Doğum öncesi folik asit takviyesi, doğum kusuru riskinin düşmesiyle ilişkili!

Çin’de yapılan bir araştırmadan elde edilen veriler, gebelik sırasında folik asit takviyesi almanın doğum kusuru riskinin azalmasıyla ilişkili olduğunu ortaya koydu.

Büyütmek için resme tıklayın

Gebelik öncesi folik asit takviyesi, doğum kusurlarının, özellikle de nöral tüp defektlerinin (NTD) önlenmesinde birincil önlemdir. Bazı rastgele kontrollü çalışmalar (RKÇ) ve grup çalışmaları bu müdahalenin etkinliğini ortaya koysa da birinci basamakta folik asit takviyesinin faydalarının bilinçli bir şekilde anlaşılmasına ihtiyaç var.

Şu anda, gebe kalmak isteyen kadınlar arasında folik asit takviyesinin faydalarını değerlendiren yeni prospektif çalışmaların azlığı, halk sağlığı müdahaleleri için bir zorluk teşkil ediyor. Daha sonraki gözlemsel çalışmalar ve vaka kontrol çalışmaları, muhtemelen yanlılık, yanlış sınıflandırma veya hatırlama yanlılığı gibi faktörler nedeniyle NTD'ler gibi doğum kusurları ile koruyucu bir ilişkiyi tutarlı bir şekilde ortaya koyamamıştır.

Ayrıca, etik kaygılar plasebo kontrollü randomize çalışmaların yürütülmesini zorlaştırmakta ve gerçek dünyadaki anne sağlığı senaryolarında folik asit takviyesinin koruyucu özelliklerini kesin olarak belirleme kapasitesini sınırlıyor.

Tamamlayıcı asit gezisi

Çin hükümeti tarafından 2010 yılında başlatılan Ulusal Ücretsiz Gebelik Öncesi Sağlık Muayenesi Projesi (NFPHEP) araştırma için eşsiz bir fırsat sundu. Altı ay içinde gebelik planlayan kadınlara ücretsiz olarak günlük 0,4 mg folik asit takviyesi sağlandı. Ülke çapındaki bu girişim kapsamında, folik asit takviyesinin zamanlaması ve süresinin yanı sıra gebelik sonuçları da titizlikle izlendi.

Doğum öncesi folik asit takviyesi, doğum kusuru riskinin düşmesiyle ilişkili!

Folik asit, doğum kusuru riskini azaltıyor

Projenin 31 ildeki 220 ilçeden ve il düzeyindeki belediyelerden gelen verileri içeren veri tabanı kullanılarak Çin Anakarası'nda yakın zamanda yapılan nüfus temelli bir kohort çalışması, gebelik öncesi folik asit takviyesi ile doğum kusurları riskinin azalması arasında önemli bir ilişki olduğunu ortaya koydu. 2010 ve 2012 yılları arasında yürütülen çalışma, altı aylık bir zaman dilimi içinde gebelik planlayan 567.547 evli Çinli çiftten elde edilen verileri içeriyor.

Kusurlara ilişkin veriler

Nihai analize dahil edilen çiftlerden kadınların %74,7'si folik asit takviyesi aldı. Çalışmada, folik asit alan kadınlar arasında almayanlara kıyasla daha düşük doğum kusuru görülme sıklığı tespit edildi (%0,102'ye karşı %0,116). Çoklu lojistik regresyon analizleri de annelerin folik asit takviyesi aldığı çiftler arasında başta NTD'ler olmak üzere doğum kusurları riskinin azaldığını teyit etti.

Ayrıca, folik asit takviyesinin zamanlaması doğum kusuru riskini azaltmada önemli bir rol oynadı. Gebe kalmadan en az üç ay önce takviyeye başlayan kadınlar, takviyeye daha geç başlayan veya hiç takviye almayanlara kıyasla önemli ölçüde daha düşük doğum kusuru olasılığına sahipti. Bu etki, konjenital kalp hastalığı, uzuv anomalileri, yarıklar, sindirim sistemi anomalileri, gastroşizis ve NTD'ler dahil olmak üzere çeşitli doğum kusurları türleri arasında tutarlıydı.

Araştırmadan elde edilen sonuçlar BMC Pregnancy and Childbirth​ dergisinde yayınlandı.

23 Nis 2024 - 22:00 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.