Beypazarı maden suyunda “Bor” tartışması!

İsviçre Federal Gıda Güvenliği ve Veterinerlik İşleri Bürosu’nun “aşırı seviyede bor” tespitiyle Beypazarı maden suyu satışına yasak kararı, ortalığı karıştırdı. Yapılan açıklamada yüksek seviyede borun fetal gelişimi ve doğurganlığı etkilediğinin düşünüldüğü belirtilirken, doktorlar ve gıda mühendislerinden bor mineralinin yararlarına da dikkat çekildi, alınan miktarın önemli olduğunun altı çizildi.

Beypazarı maden suyunda “Bor” tartışması!
Maden suyu, Ramazan’da sağlıklı bir içecek alternatifi…
+2
Haber albümü için resme tıklayın

İsviçre Federal Gıda Güvenliği ve Veterinerlik Bürosu’nun (FSVO), Türkiye’den ithal edilen Beypazarı maden suyunda yüksek miktarda bor tespit ettiği ve bu nedenle ürünün satışını yasakladığı haberi, gündeme bomba gibi düştü.

Beypazarı maden suyunda “Bor” tartışması!

İsviçre’de satışı yasaklandı

FSVO tarafından yapılan açıklamada, Beypazarı maden suyundaki bor içeriğinin sağlık için risk oluşturabilecek seviyede olduğu belirtilirken, borun fetal gelişimi ve doğurganlığı olumsuz etkileyebileceği ve uzun vadede sağlık riskleri yaratabileceği ifade edildi. Ankara Beypazarı merkezli ve yaklaşık 67 yıldır maden suyu üreten Beypazarı Karakoca firmasının bir ürününün içeriğinde “aşırı seviyede bor” tespitiyle yasaklama kararı alınırken, “etkilenen maden suyunun tüketilmemesi” yönünde tavsiyede de bulunuldu. Kararın, “12 Aralık 2023 üretim, 14 Şubat 2025 son kullanma tarihli 0940.4 parti numaralı ürün” için geçerli olduğu belirtilirken, maden suyunun İsviçre’deki dağıtımcısı BAK-SAN GmbH, ürünü derhal satıştan çektiğini ve geri çağırma işlemlerini başlattığını açıkladı.

Şirketten ilk açıklama

FSVO’nun kararına ve basında yer alan haberlere ilişkin Marketing Türkiye’ye açıklamalarda bulunan bir Beypazarı yetkilisi, şunları söyledi:

“İsviçre’de yapılan analizlerde Beypazarı maden sularındaki bor minerali miktarının en fazla değeri ‘1’ olması gerekirken ‘2’ olarak tespit edildiği, bununsa sağlık açısından son derece tehlikeli olduğu söyleniyor. Açıkçası böyle bir kanıya nasıl vardıklarını bilmiyoruz. Öyle ki bugün sağlıklı yaşam için insanlar bor minerali takviye gıdaları tüketiyor. Kemik erimesini durdurmak için her bir kapsülünde 3mg bor olan takviye gıdalar var. Kaldı ki, İsviçre 1’e 2 oranını tehlikeli olarak belirlerken, AB üye ülkelerinde mevzuat oranı 1’e 5. Amerika’dan Avustralya’ya, Hollanda’dan Belçika’ya pek çok ülkeye ürün gönderen bir marka olarak İsviçre’ye de 7 yıldır ürünlerimizi gönderiyoruz.”

“Haberler maksatlı olabilir”

Yağışlardan oldukça etkilenen yeraltı kaynak sularının değerlerinin dönemsel olarak değiştiğini, içeriğindeki mineral değerlerinin artışlar ve azalmaların da olağan olduğunun altını çizen yetkili, yurtdışına gönderdikleri ürünler için 2022’de yaptıkları ölçümlerde bor mineralinin 0,33, 2023’te ise 1 olarak ölçümlendiğini belirtti.

Tüm içeceklerin farklı analiz tayinlerine tabii tutulmasının gerekliliğini vurgulayan Beypazarı yetkilisi, FSVO’nun yaptığı analizlerin içme suyu kriterleriyle maden sularını analiz ettiğini vurguladı ve pek çok ülkeye ihracat yapan Beypazarı’na yönelik bu haberlerin maksatlı olarak çıkarılmış olabileceğini de sözlerine ekledi.

