Tüketicinin ucuz fiyat arayışı, müşteri sadakatini korumayı zorlaştırıyor!

Hızlı tüketim ürünleri pazarının yüzde 81 ciro büyümesi kaydettiği 2023’te tüketicilerin; ev odaklı yaşam tarzı, atıksız mutfak, önleyici sağlık, stres yönetimi, tasarruf ve planlı bütçe gibi birçok alanda yaşam biçimlerini değiştirdikleri ortaya çıktı. Tüketicilerin tasarruf yöneliminde “en ucuz fiyat arayışı” yüzde 93 ile ilk sırayı alırken, tüketici ve müşteri sadakatini korumak 2024’te daha kritik olacak.

Tüketicinin ucuz fiyat arayışı, müşteri sadakatini korumayı zorlaştırıyor!
Hızlı tüketim ciroları %14 arttı. Avokado, ananas ve muz tüketicinin gözdesi!
+12
Haber albümü için resme tıklayın

Dünyanın önde gelen bilgi hizmetleri ve tüketici zekası şirketi NielsenIQ, Türkiye'de sigara ve alkol hariç FMCG (Hızlı Tüketim Ürünleri) pazarının 2023 yılında %81 oranında ciro büyümesi kaydettiğini açıkladı.

Tüketicinin ucuz fiyat arayışı, müşteri sadakatini korumayı zorlaştırıyor!

Türkiye ve Avrupa’da FMCG pazarı büyümesi

FMCG'de büyümenin devamlılığı için omnichannel (çoklu kanal) ve çoklu okazyon deneyiminin önemine dikkat çeken NielsenIQ Türkiye Genel Müdürü ve EEMEA E-Ticaret Başkan Yardımcısı Didem Şekerel Erdoğan; markaların ve perakendecilerin, tüketicilerin yeniden tanımlanan değerlerine uyum sağlamalarının ve dijital raf analitiğinde uzmanlaşarak omni/çoklu kanal deneyimine hakim olmalarının yakın gelecekte başarının anahtarı olduğunun altını çizdi.

Avrupa FMCG pazarlarının hacimsel düşüş yaşadığı bir dünyada Türkiye'nin pozitif hacim performansı ile diğer ülkelere kıyasla güçlü bir şekilde öne çıktığına vurgu yapan Şekerel Erdoğan, Türkiye'de bu büyümeyi ortaya çıkaran kategorileri anlamanın kritik önem taşıdığını söyledi.

Tüketicinin ucuz fiyat arayışı, müşteri sadakatini korumayı zorlaştırıyor!

Ev Bakım, Kişisel Bakım, Atıştırmalık ve İçecek Grupları yükselişte

“Türkiye'deki hızlı tüketim ürünleri büyümesini incelediğimizde, sigara ve alkol hariç toplam pazarın 2023 yılında %81’lik bir ciro büyümesi kaydettiğini; bu dönemde hacim büyümesinin %6, fiyat değişiminin ise %71 olduğunu görmekteyiz. Kişisel bakım, ev bakım ve gıda kategorileri olmak üzere tüm ana grupların güçlü hacim ve ciro performanslarıyla büyümeyi öne çektiğini gözlemliyoruz. Bu dönemde kişisel bakım %8, kağıt ürünleri %10, ev temizlik ürünleri %6 ve alkol hariç gıda kategorileri %5 hacim büyümesi kaydederek güçlü bir organik büyüme performansı sergiledi.”

Kişisel bakım ve kağıt ürünleri ile birlikte atıştırmalık ve içecekler de büyümeyi en çok sürükleyen kategoriler olurken, 2023 yılında yüksek büyüme performansı ile ciro payını en çok artıran ilk üç kategori kuruyemiş (+0,4 puan), gazlı içecekler (+0,3 puan) ve dondurma (+0,3 puan) oldu.

Tüketicinin ucuz fiyat arayışı, müşteri sadakatini korumayı zorlaştırıyor!

Büyümede sürpriz kategoriler!

2023 yılında hacim olarak en çok büyüme oranı kaydeden ilk 3 kategori; buzlu kahve (%54), hardal (%32) ve erkek parfümleri (%31) olurken, hızlı tüketim ürünleri 2024 yılına da güçlü bir başlangıç yaptı. Pazar, Ocak 2024'te Ocak 2023'e kıyasla ciro bazında %72, hacim bazında ise %9 büyüme kaydetti.

