Uyku ve tip 2 diyabet riski arasında bir bağlantı keşfedildi!

Yeterli uyumamak, çağımızın yaygın sorunlarından biri haline geldi. Birçok araştırma, yeterli uyumamanın yol açtığı ciddi sağlık sorunlarına işaret ediyor.

Uyku ve tip 2 diyabet riski arasında bir bağlantı keşfedildi!
Haber albümü için resme tıklayın

Yeni yapılan bir araştırmada da geceleri 6 saatten daha kısa süre uyuyanlarda tip 2 diyabet riskinin arttığı belirlendi. Peki uyku ve diyabet arasında nasıl bir ilişki var? Gelin yakından bakalım.

Araştırmacılar, sağlık ve tıbbi araştırmalar için küresel bir kaynak olarak hizmet veren büyük bir biyomedikal veri tabanı olan, UK (Birleşik Krallık) Biobank'tan elde edilen verileri analiz etti. On yıldan uzun bir süre boyunca sağlık durumları takip edilen 247.867 yetişkinden alınan bilgilere bakıldı.

Araştırmacılar, uyku süresi ile tip 2 diyabet arasındaki ilişkileri ve sağlıklı bir diyetin kısa uykunun diyabet riski üzerindeki etkilerini azaltıp azaltmadığını anlamayı amaçladı.

UK Biobank'a katılanlara 24 saat içinde yaklaşık olarak ne kadar uyudukları soruldu. 7 – 8 saatlik bir uyku, ortalama ve normal uyku olarak kabul edilirken kısa uyku süresi üç kategoriye ayrıldı; hafif (6 saat), orta (6 saat) ve aşırı (3-4 saat). Araştırmacılar uyku verilerini insanların diyetleri hakkındaki bilgilerle birlikte analiz etti.

Yetersiz uyku, sağlıklı beslenmeye rağmen diyabet riskini arttırıyor

Katılımcıların yaklaşık %3,2'sine, takip süresi boyunca tip 2 diyabet teşhisi kondu. Sağlıklı beslenme alışkanlıkları daha düşük genel diyabet riskiyle ilişkili olsa da, sağlıklı beslenen ancak günde 6 saatten az uyuyan kişilerde tip 2 diyabet riskinin, normal uyku kategorisindeki kişilere kıyasla arttığı görüldü.

Araştırmacılar, beş saatlik uyku süresinin tip 2 diyabet gelişme riskinin %16 daha yüksek olmasıyla bağlantılı olduğunu, 3- 4 saat uyuyan kişilerin riskinin ise 7 – 8 saat uyuyan kişilere kıyasla %41 daha yüksek olduğunu tespit etti.

Uyku ve tip 2 diyabet riski arasında bir bağlantı keşfedildi!

Kısa uyku diyabet riskini nasıl etkiler?

Tip 2 diyabetli kişilerde vücut, insülin adı verilen bir hormonun etkilerine karşı dirençli hale gelir ve bu hormonu pankreasta yeterli miktarda üretme kapasitesini yavaş yavaş kaybeder. İnsülin önemli bir hormondur, çünkü yediğimiz gıdalardan alınan ve kanda bulunan glikozu (şekeri) düzenleyerek vücuttaki hücrelere taşınmasına yardımcı olur.

Daha az uyuyan kişilerin neden daha yüksek tip 2 diyabet riski barındırdığı kesin olarak bilinmiyor. Ancak geçmişte yapılan araştırmalar, uykudan mahrum kalan kişilerin kanlarında genellikle insülin duyarlılığını bozan ve insülin direncine yol açan inflamatuvar belirteçlerin ve serbest yağ asitlerinin arttığını gösterdi. Bu, vücudun kan şekeri seviyelerini düzenlemek için insülini düzgün bir şekilde kullanmakta zorlandığı ve dolayısıyla tip 2 diyabet riskini artırdığı anlamına gelir.

Ayrıca, yeterince uyumayan kişiler ve düzensiz düzende uyuyan kişiler (vardiyalı çalışanlar gibi), vücutlarının sirkadiyen ritim olarak bilinen doğal ritminde bozulmalar yaşar.

Bu durum kortizol, glukagon ve büyüme hormonları gibi hormonların salgılanmasını engelleyebilir. Bu hormonlar vücudun değişen enerji ihtiyaçlarını karşılamak için gün boyunca salınır ve normalde kan glikoz seviyelerini dengede tutar. Eğer bu hormonların salgılanması bozulursa, gün ilerledikçe vücudun glikozla başa çıkma becerisi azalabilir.

Fazla uyumak da diyabet riskini arttırıyor

Söz konusu bu etkenler, altı saatten az uyuyan kişilerde görülen tip 2 diyabet riskinin artmasına katkıda bulunabilir. Bu çalışma öncelikle sekiz saat veya daha az uyuyan kişilere odaklanmış olsa da, daha uzun süre uyuyanlarda da tip 2 diyabet riskinin artması mümkün.

Araştırmalar daha önce uyku süresi ile tip 2 diyabet riski arasında U şeklinde bir korelasyon olduğunu gösterdi. Birden fazla çalışmanın gözden geçirilmesiyle, günde 7 ila 9 saat arasında uyumanın, en düşük riskle ilişkili olduğu bulundu. İnsanlar yedi saatten az veya sekiz saatten fazla uyuduğunda riskin arttığı görüldü.

Araştırmadan elde edilen sonuçlar Diabetes and Endocrinology dergisinde yayınlandı.

27 Nis 2024 - 16:00 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.