Yanan orman alanlarında biyoçeşitlilik onarımı!

2021’de çok geniş orman alanlarının yok olmasına neden olan yangından etkilenen Muğla bölgesindeki orman ve makilik alanların biyolojik temelli onarımı için çalışma önerilerini içeren bir kılavuz hazırlandı. FAO’nun yürüttüğü “Yangın Sonrası Orman ve Maki Ekosistemlerinin Onarımı” projesi kapsamında hazırlanan kılavuz, Tarım ve Orman Bakanlığı uzmanları ile masaya yatırıldı.

Yanan orman alanlarında biyoçeşitlilik onarımı!
İzmir ve Muğla’daki orman yangınlarında son durum!
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Değişen iklim koşulları, giderek artan sıcaklılar dünyada olduğu gibi Türkiye’de de orman yangınlarının sıklığı ve büyüklüğünde artışa neden oluyor. 2021’de Ege kıyılarını küle çeviren yangınlarda Türkiye, EFI verilerine göre yaklaşık 150 bin hektara yakın ormanını kaybetti. Büyük yangınlar sonrası kaybedilen orman varlığının yanı sıra bitki ve canlı biyolojik çeşitlilik de ciddi tehlike altına giriyor.

Yanan orman alanlarında biyoçeşitlilik onarımı!

Yangın sonrası biyolojik çeşitliliği korumak için kılavuz hazırlandı

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), giderek daha da can yakıcı hale gelen soruna çözüm bulabilmek için Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü (OGM) ortaklığı ve Doğa Koruma Merkezi (DKM) işbirliğiyle “Muğla İlinde Yangın Sonrası Orman ve Maki Ekosistemlerinin biyolojik çeşitlilik Odaklı Onarımı” projesini hayata geçirdi.

FAO ve DKM uzmanları uzun süren saha çalışmaları ve çalıştayların ardından Yangın Sonrası Ormancılık Uygulamalarına Yönelik Ekosistem Onarımı Kılavuzu hazırladı. Hazırlanan kılavuzun uygulanması ve pilot uygulama çalışmalarına yönelik kapasite artırım eğitimi, Orman Bölge Müdürlüğü’nün ev sahipliğinde ve bölge teknik personelinin katılımıyla Muğla’da yapıldı.

Yanan orman alanlarında biyoçeşitlilik onarımı!

Orman yangınlarının restorasyonu çalışmalarına ışık tutacak

OGM olarak projeye ve sonuçlarına önem verdiklerini belirten Muğla Orman Bölge Müdürü Salim Karabulut, projenin bundan sonra orman yangınlarının restorasyonu konusunda yapılacak çalışmalara da ışık tutacağını kaydetti.

OGM Ekosistem Hizmetleri Dairesi Başkanlığı Biyolojik Çeşitlilik Şube müdürü Şahismail Beyazıt da, bakanlık ve Genel Müdürlük olarak biyolojik çeşitlilik korunmasına yönelik çalışmalar için önemli oranda bütçe artışı sağladıklarını söyledi. Beyazıt, çalışma sonucunda tehlike altında olan türlerin ve bitkilerini belirlenmesinin Genel Müdürlük çalışmaları için de bir yol haritası hazırlanmasına dayanak olacağını kaydetti.

DKM Genel Müdür Yardımcısı Yıldıray Lise, biyolojik çeşitlilik temelli ekosistem onarımı konusunda bilgi verirken, DKM Biyolojik Çeşitlilik Koruma Programı Proje Yürütücüsü Dr. Elif Deniz Ülker projenin hedeflerini, kapsamını ve şimdiye kadar yapılan aktivitelerin sonuçları hakkında sunum yaptı.

Projenin danışmanlarından Prof. Dr. Ali Kavgacı ise yangınların etkileri, ağaç türleri ile yangın alanlarında rejenerasyon süreçleri hakkında bilgi verdi.

Yangınlardan en çok etkilenen canlı türleri araştırıldı

Hacettepe Üniversitesi’nden Prof. Dr. Çağatay Tavşanoğlu moderatörülüğünde yapılan çalıştayın ikinci bölümünde ODTÜ’den Prof Dr Can Bilgin yangınlardan en çok etkilenen canlı türlerini anlattı. Mevcut yangın sonrası uygulamalar hakkında bilgi veren Bilgin, proje kapsamında yangından etkilenen hedef kuş türleri için yapılan pilot uygulamaya yönelik bilgi verdi.

Çalıştayın ikinci bölümünün ardından yangın alanında görevli Orman Bölge Müdürlüğü şefleri ve personeli ile ‘Kılavuz’da önerilen uygulamalar hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Proje kapsamında FAO ve DKM uzmanları Muğla Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri ile birlikte yangından etkilenen alanlarda yapılan pilot uygulamaları da yerinde inceledi. Varlıklarını ağaçlara bağlı sürdüren bazı kuş türlerinin pilot uygulama ile asılan yuva kutularının kullanıldığı ve bu türler etrafında üreme aktivitelerinin başladığı gözlemlendi. 

03 Nis 2024 - 12:06 Muğla- FAO'dan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.