Dünya Otizm Farkındalık Günü: Otizme Kırmızı Işık Yak!

Tohum Otizm Vakfı, 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü’nde herkesi “Otizme Kırmızı Işık Yak” kampanyasına katılmaya davet etti.

Dünya Otizm Farkındalık Günü: Otizme Kırmızı Işık Yak!
Dünya Otizm Farkındalık Günü: Otizme Kırmızı Işık Yak!
+4
Haber albümü için resme tıklayın

Doğuştan gelen ve genellikle yaşamın ilk yıllarında fark edilen, karmaşık bir nöro-gelişimsel farklılık olarak tanımlanan otizm, 1985 yılında her 2.500 çocuktan 1’inde görülürken, son araştırmalara göre bugün her 36 çocuktan 1’inde görülüyor.

Dünya Otizm Farkındalık Günü: Otizme Kırmızı Işık Yak!

Otizme Kırmızı Işık Yak!

Tohum Otizm Vakfı, otizmin varlığına dikkat çekmek için BM tarafından ilan edilen 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü’nde, otizmli bireylerin ihtiyaçlarının daha iyi anlaşılması ve herkesle eşit derecede toplumsal kabulünün sağlanması amacıyla özel bir kampanya yürütüyor.

Kamuoyunun dikkatini otizme çekmeyi amaçlayan kampanya için binalar kırmızı ışıkla aydınlanırken, birçok kuruluş ile otizmi bilmeye ve anlamaya dayalı etkinlikler düzenleniyor ve kampanya destekçileri #otizmekırmızıışıkyak etiketi altında buluşuyor.

Dünya Otizm Farkındalık Günü: Otizme Kırmızı Işık Yak!

Neden Otizme Kırmızı Işık yakılıyor?

Son yıllarda dünyada otizmin bilinmesine ve farkındalık yaratılmasına dair önemli ilerlemeler kaydedilmiş olsa da, otizmli bireyler temel hak ve özgürlüklerine erişimlerinde sosyal ve çevresel engellerle karşı karşıya kalmaya devam ediyorlar.

20 yılı aşkındır otizmli çocukları özel eğitimle topluma kazandırabilmenin Türkiye’deki savunuculuğunu yapan Tohum Otizm Vakfı, bu küresel gelişmelerin ışığında 2022 yılında başlattığı “Otizme Kırmızı Işık Yak” kampanyası ile otizmli bireylerin daha iyi anlaşılmaları ve toplumda kabul görmelerini sağlamak için odağını farkındalıktan kapsayıcılığa çevirdi.

Bu sene de “Otizme Kırmızı Işık Yak” kampanyası ile otizmli bireylerin toplumsal kabulünü sağlama amacının, geniş kitlelere ulaştırılması hedefleniyor. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da Tohum Otizm Vakfı’na destek vermek için İstanbul ve Türkiye’nin farklı illerindeki tarihi ve ikonik yapılar kırmızı ışıkla aydınlanacak. Özel sektör binaları da kırmızı ışık ile aydınlanarak otizmlileri desteklemek için “onların yanındayız” diyecek.

Bireyler de kırmızı bir obje ya da kırmızı renkte giyinerek bir fotoğraf çekilmeye, ardından sosyal medya hesaplarında #otizmekırmızıışıkyak etiketi ile paylaşmaya davet edildi.

Dünya Otizm Farkındalık Günü: Otizme Kırmızı Işık Yak!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından yeni destek modeli!

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü öncesinde Bakanlığının Afyonkarahisar’da düzenlediği Otizmli Bireyler ve Aileleri İçin Bireysel Sosyal Hizmet Danışmanlığı Tanıtım Toplantısı’nda konuşan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, otizmli bireyle ve ailelerine destek için yeni bir modele geçileceği açıklaması yapmıştı. Otizmli bireylerin “Evimizin içinde bir melek var” diyen ailelerinin sevgisiyle, şefkatiyle hayata tutunduğunun altını çizen Göktaş, şunları söylemişti:

“Her aile için bir sosyal hizmet danışmanı görevlendireceğiz”

