Gıda kaynaklı bakteriler, temizlik yöntemlerine direnç kazanıyor!

Yeni bir araştırmadan elde edilen sonuçlar, Listeria gibi gıdalara bulaşabilen bakterilerin hazır gıda üreten fabrikalardaki temizlik yöntemlerine direnç geliştirebileceğini ortaya koydu. Çalışma, görülen çok sayıdaki enfeksiyona bir açıklama getirebilir.

Gıda kaynaklı bakteriler, temizlik yöntemlerine direnç kazanıyor!
Haber albümü için resme tıklayın

İngiltere’ye ait 2023 verileri, kebap ürünlerindeki Salmonella, peynirdeki Listeria gibi bakteriyel kontaminasyonlar nedeniyle birçok gıda maddesinin geri çağrıldığını gösterdi.  Avrupa Birliği’nde 2020 yılından bu yana en yüksek geri çağırma sayıları kaydedildi, bu vakaların çoğu gıda kontaminasyonu (bulaşı) ile bağlantılıydı.

Potansiyel enfeksiyon sebebi, bakterilerin uyum sağlaması

Yeni araştırmalar, yüksek enfeksiyon seviyelerinin potansiyel bir nedenini ortaya koyuyor. Yemeye hazır gıda hazırlayan fabrikalardaki bakteriler, zamanla bulundukları ortama uyum sağlayabiliyor.

Bu da, enfeksiyona karşı bir garanti olmaktan çok uzak olan bu hazırlık alanlarının temizlenmesinin, elde edilen gıdayı tüketen insanların güvenliği üzerinde genellikle çok az etkisi olabileceği anlamına geliyor.

Bakterilerin tüketime hazır gıda ortamlarında her zaman bulunmadığı biliniyor. Gıda ve sağlık araştırma kuruluşu olan Quadram Enstitüsü ve İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansı (UK Health Security Agency) tarafından yapılan araştırmaya göre, tüm çalışanların en iyi çabalarına rağmen gıda kaynaklı bakteriler fabrika zeminindeki temizlik çabalarına sonrasında her zaman hayatta kalmıyor.

Dahası, tüketime hazır gıda kategorisinde tüketiciler gıdayı tüketmeden önce her zaman ısıtmaz. Bu da tehlikenin daha da önemli olduğu anlamına gelir.

Duruma ilişkin daha net bir bilgi edinmek isteyen araştırmacılar, yakın zamanda Listeria monocytogenes tespit edilen bir hazır gıda fabrikasının zemininden, malzemelerin 4°C'de tutulduğu bir hazırlık alanından ve gıdaların 10°C'de tutulduğu bir üretim alanından örnek aldı. Bu alanlardan temizlikten önce ve sonra olmak üzere on hafta boyunca numune alındı ve bulunan bakteri seviyelerini kontrol etmek için numuneleri analiz edildi.

Listeria monocytogenes genellikle pişmiş et, kurutulmuş balık ve pastörize edilmemiş sütten yapılan süt ürünleri gibi tüketime hazır gıdalarda bulunan bir bakteridir. İngiltere Ulusal Sağlık Servisi'ne göre, Listeriosis adı verilen ve belirtileri arasında ağrı ve sızı, titreme, yüksek ateş, hastalık ve ishal bulunan bir hastalığa neden olabilir.

Gıda kaynaklı bakteriler, temizlik yöntemlerine direnç kazanıyor!

Temizlik öncesi ve sonrası bakteri stabilitesi

Araştırmacılar, Listeria ile bir arada bulunan bakteri popülasyonlarının temizlik koşullarına uyum sağladığını, dolayısıyla gıda kaynaklı bakterilerin varlığını sürdürmesini desteklediğini ve gıda hazırlama alanlarını daha önce düşünülenden daha az güvenli hale getirdiğini tespit etti.

Aslında bakteri miktarının temizlikten önce ve sonra sabit kalması, temizlik sürecinin sanıldığı kadar büyük bir fark yaratmadığını gösterdi. Ancak araştırmacılar, bunun temizliğin yapılmaya değer olmadığı anlamına gelmediğini de vurguluyor. Temizlikten sonra bakterilerin bileşimi değişmese de sayıları gerçekten de azalıyor ve bu da çapraz kontaminasyon olasılığını azaltıyor.

Fabrikanın değerlendirilen iki alanında da farklı bakteri türleri vardı, ancak bu popülasyonların her ikisi de sabit kaldı. Bu durum, bakterilerin dışarıdan getirilmesinden ziyade, popülasyonların iyice yerleştiğini ve fabrika içindeki her farklı alana uyum sağladığını gösteriyor.

Artık bakterilerin hayatta kaldığını bildiklerine göre, araştırmacılar onları öldürmek için yeni yollar arıyor.

Araştırmaya ilişkin sonuçlar Quadram Enstitüsü internet sitesinde yayınlandı.


 

14 Nis 2024 - 11:00 - Gıda


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.