Beypazarı’ndan resmi açıklama

Beypazarı Maden Suları’ndan yapılan resmi açıklamada da, şunlar kaydedildi:

“Bir kısım sosyal medya mecralarında İsviçre kaynaklı bir habere dayandırılarak markamız Beypazarı Doğal Maden Suyu hakkında haksız ve gerçek dışı dezenformasyon amaçlı yayınlar yapılarak ürün içeriğindeki Bor miktarının yüksek olduğu ve sağlığa zararlı olduğu yönünde asılsız itham ve içerikler paylaşılmıştır.
Bu tür kötü niyetli ve haksız ithamlar ile ilgili tüketicilerimizi aydınlatmak ve doğru bilgileri aktarmak isteriz.
Ülkemizin yüzde 100 yerli ve milli değeri olan “BEYPAZARI” markası uluslararası arenada hızla büyümektedir. Firma olarak 30’u geçkin ülkeye ihracat yaparak Türkiye, Avrupa ve Dünya kalite ödülleri almış, ISO 22000; ISO 9001; ISO 14001; ISO 45001; FSSC 22000 ve ESMA kalite sertifikalarına sahip olan ve sektörde saygın bir yere sahip olan bir markayız. Şirketimiz ürünlerinin kalitesini sürekli olarak titizlikle izlemekte, yine ürünlerimiz Sağlık Bakanlığı tarafından da denetlenerek düzenli olarak analizleri yapılmaktadır.
Farklı ülkeler ve uluslararası kuruluşlar içme suyuyla ilgili kalite standartlarını belirlerken farklı bilimsel verilere ve politika yaklaşımlarına dayanarak değişiklikler yapabilirler. Bu politika ve yaklaşımlar, hangi bilimsel çalışmanın temel alındığı, tüketim alışkanlıkları, vücut ağırlıkları ve diğer faktörlere göre değişiklik arz etmektedir. Başka uluslararası kuruluşlar da içme suyundaki bor miktarı için farklı rehber değerler belirlemiştir.

Uluslararası kuruluşların belirlediği bor limitleri

İçme suyundaki bor için sağlık temelli düzenleyici sınırlar Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından 2,4 mg/L, Avustralya Ulusal Sağlık ve Tıp Araştırmaları Konseyi tarafından 4 mg/L ve Avrupa Birliği tarafından 1 mg/L olarak belirlenmiştir. Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı (U.S. EPA) ise içme suyundaki Bor için bir düzenleyici sınırlama belirlememiş ancak ömür boyu sağlık danışma değerini 5 mg/L olarak belirlemiştir.
Firmamız, Türkiye’deki Doğal Mineralli Sular Yönetmeliği’ne ve uluslararası standartlara uygunluğunu açıkça beyan eder. Dünya Sağlık Örgütü ve Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı tarafından belirlenen parametrelerin tamamında uygun değerler içinde olduğumuzu vurgularız. Haberin İsviçre kaynaklı olmasına rağmen, bu haberin “yüksek değer çıktı” şeklinde sunulmasının, bilgiyi yanlış algılamaya yönelik bir çaba olduğunu düşünüyoruz.”

Gıda Mühendisleri’nden Beypazarı maden suyu açıklaması

Konuya ilişkin Elips Haber’den Betül Vural’a değerlendirmelerde bulunan Gıda Mühendisleri Odası Genel Başkanı Yaşar Üzümcü, borun zararlarının olduğu gibi faydalarının olduğunu da söyledi. Borun insan beslenmesinde mikro besin elementi olduğunu belirten Üzümcü, “Mikro elementlerin insan sağlığı üzerinde etkileri yüksek olup çok az miktarlarda dahi etkileri görülebilir. Bu elementlerin yetersizliği veya fazlalığı insan vücudunda zararlara neden olabilir” ifadelerini kullandı.

Beypazarı maden suyunda “Bor” tartışması!

Bor mineralinin birçok faydası var

Bor mineralinin vücut için birçok faydası olduğunu söyleyen Üzümcü, “Kemiklerin yapısını koruduğu için kemiklerin büyümesi ve bakımı için son derece önemli. Vücutta bulunan kalsiyum, magnezyum, D vitamini ve fosfor gibi vitamin ve minerallere etki eder. Vücuttaki testosteron ve östrojen seviyelerine etki eder. Bor minareli insan vücuduna yiyeceklerle, içeceklerle ya da solunum yolu ile girebilir. Fakat vücutta birikim yapmadan çok büyük bir kısmı idrar ile atılır” diye konuştu. Borun toksik etkisinin düşük olduğunu aktaran Üzümcü, “İçme sularının yüksek oranda bor minerali içermesi, sindirim sisteminde bazı rahatsızlıklara yol açıyor. Karaciğerde büyüme ve şişmeye, sinir sisteminden kaynaklanan benzeri sorunlara yol açıyor” şeklinde konuştu.