2024 Ocak döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre en çok hacim büyümesi kaydeden ana gruplar dondurma (%55), süt ürünleri (%15), ağız bakım ürünleri (%11) ve atıştırmalıklar (%9); hacim olarak en çok büyüme oranı kaydeden ilk 10 kategori ise hardal (%53), konserve balık (%47), buzlu kahve (%46), maden suyu ve sodası (%39), bar ve krokanlar (%38), kuru meyve (%35), sirke (%35), dondurulmuş gıda (%35), buzlu çay (%33) ve kruvasan (%32) oldu.

Tüketicinin ucuz fiyat arayışı, müşteri sadakatini korumayı zorlaştırıyor!

E-ticarette 2023 yılı ciro büyümesi %116

NielsenIQ Perakendeci Hizmetleri Orta Doğu ve Afrika E-Ticaret Direktörü Turan Konu ise, e-ticaretin 2023 yılında %116 gibi güçlü bir ciro artışı kaydettiğine dikkat çekti. E-ticaret performansı, özellikle kişisel bakım, atıştırmalık ve diğer gıda ve içecek kategorilerinde yüksek seyretti. Bu kategorilerin online payları, geçen yılın aynı dönemine göre arttı.

Tüketicinin ucuz fiyat arayışı, müşteri sadakatini korumayı zorlaştırıyor!

E-ticarette en çok ciro büyümesi kaydeden kategoriler; ev temizlik grubu altında ev temizleyicileri (%202), soğuk içecekler grubu altında buzlu çay (%178), kişisel bakım grubu altında saç kremi (%168), atıştırmalıklar grubu altında sakız (%152), diğer gıda ve içecekler grubu altında kahvaltılık gevrekler (%136), sıcak içecekler grubu altında hazır kahveler (%136) ve bebek bakım grubu altında bebek mamaları (%113) oldu.

Tüketicinin ucuz fiyat arayışı, müşteri sadakatini korumayı zorlaştırıyor!

Yeniden tanımlanan tüketici değerleri

Dünya genelinde değişen ekonomik görünümün tüketicilere de yansıdığına değinen NielsenIQ Tüketici Araştırmaları Direktörü Nur Serenli, tüketicilerin birçok açıdan yaşam biçimlerini değiştirdiklerini söyledi. Serenli; ev odaklı yaşam tarzı, atıksız mutfak, önleyici sağlık, stres yönetimi, tasarruf ve planlı bütçe ile kolaylık arayışını, üretici ve perakendecilerin yakın vadede odaklanması gereken yeni küresel tüketici trendleri olarak paylaştı.

Tüketicinin ucuz fiyat arayışı, müşteri sadakatini korumayı zorlaştırıyor!

Didem Şekerel Erdoğan, hem küresel tüketicilerin hem de Türk tüketicilerin en önemli endişelerinin artan gıda fiyatları olduğunu söylerken, tüketicilerin tasarruf ve hesaplı alışveriş arayışında olduğunu paylaştı. Erdoğan, şöyle devam etti:

“Yeniden tanımlanan tüketici değerlerinde ‘atıksız mutfak’ trendinin, tasarruf etmenin bir boyutu olarak yükseldiğini gözlemliyoruz. Tüketiciler ‘az, daha fazladır’ kavramından yola çıkarak mutfakta israf olmasın diye gerçekten kullanacakları kadarını satın alma davranışı gösteriyor ve bu yolla gıda atığını azaltıp tasarruf edebileceklerini ifade ediyor. Ayrıca temel ihtiyaçlara odaklanarak stoklamak yerine, gerektiğinde gerektiği kadar almayı tercih etme eğilimindeler. Tüketiciler; fazla yiyeceği ziyan etmek yerine, artık yemeklerle yaratıcı yeni menüler ve öğünler hazırlamaya gayret ediyor.”
Tüketicinin ucuz fiyat arayışı, müşteri sadakatini korumayı zorlaştırıyor!

En ucuz fiyat arayışı

NielsenIQ Perakendeci Hizmetleri Direktörü Serhat Sükan, tüketicilerin finansal durumlarını yönetmek için aldıkları ilk 3 tedbirin "en ucuz fiyat arayışı", "ürün/marka geçişleri" ve "genel harcamanın azalması" olduğunu söyledi.

Alışveriş yapanların, “harcamalarını yönetme” başlığı altında ev dışı tüketimlerini azalttığının altını çizen Didem Şekerel Erdoğan, tüketicilerin özellikle "ev dışı yemek, ev dışı eğlence, dışarıdan yemek siparişi ve giyim" kalemlerinde daha az harcama eğiliminde olduğuna dikkat çekti. Öte yandan, özellikle taze gıda, taze et ve süt ürünlerinde daha fazla harcama eğilimi var ve alışveriş yapanlar ev içi tüketime yöneldi.

