Balon balığı avcılığı destekleme kriterleri belirlendi

Tarım ve Orman Bakanlığı, 2024, 2025 ve 2026 yıllarında balon balığı avcılık destekleme ödemelerine ilişkin kriterleri belirledi. Avlanan balon balıkları il müdürlüğü tarafından belirlenen yerler dışında başka yerlere teslim edilemeyecek, gıda/yem ve türevleri olarak kullanılamayacak, ticari olarak alım-satımı yapılamayacak. Balon balığını işleyerek ekonomiye kazandırmak isteyen müteşebbisler veya Ar-Ge çalışması yürütecek olanlar, gerekli belgelerle il/ilçe müdürlüklerine başvuracaklar.

Amatör balıkçılara balon balığı uyarısı!
Balon balığı avcılığı destekleme kriterleri belirlendi
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Balon Balığı Avcılığının Desteklenmesine İlişkin Tebliğ (No: 2024/8), 13 Nisan 2024 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak, yürürlüğe girdi.

Balon balığı avcılığı destekleme kriterleri belirlendi

1380 sayılı Su Ürünleri Kanununa, 5488 sayılı Tarım Kanununun 19 uncu maddesine ve 11/3/2024 tarihli ve 8246 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile yürürlüğe konulan Balon Balığı Avcılığının Desteklenmesi Hakkında Karara dayanılarak hazırlanan Tebliğle;

Ülke karasularında yayılım gösteren istilacı balon balıklarının üzerinde av baskısı oluşturarak mevcut popülasyonlarının ve stoğa katılım oranlarının düşürülmesi, ülke balıkçılığının ve ekonomisinin uğrayacağı zararın azaltılması, sucul biyolojik çeşitliliğin ve doğal balık stoklarının korunması, kaynakların sürdürülebilir ve rasyonel kullanımının sağlanması ve balon balıklarının ekonomiye kazandırılması amacıyla balıkçılara verilecek desteklemeye ilişkin iş ve işlemlerle ilgili usul ve esasları düzenlemek amaçlandı.

Tebliğ; 1/1/2024-31/12/2026 tarihleri arasında, Su Ürünleri Bilgi Sistemine (SUBİS) kayıtlı, geçerli ruhsat tezkeresine sahip bir balıkçı gemisi ile su ürünleri avcılık faaliyeti yapan ve istilacı balon balıklarından Lagocephalus sceleratus, Lagocephalus spadiceus, Lagocephalus suezensis, Lagocephalus guentheri, Tylerius spinosissimus, Lagocephalus lagocephalus, Sphoeroides pachygaster, Torquigener flavimaculosus türlerinin Akdeniz ve Ege Denizine kıyısı olan illerde avcılığını yapan balıkçılara verilecek destekleme ödemesine ve destekleme kapsamında avlanan balon balıklarının ekonomiye kazandırılmasına ilişkin usul ve esasları kapsıyor.

Balon balığı avcılığının desteklenmesi

Balon balığı avcılığı desteklemesi kapsamında avcılığı yapılacak balon balığı türü Lagocephalus sceleratus türü ile Lagocephalus spadiceus, Lagocephalus suezensis, Lagocephalus guentheri, Tylerius spinosissimus, Lagocephalus lagocephalus, Sphoeroides pachygaster, Torquigener flavimaculosus türleri olarak belirlendi.

Lagocephalus sceleratus türünün 150.000 adede kadar (150.000 adet dâhil) her bir adedi başına 25 Türk Lirası,

Lagocephalus spadiceus, Lagocephalus suezensis, Lagocephalus guentheri, Tylerius spinosissimus, Lagocephalus lagocephalus, Sphoeroides pachygaster, Torquigener flavimaculosus türlerinin 125.000 adede kadar (125.000 adet dâhil) her bir adedi başına 10 Türk Lirası destekleme ödemesi yapılacak.

Balon balığı avcılığı destekleme kriterleri belirlendi

Balon balığı alımları

Balon balığı alımı, her destekleme yılının Aralık ayına ait son iş günü mesai bitimine kadar yapılacak, ancak daha öncesinde Lagocephalus sceleratus balon balığı türü için 150.000 adede kadar (150.000 adet dâhil) ve Lagocephalus spadiceus, Lagocephalus suezensis, Lagocephalus guentheri, Tylerius spinosissimus, Lagocephalus lagocephalus, Sphoeroides pachygaster, Torquigener flavimaculosus balon balığı türleri için 125.000 adede kadar (125.000 adet dâhil) ulaşıldığında, Genel Müdürlük tarafından SUBİS üzerinden alım durdurulacak.

SUBİS üzerinden veri girişi durduğu andan itibaren, teslim alınmış olsa bile sisteme giriş kaydı yapılamayan balıklar için destekleme ödemesi yapılmayacak.

Balon balığı alımları, Tebliğin yayımlandığı tarihten itibaren beş iş günü sonra başlayacak.

Bakanlık destekleme alımları kapsamında herhangi bir balon balığı türünün avcılığını veya alımını durdurabilecek ya da kısıtlama getirebilecek.

