Göz enfeksiyonları, zannedilenden çok daha ciddi olabilir!

Göz enfeksiyonu dendiğinde, genellikle şişmiş göz kapakları, gözde batma hissi gibi durumlar akla gelir. Genellikle bunların basit rahatsızlıklar olduğu düşünülse de, çok ciddi göz enfeksiyonları

Büyütmek için resme tıklayın

2023-24 yıllarında antibiyotiğe dirençli Burkholderia cepacia bakterisinin ölümcül salgını bu konunun önemini gösteren bir örnek. Ocak 2023 ile Şubat 2024 arasında, kontamine olmuş göz jeli markaları en az 52 hastanın enfeksiyon kapmasıyla ilişkilendirildi. Bu salgın neticesinde bir kişi öldü ve en az 25 kişi de ciddi enfeksiyonlara maruz kaldı.

Salgın şu anda durduruldu ve ürünler raflara geri döndü. Ancak bu, tıbbi ürünlerin B cepacia salgınlarına yol açtığı ilk olay değil. Söz konusu bakteri, kistik fibrozis, kronik akciğer rahatsızlıkları ve zayıf bağışıklık sistemi olan kişiler için önemli bir risk oluşturduğu bilinen fırsatçı bir patojen. Enfeksiyon muhtemelen göz kapaklarının mukoza zarlarından akciğerlere ilerler ve burada zatürre ve septisemiye yol açarak günler içinde ölüme neden olur.

Ancak sağlığımızı tehdit edebilecek olan sadece B. cepacia da değil. Gözlerimizi ovuşturmak kadar basit bir şey bile enfeksiyona, körlüğe ve en kötü durumda ölüme yol açan patojenlerin bulaşmasına neden olabilir.

Göz enfeksiyonları ve bakteriler

Bakteriler göz enfeksiyonlarının %70'inden sorumludur. Dünya genelinde 6 milyondan fazla insan oküler enfeksiyon nedeniyle körlük veya orta derecede görme bozukluğu yaşamaktadır. Kontakt lens kullanıcıları daha yüksek risk altındadır.

Göz benzersiz bir yapıdır. Işık enerjisini kimyasal ve ardından elektrik enerjisine dönüştürür ve bu enerji beyne iletilerek bir resme dönüştürülür. Göz, renk ve ışığı algılayan yaklaşık 6 milyon koni ve 120 milyon çubuk kullanır.

Göz hücrelerinin yenilenme yeteneği yoktur, bu nedenle bir kez hasar gördüğünde veya yaralandığında onarılamaz. Vücudumuzun gözleri zarardan korumak için elinden geleni yapmasına rağmen, potansiyel patojenlerin gözlere girmesinden kaynaklanabilecek bazı yaygın göz enfeksiyonları vardır.

Konjonktivit

Gözün en dış tabakası olan sklera, dış etkenlere en fazla maruz kalan yerdir. Onu korumaya yardımcı olmak için konjonktiva adı verilen ince nemli bir zarla kaplıdır.

Konjonktiva oldukça damarlıdır, yani çok sayıda kan damarına sahiptir. Mikroplar göze girdiğinde, konjonktivada kan damarlarının genişlemesine neden olan bir bağışıklık tepkisi oluşturan bu tabakadır. Bu da konjonktivitin yaygın bir şekli olan "pembe göz" ile sonuçlanır. Konjonktivite bakteriler, alerjenler veya virüsler neden olabilir ve tipik olarak kendiliğinden iyileşir.

Blefarit

Blefarit göz kapağının iltihaplanmasıdır ve genellikle her iki tarafı da etkiler. Gözlerde kaşıntıya ve kepek benzeri pullanmalara neden olabilir. Staphylococcus bakterisinden veya göz kapaklarındaki bezlerin işlevsizliğinden kaynaklanır. Gözleri düzenli olarak temizleyerek tedavi edilebilir.