Tüketicinin ucuz fiyat arayışı, müşteri sadakatini korumayı zorlaştırıyor!

Sürdürülebilirlik odakta

Küresel iklim değişikliği ve sürdürülebilirlik konularının artan gıda fiyatları üzerinde de etkileri olan bir konu olarak tüketici gündeminde önemli bir yere sahip olduğunun altını çizen Erdoğan, “Sürdürülebilirliğin tüketiciler için ne anlama geldiğini anlamak önemli… Sürdürülebilirlik; ‘azaltılmış kirlilik/temiz çevre’, ‘doğal kaynakları korumak’, ‘gezegen için daha iyi’ gibi unsurların yanı sıra Türk tüketicisi için özellikle ‘topluma geri vermek’ olarak algılanıyor. Küresel ölçekte gerçekleştirdiğimiz bir araştırmaya göre, çevre dostu/sürdürülebilir ürün portföyüne sahip olmak, alışverişçilerin marka tercihini etkileyen temel faktörler arasında yer alıyor. Tüketiciler iklim değişikliğine karşı harekete geçme konusunda markalardan büyük beklenti içinde” dedi.

Tüketicinin ucuz fiyat arayışı, müşteri sadakatini korumayı zorlaştırıyor!

E-ticaret, 2023'te küresel olarak büyümeye devam etti

Dünya genelinde e-ticaretin son dönemdeki gelişimini paylaşan NielsenIQ Müşteri Hizmetleri/E-Ticaret Direktörü Yankı Yalçın, “E-ticaret büyümesi Covid dönemindeki güçlü büyümenin ardından 2022 yılında dünya genelinde normalleşmeyle karşı karşıya kaldı. Ancak 2023 yılı e-ticaret büyümesinin tekrar atağa geçtiği bir yıl oldu." dedi. Yalçın ayrıca, Türkiye ve EEMEA (Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika) ülkelerinin genel olarak güçlü bir potansiyele sahip olduğunu ve 2023 yılında e-ticarette üstün bir büyüme oranı gerçekleştirdiklerini paylaştı.

Tüketicinin ucuz fiyat arayışı, müşteri sadakatini korumayı zorlaştırıyor!

E-ticaretteki en önemli 3 trendin "pazar yerlerinin yükselişi", "sosyal ticaret" ve "abonelik hizmetleri" olduğunu ekleyen Turan Konu da, "E-ticaret konusunda, hem perakendeciler hem de üreticiler için bu 3 ana alana odaklanmak ve güçlü bir çoklu kanal alışverişçi deneyimi oluşturmak için gerekli pratiklerde uzmanlaşmak kritik önem taşıyor." dedi.

Tüketicinin ucuz fiyat arayışı, müşteri sadakatini korumayı zorlaştırıyor!

Kârlı bir büyüme yolculuğu oluşturmak ve sürdürmek

Didem Şekerel Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı:

“Markalar ve perakendeciler için tüketicilerin yeniden tanımlanan değerlerine uyum sağlamak çok önemli. Markaların, hesaplı harcama ve tasarruf stratejileri etrafında tüketicilerin alışkanlıklarına uyum sağlaması yakın vadede temel hareket noktası olacaktır. Özellikle yapay zeka destekli promosyon kararları almak ve kısa vadeli hacim kazanımları için marka değerini feda etmemek de kritik önem taşıyor. Değişen alışkanlıkların yanı sıra, değişen tüketim okazyonlarını anlamak da olmazsa olmaz. Dolayısıyla, markalar tüketicilere bulundukları yerde ulaşmalı. Ayrıca, e-ticaret dünya çapında güçlü bir şekilde gelişiyor. Bu çok kanallı ekosistemde avantaj elde etmek için, kusursuz ve heyecan verici bir çoklu alışveriş deneyimi sunmak önemli. Son olarak, alışverişçi verilerinin kaynakları ve değişim hızı son birkaç yılda giderek arttı. Markalar ve perakendeciler, çeşitli alışverişçi veri kaynaklarını yönetmek ve bunlardan en iyi şekilde yararlanmak için daha fazla yapay zeka ve hiper kişiselleştirme uygulaması kullanmalı. Bu beş başlık altında atılacak doğru adımlar, oyuncuların yakın vadedeki başarısı üzerinde belirleyici olacaktır.”

16 Nis 2024 - 13:28 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.