“Derhal toplatılmalı ve geri çağrılmalı”

Türkiye’de gıda ve sularla ilgili mevzuatın AB ile uyumlu yürütüldüğünü dile getiren Üzümcü, Beypazarı maden suyunda yüksek bor ölçülmesiyle ilgili olarak şunları söyledi:

“İsviçre’de bir maden suyunda bor mineralinin miktarını limitin üzerinde yüksek çıkması ile ilgili haberde hangi yönden hangi yöntemlerle analiz yapıldığı, analiz sonucunda hangi miktarda bor tespit edildiği bilgisi bulunmuyor. İsviçre, AB üyesi olmadığı için mevzuatında buna ilişkini farklı bir limit söz konusu olabilir. Konuyla ilgili detaylı ve sağlıklı bilgi alınması, bunun neticesinde de Sağlık Bakanlığı, rutin kontroller dışında acil bir şekilde bu işletmede üretilen maden sularını, bütün kaynaklarını farklı zamanlardaki üretimlerini belirli bir süre boyunca gözetim altında tutarak yapacağı analizlerle takip etmeli. Sonuçlarını da şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşmalı. Ülkemizde de limitlerin dışında ürünler tespit edilmesi halinde bu ürünler derhal toplatılmalı ve geri çağrılmalı.”

Beypazarı Sodası güvenli mi?

Sosyal medya hesaplarından sağlık alanındaki iddialara bilimsel temelli yanıtlar vermesiyle tanınan Doç. Dr. Kaan Yılancıoğlu da, İsviçre Federal Gıda Güvenliği ve Veterinerlik Bürosu tarafından, Beypazarı sodası hakkında yüksek miktarda bor içerdiği iddiasını okuduktan sonra bir miktar bilimsel araştırma yaptığını belirterek, şunları yazdı:

1- Beypazarı sodası ile ilgili paylaşılan görselin kaynağında, bulunan bor konsantrasyonunun (mg/L) ne olduğu hakkında bir bilgiye rastlayamadım. Madem sakıncalı buluyorsunuz öyleyse bunun da açıklanması gerekliydi.
2- Öncelikle Bor insan sağlığı açısından önemli bir mineral ve günlük olarak alımı gerekli ve eksikliği sağlığı olumsuz etkiler.
3- Gelelim toksik dozuna, henüz yapılan çalışmalar tutarlılık göstermiyor, literatürde bir çok çalışma var ama halen tartışılan bir konu. WHO tarafından kabul edilen ise kilogram başına 0,4 mg 'a kadar günlük alım sağlık açısından bir sorun yaratmıyor. Yani 70 kg bir insan günlük 28mg kadar boron tüketebilir. Ortalama içme sularımızda 0.2 mg/L boron bulunuyor. Özellikle Maden sularımızda yapılan bir çalışmada Ankara özelinde 3mg/L boron bulunduğu literatürde gösterilmiş. Yani zararlı olması için günde 10 Litre kadar içmeniz gerekiyor! Uzun süreli kronik toksisite de tartışılan bir konu ve henüz kesin bir bilgi söz konusu değil!
4- Gündemimizi işgal eden ve heyecan, kaygı yaratan bu konunun feryat figan etmeden önce ve öncelikle bilimsel olarak değerlendirilmesi gerekiyor!
Not: Kendi adıma güvenle tüketmeye devam edeceğim bir içecek, sağlıklı günler dilerim...”

“Limite gelmek için 14-15 litre Beypazarı içmeniz gerekir”

Doç. Dr. Yılancıoğlu, ikinci paylaşımında ise şu ifadeleri kullandı:

“İsviçre’de yapılan analizlerde Beypazarı maden sularındaki bor minerali miktarının en fazla değeri ‘1’ olması gerekirken ‘2’ olarak tespit edildiği, bununsa sağlık açısından son derece tehlikeli olduğu" söylenmiş ama değil!!! Sağlık açısından WHO 'ya göre günlük doz 70 kg bir insan için 28-30 mg geçmediği sürece bir sorun yok!
Bu limite gelmek için ise 14-15 Litre Beypazarı içmeniz gerekir.
Yani sorun yok, iyi ki bilim var...
Aşağıda açıklamıştım zaten, şüphe duyanlar vardı, açıklamam gayet net ve doğruymuş...”

16 Nis 2024 - 22:07 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.