Tatlandırıcılar acıkmaya sebep olur mu?

Bir grup araştırmacı, tatlandırıcıların acıkmaya neden olup olmadığı sorusuna yanıt aradı. Aynı araştırmada, şeker yerine doğal ve yapay tatlandırıcı kullanmanın kan şekerini azaltıp azalmadığı sorusu da ele alındı.

Tatlandırıcılar acıkmaya sebep olur mu?
Haber albümü için resme tıklayın

Geçtiğimiz yıl, Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) kilo vermek için şeker içermeyen tatlandırıcıların kullanılmamasını tavsiye etmesiyle, tatlandırıcılar gündeme oturdu. Bu tavsiye, tatlandırıcı kullanımı ile yetişkinlerde ve çocuklarda uzun vadeli vücut yağının azaltılması arasında araştırmacıların bir bağlantı bulamamasının ardından yapıldı.

O zamandan bu yana, şekersiz tatlandırıcılar gündemde kalmaya devam etti ve tüketiciler tatlandırıcıların sağlık üzerindeki etkileri konusunda giderek daha fazla endişe duymaya başladı. Sakarin ve sukraloz tüketimini yüksek kan şekeri seviyeleriyle ilişkilendiren araştırmalarla birlikte şekersiz tatlandırıcıların önemli bir darbe aldı.

Bazı uzmanlarca şeker içermeyen tatlandırıcılar ile endokrin tepkiler arasında bağlantılar olduğu öne sürülüyor.

Horizon 2020 programı tarafından finanse edilen İngiltere ve Fransa'daki araştırmacılar, bu çalışmalardan elde edilen sonuçları değerlendirmek istedi. Gıdalarda şeker yerine tatlandırıcı kullanılmasının iştah, hormonlar ve/veya kan şekeri seviyeleri üzerinde ne gibi etkileri var?

Tatlandırıcılar acıkmaya sebep olur mu?

Önceki çalışmalarla çelişen bulgular

Çift kör rastgele kontrollü bir çalışmada, İngiltere'deki Leeds Üniversitesi ve Fransa'daki Rhône-Alpes İnsan Beslenmesi Araştırma Merkezi'nden araştırmacılar, aşırı kilolu veya obez 53 yetişkin erkek ve kadın üzerinde şeker veya iki tür tatlandırıcıyı test etti. Test edilen tatlandırıcılar doğal bir şeker ikamesi olan stevia ve aspartamdan üretilen yapay tatlandırıcı neotamdı.

İki haftalık üç tüketim periyodu boyunca katılımcılar şeker, stevia ya da neotam içeren meyve dolgulu bisküvilerden yedi. Glikoz ve insülin seviyelerinin yanı sıra gıda tüketimiyle ilişkili hormonlar da ölçülmüştür. Bulgular önceki çalışmalarla çelişti. İki tatlandırıcı türü, şekere kıyasla iştah veya endokrin yanıtta hiçbir farklılık göstermedi. Öte yandan, kan şekeri seviyeleri gibi insülin seviyeleri de azaldı.

Araştırmacılar, elde ettikleri bulguların tatlandırıcıların yaşadığı itibar kaybını düzeltmeye yardımcı olacağını umuyor.

Leeds Psikoloji Okulu'nda Psikobiyoloji profesörü olarak görev yapan, araştırma ekibinin başında bulunan Graham Finlayson, "Tatlandırıcıların ve tatlılık arttırıcıların kullanımı, tüketimlerini DNA'da glisemik yanıt toksikolojik hasarı ve kalp krizi ve felç riskinin artmasıyla ilişkilendiren yüksek profilli yayınlar da dahil olmak üzere çok fazla olumsuz ilgi gördü. Bu raporlar, tatlandırıcıların ve tatlılık arttırıcıların genel halk ve özellikle metabolik hastalık riski taşıyan insanlar arasındaki güvenliğine ilişkin mevcut şaşkınlığa katkıda bulunuyor. Çalışmamız, vücut ağırlığı ve kan şekeri kontrolü için tatlılık arttırıcıların günlük kullanımını destekleyen önemli kanıtlar sunuyor” diye konuştu.

Şeker, şeker olmayan tatlandırıcılarla değiştirilmeli mi?

Sonuç olarak bulgular, vücut ağırlığı ve kan şekeri kontrolü için tatlandırıcıların ve tatlılık arttırıcıların günlük kullanımını destekliyor. Leeds Psikoloji Okulu'nda doçent olan ve araştırma ekibinde yer alan Dr. Catherine Gibbons ise şunları söyledi:

"Şeker tüketiminin azaltılması, tip 2 diyabet gibi obeziteyle ilişkili metabolik hastalıkların artan yükünü azaltma mücadelesinde önemli bir halk sağlığı hedefi haline geldi. Gıdalardaki şekeri ikame etmeden kısıtlamak, tatlarını olumsuz etkileyebilir ya da şeker isteğini artırarak düşük şekerli bir diyete bağlı kalmayı zorlaştırabilir. Gıda ürünlerinde şekerlerin tatlandırıcılar ve tatlılık arttırıcılarla değiştirilmesi, şeker alımını azaltmak ve ticari yiyecek ve içeceklerin besin profilini iyileştirmek için en yaygın kullanılan diyet ve gıda üretim stratejilerinden biridir."

Araştırmadan elde edilen sonuçlar The Lancet eBioMedicine dergisinde yayınlandı.

21 Nis 2024 - 12:00 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.