Tam yağlı süt ürünleri, diyabet hastalığına karşı etkili!

9 yıl süren bir grup çalışmasından elde edilen veriler, tam yağlı süt ürünlerinin hipergliseminin tersine çevrilmesi ve prediyabetik hastaların durumunun tip 2 diyabete dönüşmesinin önlenmesinde etkili olduğunu ortaya koydu.

Büyütmek için resme tıklayın

Daha önce süt ürünleri tüketimini pre-diyabetin gerileme olasılığıyla, yani tip 2 diyabetten önceki durumun tersine dönmesiyle ilişkilendiren bir kanıt yoktu.

Kısa bir süre önce İran'ın Tahran kentindeki Shahid Beheshti Tıp Bilimleri Üniversitesi'nden araştırmacılar, tam yağlı süt ürünleri tüketmenin pre- diyabet ve tip 2 diyabet gelişimi üzerindeki etkilerine ilişkin 9 yıllık bir çalışmanın sonuçlarını yayınladı.

Araştırmacılar, özellikle tam yağlı yoğurt tüketiminin diyabet gelişme olasılığının düşmesi, halihazırda pre-diyabeti olan hastalar için normal glisemiye (normal kan şekeri seviyelerine) dönme olasılığının artmasıyla bağlantılı olabileceğini belirledi.

Ancak diğer süt ürünlerinin glisemik sağlık üzerindeki etkileri bu kadar neden değildi. Az yağlı yoğurt, krema, tereyağı ve peynir tüketimi bağlamında çelişkili sonuçlar elde edildi.

Tam yağlı süt ürünleri, diyabet hastalığına karşı etkili!

Araştırma nasıl yapıldı?

Araştırma, 1999 yılında başlayan toplum temelli prospektif bir çalışma olan Tahran Lipid ve Glikoz Çalışması'nın bir parçası olan 334 pre-diyabetik hasta üzerinde yürütüldü. Biyokimyasal ölçümler ve diyet değerlendirmesi de dahil olmak üzere katılımcıların verileri 2006-2008 yıllarında toplandı, takipler ise 2009-2011; 2012-2014 ve 2015-2017 yıllarında gerçekleştirildi.

Araştırma grubunun ortalama yaşı 49,4 ± 12,8 yıldı, grubun %51,5'i erkekti.

Araştırmacılar takip sırasında, yüksek miktarda tam yağlı süt ürünleri (günde 230 g'dan fazla) tüketen katılımcıların açlık ve 2 saat serum glikozu (2 saat-SG) konsantrasyonlarında zaman içinde sınırda anlamlı bir düşüş olduğunu tespit etti.

Araştırma ekibi, "Çalışmamızda, pre-diyabetik durumda kalanlara kıyasla normal glisemiye dönen deneklerde yoğurt tüketim miktarı anlamlı derecede daha yüksekti. Daha yüksek yoğurt tüketimi, pre-diyabetin normal glisemiye dönmesiyle ilişkiliydi” ifadelerini kullandı.

Daha yüksek “2 saat SG konsantrasyonları” ile ilişkili olan daha yüksek peynir alımı için bunun tersi geçerliyken, yüksek süt tüketimi zaman içinde daha düşük “2 saat SG” ile ilişkiliydi.

Süt ürünleri alımının pre-diyabeti tersine çevirme üzerindeki etkileri bağlamında, günde 200 g yağlı süt ürünü tüketildiğinde normal glisemiye dönme şansının önemli ölçüde arttığı görüldü.

Özellikle, daha fazla yoğurt tüketiminin normal glisemiye dönüşle bağlantılı olması daha muhtemel görünürken, fazla peynir tüketiminin pre-diyabetik hastalarda tip 2 diyabet gelişme riskini artırması daha muhtemeldi.

Genel olarak, yazarlar düzenli süt ürünleri alımının pre-diyabetin normal glisemiye gerileme olasılığını artırabileceği sonucuna vardı.

Araştırmadan elde edilen sonuçlar Nutrition & Diabetes dergisinde yayınlandı.

 

22 Nis 2024 - 16:00 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.