Yurt dışında en fazla ticaret kazandırdı!

Türkiye'de yerleşik girişimlerin yurt dışında kontrol ettiği girişim sayısı 2022 yılında 2 bin 578 olurken, bu girişimler 89 milyar 290 milyon dolar ciro elde etti. Faaliyete göre oluşan ciro toplamında ilk sırayı toplam 38 milyar 999 milyon dolar ile ticaret alırken; onu sırasıyla sanayi, inşaat ve hizmet faaliyetleri izledi. Yurt dışında kontrol edilen girişim sayısının en çok olduğu ülke Almanya, en yüksek cironun elde edildiği ülke Birleşik Krallık oldu.

Pladis sözünü tuttu, İngiliz hükümeti destek verdi
35 milyon TL yatırımla dünyayı ‘Kek’leyecek!
+4
Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2022 yılı Yurt Dışında Kontrol Edilen Girişim İstatistiklerini yayımladı.

Türkiye’de yerleşiklerin yurt dışı girişimlerinin sayısı 2 bin 500’ü aştı

Yurt dışında kontrol edilen girişim istatistiklerine göre, Türkiye'de yerleşik girişimlerin yurt dışında kontrol ettiği girişim sayısı 2021 yılında 2 bin 354, 2022 yılında 2 bin 578 oldu. Bu girişimler 2021 yılında 74 milyar 651 milyon dolar, 2022 yılında ise 89 milyar 290 milyon dolar ciro elde etti.

Yurt dışında en fazla ticaret kazandırdı!

Yurt dışında kontrol edilen girişimlerde en yüksek ciro ticaretten

Yurt dışında kontrol edilen girişimlerin 2022 yılında faaliyete göre oluşan ciro toplamında ilk sırada ticaret; sonra sırasıyla sanayi, inşaat ve hizmet faaliyetleri yer aldı. Yurt dışında ticaret faaliyeti gösteren girişimler toplam 38 milyar 999 milyon dolar ciro elde etti. Ciro toplamında ikinci sırada yer alan sanayi faaliyetinde 27 milyar 204 milyon dolar; üçüncü sıradaki inşaat faaliyetinde 11 milyar 812 milyon dolar ve son sıradaki hizmet faaliyetinde ise 11 milyar 275 milyon dolar ciro elde edildi.

Yurt dışında kontrol edilen girişimlerin 903'ü hizmet, 821'i ticaret, 508'i sanayi ve 346'sı ise inşaatta faaliyet gösterdi.

Yurt dışında en fazla ticaret kazandırdı!

Girişimlerin en etkin olduğu coğrafya Avrupa oldu

Avrupa (AB27+EFTA) ülkeleri 2022 yılında girişim sayısında %37,7 pay ile birinci sırada, ciroda %28,9 pay ile ikinci sırada yer aldı. Diğer Avrupa ülkeleri ise %29,9 pay ile ciroda ilk sırada, %20,6 pay ile de girişim sayısında ikinci sırada yer aldı. Yakın ve Orta Doğu ülkeleri cirodan aldığı %14,7 pay ile üçüncü sırada yer aldı. Girişim sayısında üçüncü sırayı payı %13,9 olan Diğer Asya ülkeleri aldı. Çalışanlar sayısında %33,1 ile en büyük paya sahip olan Diğer Avrupa ülkeleri, personel maliyetinde de %32,9 ile ilk sırada yer aldı. Personel maliyetinde ikinci büyük payı %27,3 ile Avrupa (AB27+EFTA)  ülkeleri aldı.

Yurt dışında en fazla ticaret kazandırdı!

Girişim sayısının en çok olduğu ülke Almanya, en yüksek ciro Birleşik Krallık’tan

Yurt dışında kontrol edilen girişim sayısının en yüksek olduğu ülke 2022 yılında 249 girişim ile Almanya oldu. Almanya'da kontrol edilen girişimlerin 2022 yılında elde ettiği ciro 2 milyar 881 milyon dolar iken bu girişimlerde çalışanlar sayısı 6 044 ve personel maliyeti 340 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Birleşik Krallık 2022 yılında 12 milyar 699 milyon dolar ile yurt dışı girişimlerden sağlanan cironun en yüksek olduğu ülke oldu. Birleşik Krallık'ta kontrol edilen girişimlerin sayısı 121 olup bu girişimlerde çalışanlar sayısı 8 568,  personel maliyeti ise 590 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Yurt dışında kontrol edilen girişim sayısı açısından 174 girişim ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ikinci olurken, 154 girişim ile Rusya Federasyonu üçüncü sırada yer aldı. Ciroda ise 8 milyar 367 milyon dolar ile Rusya Federasyonu ikinci, 6 milyar 806 milyon dolar ile Birleşik Arap Emirlikleri üçüncü sırada yer aldı.

Yurt dışında en fazla ticaret kazandırdı!

Yurt Dışında Kontrol Edilen Girişim İstatistikleri

Türkiye'de yerleşik girişimlerin kontrol ettikleri yurt dışında yerleşik girişimlere ait bilgileri içeren Yurt Dışında Kontrol Edilen Girişim İstatistikleri’nde Kontrol, “Gerektiğinde uygun yöneticileri seçerek girişimin genel politikasına karar verebilme gücü” olarak tanımlanıyor.

Yurt Dışında Kontrol Edilen Girişim İstatistiklerinde faaliyet sınıflaması için İstatistiki Sınıflamalar Yönetmeliği'nde yer alan "Ekonomik Faaliyetlerin İstatistiki Sınıflaması (NACE Rev.2)";

Ülke grubu sınıflaması için Avrupa Birliği'nin coğrafi sınıflama kodlarına uygun olarak üretilen ulusal coğrafi sınıflama kullanılırken;

Ana faaliyet grupları NACE Rev.2'ye göre şöyle oluşturuldu:

Sanayi: Madencilik ve taş ocakçılığı (B), imalat (C), elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı (D) ile su temini, kanalizasyon, atık yönetimi ve iyileştirme faaliyetleri (E).

Ticaret: Toptan ve perakende ticaret, motorlu kara taşıtlarının ve motosikletlerin onarımı faaliyetleri (G).

İnşaat: İnşaat (F).

Hizmet: Ulaştırma ve depolama (H), konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetleri (I), bilgi ve iletişim (J), finans ve sigorta faaliyetleri (K), gayrimenkul faaliyetleri (L), mesleki, bilimsel ve teknik faaliyetler (M), idari ve destek hizmet faaliyetleri (N), eğitim (P), insan sağlığı ve sosyal hizmet faaliyetleri (Q), kültür, sanat, eğlence, dinlence ve spor faaliyetleri (R) ile diğer hizmet faaliyetleri (S).

17 Nis 2024 - 12:03 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.