İşte AB için kritik 34 hammadde!

Stratejik sektörler için kritik hammaddelerin güvenli ve sürdürülebilir tedarikini sağlamaya yönelik Kritik Hammaddeler Yasası, yıllık kritik ve stratejik hammadde tüketiminin yüzde 10'unun yerel üretimden sağlanması, yüzde 40'ının AB'de işlenmiş ya da rafine edilmiş olması ve yüzde 25'inin geri dönüştürülmüş malzemelerden elde edilmiş olması kıstaslarını getiriyor. Onaylanan yasa ile 34 hammadden oluşan kritik hammaddeler listesi ve 17 hammaddeden oluşan stratejik materyal listesi belirleniyor.

Avrupa’da binalara Yenileme Dalgası, Sanayi için Yeşil Dönüşüm fonu!
Yeni Avrupa Birliği Sanayi Politikası neler içeriyor?
+2
Haber albümü için resme tıklayın

AB Konseyi kritik hammaddelerin güvenli ve sürdürülebilir tedarikini ve döngüsel kullanımını sağlamaya yönelik yasal çerçeve oluşturmayı amaçlayan Kritik Hammaddeler Yasası’nı (CRMA) kabul etti. Yasa, Avrupa Parlamentosu ve AB Konseyi’nde imzalandıktan ve AB Resmi Gazetesi’nde yayımlandıktan 20 gün sonra yürürlüğe girecek.

İşte AB için kritik 34 hammadde!

İşte 34 kritik hammadde

Onaylanan yasa ile yeşil ve dijital geçiş ve ayrıca, savunma ve uzay sanayileri için büyük önem taşıyan malzemelerden oluşan iki liste belirleniyor:

• 34 hammaddenin sıralandığı kritik hammaddeler listesi

• 17 hammaddeden oluşan stratejik materyal listesi.

Kritik hammaddeler listesinde alüminyum (boksit ve alümina), koklaştırılabilir taş kömürü, lityum, fosfor, antimon, feldispat, hafif nadir toprak elementleri, skandiyum, arsenik, kalsiyum florit, magnezyum, silikon metali, barit, galyum, manganez, stronsiyum, berilyum, germanyum, doğal grafit, tantal, bizmut, hafniyum, niyobyum, titanyum metali, bor, helyum, platin grubu metaller, tungsten, kobalt, ağır nadir toprak elementleri, kaya fosfatı, vanadyum, bakır ve nikel yer alıyor. Listenin sürekli olarak gözden geçirilerek güncelleneceği belirtiliyor.

Risk değerlendirmesi yapılacak

Kabul edilen yasa;

• Pil, hidrojen veya yenilenebilir jeneratör üreticileri gibi stratejik teknolojiler üreten büyük şirketlerin zayıf noktaları tespit etmek amacıyla tedarik zincirleri ile ilgili risk değerlendirmesi yapmalarını,

• Maden çıkarma projeleri izin başvurularının 27 ay ve projelerden etkilenen yerel paydaşlarla etkileşim sağlanması ve çevresel etki değerlendirmesi yapılması gibi istisnalar dışında kalan geri dönüşüm ve işleme projeleri için izin başvurularının en fazla 15 ay içinde sonuçlandırılmasını,

• AB'nin yıllık kritik ve stratejik hammadde tüketiminin %10'unun yerel üretimden sağlanması, %40'ının AB'de işlenmiş ya da rafine edilmiş olması ve %25'inin geri dönüştürülmüş malzemelerden elde edilmiş olması kıstaslarını getiriyor.

İşte AB için kritik 34 hammadde!

AB'nin bor ihtiyacının %98'ini Türkiye sağlıyor

Yasa ayrıca, kaynak verimliliği sağlanması ve ikame malzeme geliştirilmesine ilişkin araştırma ve yenilikçiliğin desteklenmesini amaçlıyor. Ek olarak, AB’nin stratejik ya da kritik hammadde tedarikinde üçüncü bir ülkeye olan bağımlılığının, AB’nin o stratejik hammaddeye ilişkin yıllık ihtiyacının %65’i ile sınırlandırılması kriteri konuluyor.

Halihazırda AB bazı kritik hammaddelerin temininde sadece bir ülkeye bağımlı durumda bulunuyor. Örneğin;

• AB'nin ağır nadir toprak elementleri tedarikinin tamamı Çin’den ithal edilerek karşılanıyor.

• Türkiye AB'nin bor ihtiyacının %98'ini sağlıyor.

• AB'nin platin tedarikinin %71'i Güney Afrika’dan temin ediliyor.

08 Nis 2024 - 13:22 - Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.