Gıda etiketlemede yeni kurallar!

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından gıda etiketleme yönetmeliğinde yapılan değişikliklere gıda işletmecilerinin uyumu için 31 Aralık 2026 tarihine kadar geçiş süresi tanınırken, değişikliklere uygun olmayan gıdalar bu tarihten sonra piyasada bulunamayacak.

Gıda Etiketleme Yönetmeliği ve Kılavuzu neleri içeriyor?
Gıda etiketleri beklenen başarıyı gösterdi mi?
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, 6 Nisan 2024 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yönetmelik tanımına düzenleme, yeni eklemeler

Yayımlanan düzenlemelerle;

Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliğinin “Tanımlar” başlıklı 4 üncü maddesinin ikinci fıkrasının (cc) bendinde yer alan “seçilen” ibaresinden sonra gelmek üzere “, markanın en büyük yazıldığı” ibaresi eklenirken,

Yönetmeliğin 7’nci maddesinin birinci fıkrasına;

“d) Üretiminde gıda bileşeni yerine tamamen aroma verici kullanılan bir gıdanın etiketinde aroma ile ilgili gerçek gıda görseli kullanılarak,

e) Üretiminde gıda bileşeni yerine tamamen aroma verici kullanılan bir gıdanın etiketinde aroma ile ilgili temsili görsel kullanılması halinde, gıdanın “aromalı” olduğu temsili görselin bulunduğu her yerde vurgulanmadan veya “aromalı” olduğu belirtilmeden,

f) Birbiriyle karıştırılabilecek bir gıdanın adında ve etiketinde, özelliklerini taşımadığı başka bir gıdanın adıyla birlikte “… tadında”, “… lezzeti”, “… keyfi” ve benzeri ifadeler kullanılarak,”

bentleri eklendi.

Gıdanın adı etikette temel görüş alanı dışında ayrıca yer alabilecek

Yönetmeliğin 16’ncı maddesinin dördüncü fıkrasında yer alan “aynı” ibaresi “temel” şeklinde değiştirilirken, aynı maddeye,

“(6) Gıdanın adı, etiket üzerinde temel görüş alanında, bütün kelimeler aynı büyüklükte, aynı yazı tipinde, aynı stilde ve arka plan rengi ile kontrast oluşturacak şekilde yer alır. Gıdanın adı etiket üzerinde temel görüş alanı dışında ayrıca yer alabilir.”

bendi eklendi.

Yönetmeliğin 35’inci maddesinin birinci fıkrasının (ç) bendi yürürlükten kaldırıldı.

Yönetmeliğin 40’ıncı maddesinin üçüncü fıkrasının ikinci cümlesinde yapılan değişiklikle ise, elde edilen değer tam sayı değilse, en yakın tam sayıya yuvarlanacak; bu durumda “yaklaşık” kelimesinin ve/veya “~” sembolünün kullanılması zorunlu olmayacak.

Yönetmeliğe uyum için geçiş süresi

Gıda işletmecileri bu Yönetmelik hükümlerine ilişkin olarak hazırlanan kılavuzlarda yer alan hükümlere de uymak zorunda olacaklar.

Yönetmeliğe eklenen “Uyum zorunluluğu” başlıklı geçici maddeye göre;

Gıda işletmecileri bu maddeyi ihdas eden Yönetmelik ile yapılan değişikliklere 31/12/2026 tarihine kadar uyum sağlayacaklar.

Bu maddeyi ihdas eden Yönetmelik ile yapılan değişikliklere uygun olmayan gıdalar 31/12/2026 tarihinden sonra piyasada bulunamayacak.

Söz konusu hükümler, ithal edilen gıdaların etiketleri için de geçerli olacak.

Yönetmeliğin Ek-2’sinde yer alan tablonun 2.1 inci, 2.2 nci, 6.1 inci ve 7.1 inci satırlarını değiştiren;

Gıda etiketlemede yeni kurallar!

Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girdi.

06 Nis 2024 - 10:27 - Gıda


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.