“Şunu çok iyi biliyoruz ki otizmden sadece çocuklarımız değil, siz değerli ebeveynlerimiz de oldukça etkilenmektedir. Sorumluluklarınızın farkındayız. Üstlendiğiniz bu sorumluluğu paylaşmak, sizlere bir nebze de olsa destek olmak amacıyla hizmetlerimizi sürdürüyoruz. Otizmli bireyler ve aileleri için 'Bireysel Sosyal Hizmet Danışmanlığı Modelimizi' hayata geçiriyoruz. Bu modelimizle Bakanlığımıza başvurduğu andan itibaren otizmli çocuğu olan her aile için bir sosyal hizmet danışmanı görevlendireceğiz. Bu modelle, otizmli bireyler tanı aldıktan sonra kendilerine ve ailelerine destek olacağız. Danışmanlarımız her aileye, ihtiyaçları doğrultusunda belirli aralıklarla takibini yapmak üzere bir çalışma planı oluşturacak. Bu süreçte ailelerimize otizmle ilgili doğru ve geçerliliği ispatlanmış bilgiler sunacağız. Otizmli bireylerin ihtiyaçları ve sunulan hizmetler konusunda ailelerimizi bilgilendireceğiz. Böylece, otizmli bireyin en uygun hizmetlere ulaşması için aileyle birlikte çalışarak karar alma süreçlerine yardımcı olacağız. Ailelerimize psikososyal destek hizmeti vereceğiz. Gerektiğinde ailelerin ekonomik olarak desteklenmesi için sosyal yardım araçlarımızı devreye sokacağız. Kurumlar arası işbirliğinin çok önemli olduğunu biliyoruz. Bu nedenle otizmli bireyler ve ailelerinin hak ve hizmetlerden yararlanabilmesi için Bakanlığımız dışında diğer bakanlıklarla işbirliği halinde bu hizmeti sizlere sunacağız.”

Otizm yaygınlık oranı artıyor

Yapılan araştırmaların son yıllarda otizm yaygınlık oranlarının hızla arttığını gösterdiğini vurgulayan Göktaş, 2023 yılında otizm yaygınlığı oranının her 36 çocukta 1 olacak şekilde gözlemlendiğini bildirdi. Otizm Spektrumlu Bireylere Yönelik Ulusal Eylem Planı kapsamında faaliyetlerini sürdürdüklerini aktaran Göktaş, şöyle konuştu:

“Eylem planımızla erken tanı için otizm tarama programı ve ardından en etkili hizmetin sunulması için erken müdahale programı oluşturduk. Böylece özel eğitim sisteminin güçlendirilmesini sağladık. Bu alanda ihtisaslaşmış bakım modeli geliştirerek otizmli bireylerimize nitelikli bakım hizmetleri sunmaya devam ediyoruz. Bu kapsamda Afyonkarahisar, İstanbul, Kayseri ve Sakarya'da ihtisaslaşmış 4 yatılı bakım, Ankara, Antalya, Aydın ve Mersin'de 4 gündüz bakım kuruluşumuzla hizmet veriyoruz. Yeni açılacak kuruluşlarımızla birlikte kapasitemizi artırarak hizmetlerimize devam edeceğiz. Bunun yanı sıra ailesi yanında bakımı mümkün olamayan otizmli bireylere ihtisaslaşmış yatılı ve gündüzlü merkezlerimizde bakım hizmeti sunuyoruz. Bu merkezlerimizde otizmli bireylerin ihtiyaçlarının giderilmesi ve sosyal hayata aktif katılımlarını sağlıyoruz. Ayrıca ailelere de destek olduğumuz bu merkezlerimizin kurumsal kapasitesini artırıyoruz.
Diğer taraftan II. Ulusal Otizm Eylem Planı için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Tüm çalışmalarımızı, kamu kurumlarımız, sivil toplum kuruluşları, üniversitelerle işbirliği içerisinde tüm tarafların taleplerinin alındığı şeffaf bir süreçle yürütüyoruz. Bakım kuruluşlarımızdaki donanımlı ve alanında uzman çalışma arkadaşlarımızla bakım hizmet kalitemizi her geçen gün daha da artıracağız.”

02 Nis 2024 - 09:46 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.