Kadın istihdamı için büyük iş birliği!

İnsani Gelişme Vakfı (İNGEV) ve Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi (İPM) iş birliğiyle yürütülen ActHuman Sosyal Kapsama İnisiyatifi, kadınların istihdamını ve iş gücüne katılımını artırmaya yönelik sosyal politika önerileri geliştirmek üzere çalışıyor.

Sanayi kadın istihdamında sınıfta kaldı!
Devlet destekli açılan işyerlerinde kadın istihdamı arttı
Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye’de kadın istihdamı, kadınların iş gücü piyasasına ve geçim kaynaklarına erişimi, her geçen gün daha da büyük bir önem kazanıyor.

Kadınlarda işgücüne katılımlarda eğitim önemli!

Türkiye nüfusunun %49,9’unu kadınlar, %50,1’ini erkekler oluştururken, Hanehalkı işgücü araştırması sonuçlarına göre 2021 yılında 15 ve daha yukarı yaştaki işgücüne katılma oranının kadınlarda %32,8, erkeklerde ise %70,3 olduğu görülüyor.

Eğitim, kadınların işgücüne katılımlarında çok kritik bir rol oynuyor. Bakıldığında, okuma yazma bilmeyen kadınların sadece %12,4’ü işgücünde yer alırken, yükseköğrenim mezunu kadınlarda bu rakam %65,6.

Bu alanda yapılan çalışmalar, toplumun farklı kesimlerindeki kadınlara yeni istihdam fırsatları sunma potansiyeline sahip olmakla birlikte, özellikle kadın istihdamının önündeki engellerin kaldırılması, iş gücü piyasasındaki dönüşüm sürecinde de kritik bir rol oynuyor.

Kadın istihdamı için büyük iş birliği!

ActHuman VI, kadın istihdamına odaklanıyor!

İnsani Gelişme Vakfı (İNGEV) ve Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi (İPM) iş birliğiyle yürütülen ActHuman Sosyal Kapsama İnisiyatifi’nin 6. yılında, kadınların istihdamını ve iş gücüne katılımını artırmaya yönelik stratejiler geliştirmek amaçlanıyor.

“Kadın İstihdamı ve İşgücünde Engeller & Fırsatlar: İleri Gitmek için Bir Kılavuz” başlığı altında, kadınların ekonomide daha fazla temsil edilmesi ve karar alma süreçlerine aktif olarak katılımı ana hedef.

Bu kapsamda Mayıs’ta çıkacak sosyal politika dokümanı ile sunulacak toplumsal cinsiyet eşitliği perspektifini entegre eden sosyal politika önerilerinin, kadınların istihdam edilmesini kolaylaştırması ve iş gücündeki engelleri kaldıracak önlemleri içermesi öngörülüyor. Bu yaklaşımla, hem kadınların ekonomik bağımsızlıklarını artırma hem de Türkiye’nin sürdürülebilir bir kalkınmayı teşvik etme hedeflerine katkıda bulunmak amaçlanıyor.

Sürecin Akademik Koordinasyonunu Sabancı Üniversitesi Ekonomi Programı Dr. Öğretim Üyesi Esra Durceylan Kaygusuz üstlendi.

03 Nis 2024 - 14:12 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.