Japon tipi beslenme, sürdürülebilirlik hedeflerine yardımcı olabilir!

Yeni bir araştırmaya göre, Japon tipi bir beslenmeyi benimsemek sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin (SKH) yakalanmasına yardımcı olabilir.

Japon tipi beslenme, sürdürülebilirlik hedeflerine yardımcı olabilir!
Haber albümü için resme tıklayın

Yeni araştırmayı yürüten ekip, bir Geleneksel Japon Diyet Skoru (TJDS) geliştirdi ve küresel bir ekolojik çalışmada Japon tarzı diyetin iyi sağlık ve refah ile ilişkili olduğunu belirledi. Ayrıca, kesitsel ve boylamsal ekolojik bir çalışma ile geleneksel Japon tarzı diyetin küresel SKH’leri başarmaya katkıda bulunabileceği tespit edildi.

Araştırmacılar çalışma hakkında, “Bu ekolojik çalışma, geleneksel Japon beslenme düzeninin tatlı su haricindeki SKH'leri iyileştirebileceğini gösteriyor” ifadelerini kullandı.

2015 yılında gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler Zirvesi'nde, Sürdürülebilir Kalkınma için 2030 Gündemi’ne dair 17 SKH ortaya kondu. Dünya çapında SKH'lere ulaşılabilmesi için beslenmenin çevresel etkilerinin azaltılması büyük önem taşıyor.

Japonya en düşük obezite oranlarından birine ve küresel olarak en sağlıklı ve en uzun yaşam beklentilerinden birine sahip. Ancak, bugüne dek hiçbir çalışma, birden fazla ülkeden elde edilen verileri kullanarak Japon diyetinin yararlılığını incelememişti.

Araştırmacılar buradan hareketle, 2010-2020 yılları arasında TJDS ile çevresel göstergeler arasındaki kesitsel ve boylamsal ilişkileri değerlendirdi. Bu çalışmaya nüfusu en az 1 milyon olan 151 ülke dahil edildi. Ülkelere göre ortalama gıda ve enerji kaynakları Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü İstatistik Bölümü veri tabanından (FAOSTAT) elde edildi.

TJDS, her ülke için sekiz gıda grubunun tüketimine dayalı olarak verilerin üç gruba ayrılmasıyla belirlendi. Araştırma ekibince tanımlanan çevresel göstergeler (arazi kullanımı, GHG2007 ve GHG2013 [2007 ve 2013 sera gazı emisyonları], asitleştirici emisyonlar, ötrifikasyon emisyonları, tatlı su kullanımı ve birim gıda başına su tüketimi) çevresel etkilerini değerlendirmek için her ülkenin ortalama gıda arzı ile çarpıldı.

Japon tipi beslenme, sürdürülebilirlik hedeflerine yardımcı olabilir!

Japon diyetini benimsemek, çevre için yararlı!

Sonuçlar, Japon diyetine daha fazla bağlılığın 2007 ve 2013'te daha az arazi kullanımı, sera gazı emisyonları, asitlenmeye neden olan emisyonlar ve su tüketimi ile ilişkili olduğunu ortaya koydu.

Ancak, sonuçlar diğer iki gösterge için farklılık gösterdi. Ötrofik emisyonlar mevcut analizde anlamlılık göstermezken, uzun vadeli analiz bunun daha az olduğunu gösterdi. Japon diyetine daha fazla bağlılık mevcut analizde daha fazla tatlı su kullanımıyla bağlantılıdır, ancak uzun vadede bu ilişki anlamlı değildir.

Araştırmacılar, "Bu sonuçlar, TJDS ile Arazi kullanımı, Sera Gazı, Asitleşme ve Su kullanımı arasındaki olumsuz ilişkilerin tesadüfi değil, kalıcı olduğunu gösteriyor" dedi.

Japon diyeti uzman çevrelerce sağlıklı olarak kabul edilmekte ve dünya çapında uygulanmaktadır.

Araştırmadan elde edilen sonuçlar Nutrition Journal​ dergisinde yayınlandı.

26 Nis 2024 - 09:00 - Çevre


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.