Arı ürünlerine kriter geldi!

Tarım ve Orman Bakanlığı, gıda veya takviye edici gıda olarak piyasaya arz edilen arı ürünlerinin üretiminden piyasaya arzına kadar tüm süreçlere ilişkin kriterleri belirledi. Arı ürünlerinde aroma vericiler ve aroma verme özelliği taşıyan gıda bileşenleri kullanılmayacak. Propolis tek başına sadece takviye edici gıda olarak piyasaya arz edilecek, ham propolis doğrudan son tüketiciye arz edilemeyecek.

Arı ürünleri uluslararası standartlara bağlanıyor!
Pandemi arı ürünlerine talebi patlattı!
+3
Haber albümü için resme tıklayın

Türk Gıda Kodeksi Arı Ürünleri Tebliği (No: 2024/6), 25 Nisan 2024 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Arı ürünleri için kriterler belirlendi

Arı (Apis mellifera L.) ürünlerinin tekniğine uygun ve hijyenik şekilde üretimi, hazırlanması, işlenmesi, muhafazası, depolanması, taşınması ve piyasaya arzına ilişkin hususları belirlemek amacıyla yayımlanan Tebliğ, gıda veya takviye edici gıda olarak piyasaya arz edilen arı ekmeği, arı poleni, arı sütü, ham propolis, propolis, toz arı sütü ve kurutulmuş poleni kapsarken, Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Yönetmeliğindeki uygulamalarda kullanılacak ürünleri kapsamıyor.

Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliğine dayanılarak hazırlanan Tebliğde; Arı ekmeği (Perga), Arı poleni, Arı sütü, Ham propolis, Propolis tanımları yer aldı.

Ürün özellikleri

Tebliğ kapsamındaki;

a) Arı sütü ve toz arı sütü EK-1’de belirlenmiş hükümleri,

Arı ürünlerine kriter geldi!

b) Ham propolis ve propolis EK-2’de belirlenmiş hükümleri,

Arı ürünlerine kriter geldi!

c) Arı poleni, kurutulmuş arı poleni ve arı ekmeği EK-3’te belirlenmiş hükümleri,

Arı ürünlerine kriter geldi!

sağlayacak.

Tebliğ kapsamında yer alan arı ürünlerinde kullanılan katkı maddeleri hakkında, Türk Gıda Kodeksi Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliği hükümleri uygulanacak.

Arı ürünlerinde aroma vericiler kullanılamayacak

Tebliğ kapsamında yer alan arı ürünlerinde aroma vericiler ve aroma verme özelliği taşıyan gıda bileşenleri kullanılmayacak.

Tebliğ kapsamında yer alan ürünlerde Türk Gıda Kodeksi Bulaşanlar Yönetmeliği,

Ürünlerdeki pestisit kalıntı miktarları hakkında, Türk Gıda Kodeksi Pestisitlerin Maksimum Kalıntı Limitleri Yönetmeliği,

Veteriner ilaç kalıntıları hakkında, Türk Gıda Kodeksi Hayvansal Gıdalarda Bulunabilecek Farmakolojik Aktif Maddelerin Sınıflandırılması ve Maksimum Kalıntı Limitleri Yönetmeliği,

Tebliğ kapsamında yer alan ürünlerde, Türk Gıda Kodeksi Mikrobiyolojik Kriterler Yönetmeliği ile Gıda Hijyeni Yönetmeliğinde yer alan hükümler,

Tebliğ kapsamında yer alan ürünlerde Türk Gıda Kodeksi Gıda ile Temas Eden Madde ve Malzemelere Dair Yönetmelik hükümleri uygulanacak.

Propolis tek başına sadece takviye edici gıda olarak piyasaya arz edilecek, ham propolis doğrudan son tüketiciye arz edilemeyecek.

Arı ürünlerinin etiketlenmesi

Tebliğ kapsamında yer alan ürünlerin etiketlenmesinde, Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği hükümleri uygulanacak.

Takviye edici gıda olarak piyasaya arz edilen ürünler Takviye Edici Gıdaların İthalatı, Üretimi, İşlenmesi ve Piyasaya Arzına İlişkin Yönetmelik kapsamında belirlenmiş etiketleme kurallarına uygun olmak zorunda olacak.

Beslenme ve sağlık beyanı

Tebliğ kapsamında yer alan ürünlerin, beslenme beyanı yönünden Türk Gıda Kodeksi Beslenme Beyanları Yönetmeliğine ve sağlık beyanları hakkında Gıda ve Takviye Edici Gıdalarda Sağlık Beyanı Kullanımı Hakkında Yönetmelik hükümlerine uygun olması gerekecek.

Tebliğ kapsamındaki ürünlerin taşınmasında ve depolanmasında, Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliğinin 10’uncu maddesi hükmü uygulanacak.

Toz arı sütü, kurutulmuş arı poleni ve kurutulmuş arı ekmeği dışında arı sütü, arı poleni ve arı ekmeği üretiminden son tüketiciye arz edilene kadar +8 °C ve altı sıcaklıklarda muhafaza edilecek.

Ürünlerden Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliğinde belirtilen kurallara uygun olarak numune alınacak ve bu ürünler hakkında, uluslararası kabul görmüş analiz metotları uygulanacak.

Gıda işletmecileri 6 ay içinde Tebliğ hükümlerine uyacaklar

Tebliğe aykırı davrananlar hakkında 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanununun ilgili maddelerine göre yaptırım uygulanacak.

Tebliğ kapsamında faaliyet gösteren gıda işletmecileri, Tebliğin yayımı tarihinden itibaren 6 ay içerisinde Tebliğ hükümlerine uymak zorunda olacaklar.

Tebliğin yayımı tarihinden önce etiketlenen veya piyasaya arz edilen gıdalar 31/12/2025 tarihine kadar piyasada bulunabilecek.

Yayımı tarihinde yürürlüğe giren Tebliğ hükümlerini, Tarım ve Orman Bakanı yürütecek.

25 Nis 2024 - 00:40 - Gıda


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.