Balon balığının avlanması

Destekleme kapsamında avcılığına izin verilen balon balıklarının avcılığı balıkçı gemilerinde insan sağlığına risk oluşturmayacak koşullar altında ve yürürlükteki Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığının Düzenlenmesi Hakkında Tebliğde yer alan yükümlülük, sınırlama ve yasaklamalara uygun olarak yapılacak.

Balon balığı avcılığı yapacak balıkçı gemilerinde ihtiyaç duyulacak koruyucu eldiven, sızdırmaz poşet ve benzeri malzemelerin bulundurulması zorunlu olacak.

Balon balıkları sadece il müdürlüklerince belirlenen noktalardan karaya çıkartılacak.

Destekleme kapsamında avlanacak balon balıkları bütün veya kuyruk olarak karaya çıkartılacak ve karadaki bertaraf işlemleri sadece il/ilçe müdürlükleri aracılığıyla gerçekleştirilecek.

Balıkçılar, avladıkları balon balıklarını karaya çıkartıp teslim edinceye kadar geçen süre içerisinde, diğer balıklarla ya da diğer balıkların temas ettiği araç/gereçlerle temas etmemeleri ve sızdırmaz poşet veya kapalı kaplarda taşınmaları konusunda gerekli önlemleri almakla yükümlü olacaklar.

Avlanan balon balıkları il müdürlüğü tarafından belirlenen yerler dışında başka yerlere teslim edilemeyecek, gıda/yem ve türevleri olarak kullanılamayacak, ticari olarak alım-satımı yapılamayacak.

Balon balığı alımlarının kuyruk teslimi şeklinde yapıldığı durumda balıklar, etik kurallar çerçevesinde kafalarına tek seferde sertçe vurularak öldürülecek; kuyruk kesimi, balıkçı gemilerinde koruyucu eldivenler kullanılarak insan sağlığına risk oluşturmayacak koşullar altında yapılacak. Balon balığının kuyruğu dışındaki kısmı karın bölümü yarılarak denize atılacak, sadece kuyruğu ilan edilen teslim noktalarından karaya çıkartılacak. Balon balıkları karınları yarılmadan, kıyıya bir deniz mili mesafeden daha yakın noktalarda, koylarda, liman ve barınak içlerinde kesinlikle denize atılamayacak.

Balon balığı avcılığı destekleme kriterleri belirlendi

Balon balığının bertaraf işlemi

Destekleme kapsamında il/ilçe müdürlükleri tarafından teslim alınan balon balıklarının bertaraf işlemi, içerdikleri toksin madde ve muhafaza zorluğu nedeniyle ivedi şekilde ve gerekli sıklıkla yapılacak, yaptırılacak.

İl/ilçe müdürlükleri balon balıklarının bertaraf işlemini, bölgesel koşullar ve mevcut imkânlar çerçevesinde Tebliğde belirtilen yöntemlerden en uygun olanını kullanarak yapacak, yaptıracak.

Balon balığının ekonomiye kazandırılması

Balon balığının gıda/yem dışındaki farklı sanayi dallarında işleme ve değerlendirme yoluyla ekonomiye kazandırılmasında uyulması gereken usul, esas ve asgari teknik şartlara da yer verilen Tebliğe göre, balon balığını işleyerek ekonomiye kazandırmak isteyen müteşebbisler veya herhangi bir proje kapsamında Ar-Ge çalışması yürütecek olanlar, Tebliğ ekindeki dilekçe ve faaliyet gösterdikleri sanayi dalında alınması gereken izin belgelerinin birer örneği ile balon balığı alacakları yerdeki il/ilçe müdürlüğüne müracaat edecekler.

Balon balığının ekonomiye kazandırılmasında, iş veya araştırma konusunun teknik gereksinimleri nedeniyle iç organ, deri gibi belli kısımlara veya özel bir ağırlık ya da boyutta olanlarına ihtiyaç duyulması halinde, Tebliğde yer alan usul ve esaslar dışında avlanması ve teslim alınması için Genel Müdürlükten izin alınması zorunlu olacak.

İl müdürlüklerince belirlenen yerlerin dışında ticari veya Ar-Ge amaçlı kullanım için balon balığı teslimi yapılamayacak.

Belirtildiği şekilde müracaatta bulunmayanlar destekleme kapsamında avlanılan balon balıklarını alamayacak, ticari veya Ar-Ge amacıyla kullanamayacaklar.

Destekleme kapsamında avlanan balon balıklarını ticari veya Ar-Ge amacıyla kullanmak üzere teslim alanlar bu balıkları ya da işleme sonrası kalan kısımlarını ikinci kişilere veremeyecekler.

İdari yaptırımlar

Balon balığının avcılığı ve ekonomiye kazandırılmasına dair bu Tebliğde belirtilen usul ve esaslara aykırı hareket edenler hakkında 1380 sayılı Kanunun 36’ncı maddesi kapsamında idari yaptırım uygulanacak.

27/6/2021 tarihli ve 31524 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Balon Balığı Avcılığının Desteklenmesine İlişkin Tebliğ (Tebliğ No: 2021/20) yürürlükten kaldırıldı.

14 Nis 2024 - 14:45 - Çevre


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.