Tarihi onlarca yıl geçen konserve balık, araştırmacıları şaşırttı!

Parazitler, birçok farklı canlı türüyle etkileşim içerisinde olduğundan, ekosistem hakkında önemli bilgiler verir ve araştırmacılar için önemlidir. Ancak insanlara zarar vermedikleri müddetçe, pek ilgi çekmezler…

Tarihi onlarca yıl geçen konserve balık, araştırmacıları şaşırttı!
Haber albümü için resme tıklayın

Konserve somon filetosunda bulunan bir anisakid solucanı (kırmızı daire içinde). (Natalie Mastick/ Washington Üniversitesi)

Washington Üniversitesi'nden Natalie Mastick ve Chelsea Wood gibi Parazit Ekologları, parazitlerin Kuzeybatı Pasifik deniz memelileri üzerindeki etkilerini geriye dönük olarak inceliyor.

Kısa bir süre önce ABD Seattle'daki Deniz Ürünleri Birliği, telefon yoluyla Wood’a ulaşarak 1970'lerden kalma, tarihi geçmiş somon konservelerini almakla ilgilenip ilgilenmeyeceğini sordu. Bunu önemli bir araştırma fırsatı olarak gören Wood bu fırsatı kaçırmadı.

Konserve kutular, derneğin kalite kontrol sürecinin bir parçası olarak onlarca yıldır bir kenara bırakılmıştı. Ancak Ekologlar için bu konserveler somon balığının değil, parazitik solucanların mükemmel bir şekilde korunmuş örneklerinden oluşan bir arşiv niteliğindeydi.

Konserve edilen somonlardaki parazitler insanlara zararlı mı?

Konserve balığınızın içinde solucan olması fikri biraz mide bulandırıcı olsa da, kabaca 1 santimetre uzunluğundaki bu deniz parazitleri (anisakidler) konserve işlemi sırasında öldürüldüğünde insanlar için zararsız hale gelir.

 Wood, "Herkes somon balığınızdaki solucanların işlerin ters gittiğinin bir işareti olduğunu düşünür. Ancak anisakid yaşam döngüsü, besin ağının birçok bileşenini bir araya getiriyor. Onların varlığını, tabağınızdaki balığın sağlıklı bir ekosistemden geldiğine dair bir işaret olarak görüyorum” diyerek konu hakkında bilgi verdi.

Anisakidler, kriller (karides benzeri bir deniz canlısı) tarafından yenerek besin zincirine girer. Kriller de daha büyük türler tarafından yenir. Parazitler bu şekilde somon balığına ve nihayetinde deniz memelilerinin bağırsaklarına ulaşır ve burada üreyerek yaşam döngülerini tamamlar. Yumurtaları memeliler tarafından okyanusa atılır ve döngü yeniden başlar.

Wood, deniz memelileri gibi bir konakçı olmadığında anisakidlerin yaşam döngülerini tamamlayamadığını ve sayılarının azaldığını söyledi.

Wood’a ulaştırılan 178 teneke konserve, 42 yıllık bir dönem boyunca (1979-2021) Alaska Körfezi ve Bristol Körfezi'nde yakalanan dört farklı somon türünü içeriyordu. Bunlar; 42 kutu chum (Oncorhynchus keta), 22 coho (Oncorhynchus kisutch), 62 pink (Oncorhynchus gorbuscha) ve 52 sockeye (Oncorhynchus nerka) türü somondu.

Somonları muhafaza etmek için kullanılan teknikle solucanları etkisiz hale getirmiş olsa da araştırmacılar filetoları inceledi ve bir gram somon başına düşen solucan sayısını hesapladı.

Tarihi onlarca yıl geçen konserve balık, araştırmacıları şaşırttı!

Somon konservesinde bulunan, yüksek oranda bozulmuş bir anisakid. (Natalie Mastick/ Washington Üniversitesi

Yeni bir araştırma alanı olabilir

Solucanların chum ve pembe somonlarda zaman içinde arttığını, ancak sockeye veya coho'da artmadığı tespit edildi.

Araştırma ekibinde yer alan Mastick, elde ettikleri sonuçları şu sözlerle özetledi:

"Pembe ve chum somonlarında sayılarının zaman içinde arttığını görmek, bu parazitlerin tüm doğru konakçıları bulabildiğini ve çoğaldığını gösteriyor. Bu da anisakidler için yeterli sayıda doğru konağın bulunduğu istikrarlı ya da iyileşmekte olan bir ekosisteme işaret ediyor olabilir."

Özellikle de konserve işlemi belirli anisakid türlerini tanımlamayı zorlaştırdığı için, koho ve sockeye balıklarındaki sabit solucan seviyelerini açıklamak ise daha zor.

Mastick ve ekip arkadaşları, tozlu eski konservelerin ekolojik arşiv olarak kullanılmasının daha birçok bilimsel keşfin önünü açabileceğini düşünüyor.

Araştırmadan elde edilen sonuçlar Ecology and Evolution dergisinde yayınlandı.

14 Nis 2024 - 15:00 - Bilim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.