslenme, aşılama ve biyogüvenlik protokolleri gibi önleyici tedbirlere daha fazla odaklanılması, çiftçilikte antimikrobiyal kullanım ihtiyacının azalmasını sağlayabilir" dedi.

06 May 2024 - 12:00 - Tarım


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.