Arpacık

Arpacık (hordeolum olarak da adlandırılır) üst veya alt göz kapağının ağrılı bir enfeksiyonudur. İç arpacıklara göz kapağının içindeki yağ üreten bir bezin enfeksiyonu neden olurken, dış arpacıklar kıl folikülünün enfeksiyonu nedeniyle kirpik dibinde gelişir. Her ikisine de bakteriler, tipik olarak Staphylococcus türlerinin S aureus formu neden olur.

Arpacık, ılık suya batırılmış temiz bir bezi günde üç veya dört kez beş ila on dakika boyunca etkilenen göze tutarak tedavi edilebilir. Arpacıkları patlatmaya çalışmayın. Bu, enfeksiyonun yayılmasına neden olabilir.

Keratit

Keratit, gözün ışığın geçtiği şeffaf kısmı olan korneanın iltihaplanmasıdır. Kornea, gözün kir, mikrop ve hastalıklara karşı ana bariyerinin bir parçasıdır. Şiddetli keratit ülserlere, gözde hasara ve hatta körlüğe neden olabilir.

En yaygın türü bakteriyel keratittir; ancak beyin de dahil olmak üzere vücudun diğer bölgelerine geçerek enfeksiyona ve hatta ölüme neden olabilen amip de buna neden olabilir.

Enfeksiyöz olmayan keratit en yaygın olarak, özellikle uyurken çok uzun süre kontakt lens takmaktan kaynaklanır. Bu durum korneada çiziklere, kuruluğa ve ağrıya neden olarak iltihaplanmaya yol açabilir.

Göz enfeksiyonları, zannedilenden çok daha ciddi olabilir!

Üveit

Üveit, gözün orta tabakasının iltihaplanmasıdır. Nispeten nadir görülmesine rağmen ciddi bir durumdur ve genellikle travmadan veya herpes simpleks, herpes zoster gibi viral enfeksiyonlardan kaynaklanır. Enflamasyonun gözün neresinde olduğuna bağlı olarak, belirtiler kızarıklık, ağrı ve uçuşmalardan bulanık görme ve kısmi körlüğe kadar değişebilir.

Dış kaynaklı endoftalmi

Bu, göz ameliyatı komplikasyonları, penetran oküler travma (göze keskin bir cisimle saplanma) veya gözdeki yabancı cisimlerin neden olduğu nadir ancak ciddi bir enfeksiyondur.

Dakriyosistit

Dakriyosistit, gözyaşını gözden buruna boşaltan nazolakrimal kesenin iltihaplanmasıdır. Bu durum akut, kronik veya doğumda edinilmiş olabilir. Vakaların çoğuna Streptococcus pneumoniae ve Staphylococcus aureus bakterileri neden olur.

Bu durum çoğunlukla yeni doğanları ve 40 yaşın üzerindekileri etkiler. Vakaların %75’i kadındır ve en sık beyaz yetişkinlerde görülür. Gözyaşlarının durgunlaşmasına yol açarak mikroplar için bir üreme alanı oluşturabilir.

Temaslara dikkat edin

Göz hijyeni tüm bu rahatsızlıkların riskini azaltır. Kontakt lens kullanıcıları için bu daha da önemlidir.

Lenslerin uygun şekilde hijyenik olarak temizlenmesi çok önemlidir. Steril olmayan su, tükürük ve diğer sıvılar potansiyel olarak tehlikeli mikropları göze aktarabilir. Bakteriler için ideal bir üreme alanı oluşturan sıcak, nemli bir ortam lokalize enfeksiyona, körlüğe veya daha ciddi bir sistemik enfeksiyona veya ölüme yol açabilir.

Gözlerde kalıcı ve ağrılı kızarıklık veya şişlik varsa kayıtlı bir sağlık uzmanı tarafından kontrol edilmelidir.

Bu makalenin orijinali, Creative Commons lisansı altında The Conversation’da yayınlandı. Orijinal makaleyi okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

16 Nis 2024 - 23:30 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.