2024; Küresel ekonomide dayanıklılık testi zamanı!

2023’te küresel olarak yıllık yüzde 7 olan iflas artışının 2024 yılında yüzde 9’a ulaşacağı tahminleri yapılırken, 2024 yılında ticari iflaslarla mücadele eden Avrupa ve Asya'daki ülkelerin, ulusal ticari iflas sayılarını etkileyecek büyük ölçekli iflaslarla karşı karşıya kalabilecekleri, bu bağlamda önümüzdeki dönemde küresel ekonominin dikkatle izlenmesi gerektiğinin altı çizildi.

Türkiye Bankalar Birliği’nden iflas erteleme uyarısı
2024; Küresel ekonomide dayanıklılık testi zamanı!
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Allianz Trade’in Ekonomik Görünüm Raporlarının “Küresel İflas Görünümü: Gerçeklik Kontrolü” başlıklı son versiyonuna göre, 2023’te yıllık yüzde 7 olan iflas artışının 2024 yılında yüzde 9’a ulaşması tahminler arasında yer alıyor. Artış trendinin devam etmesi beklentisi, özellikle yeni işletmeler için şüphesiz beraberinde kritik eşikleri de getiriyor!

Özellikle ABD, İspanya ve Hollanda gibi ülkelerde yüzde 28 ila 31 arasında iflaslarda büyük artışlar öngörülüyor. Ancak 2025 yılında, istikrarlı bir seyir beklentisi hakim ve küresel ticari iflaslarda yatay bir seyir öngörülüyor.

2023 mali yılı iflas sayısı, yıllık % değişim ve 2016-19 ortalama seviyesi ile karşılaştırma, seçilmiş ülkeler

2024; Küresel ekonomide dayanıklılık testi zamanı!

2024’ün aşamalı Dayanıklılık Testine hazır mısınız?

2024 yılı, özellikle Avrupa'daki şirketler ve ekonomiler için bir gerçeklik kontrolü yılı haline geliyor. İşte bu yıl beş ana zorluk:

Test 1: Kâr Marjları Sıkışıyor! Küresel ekonomik toparlanma beklentileri olsa da, işletmeler küresel talepteki yavaşlama ve yüksek işletme maliyetleriyle mücadele etmek zorunda kalacaklar. Hisse başına kazanç tahminlerinde küresel olarak düşüşler gözlemleniyor.

Test 2: Jeopolitik Belirsizlikler! Küresel GSYH'nin büyük bir kısmını oluşturan ülkelerin seçim takvimleri ekonomik belirsizliği artırıyor. Bu durum, işletmelerin operasyonel faaliyetlerini zorlaştırıyor ve ödeme alamama riskine dair endişeleri artırıyor.

Test 3: Sıkı Finansman ve Likidite Koşulları! Firmalar için finansman maliyetleri yüksek seviyelerde kalmaya devam ediyor ve finansman imkanları sınırlı. Özellikle İngiltere, Fransa, İtalya ve Almanya gibi ülkelerdeki firmalar bu durumdan etkileniyor.

Test 4: Yeni İşletmeler için Zorluklar! Salgın sonrası iş kurma sürecindeki hızlanma, ticari iflaslardaki doğal artışı tetikliyor. Avrupa'da yeni iş kayıtlarında artış gözlemlenirken, özellikle Fransa, Hollanda ve Belçika gibi ülkelerde yeni işletmeler için dayanıklılık testi başlıyor.

Test 5: Belirli Sektörlerdeki Kritik Riskler! İnşaat, konaklama, ulaşım ve toptan/perakende gibi sektörler, istihdam ve ekonominin geneli için daha yüksek risk oluşturuyor. Bu sektörlerde ticari iflaslarda artışlar yaşanması bekleniyor.

Küresel ve bölgesel iflas endeksleri, yıllık % değişim

2024; Küresel ekonomide dayanıklılık testi zamanı!

Yeni: Küresel Ekonomik Durum ve Büyüme Beklentileri

Enflasyonun kontrol dışına çıktığı görülüyor. Önümüzdeki dönemde küresel Gayri Safi Yurt İçi Hasıla'nın %3'ten az bir oranda artması bekleniyor. Gelişmiş ekonomilerde büyüme istikrarlı kalırken, Asya'daki ASEAN ülkeleri dışındaki ve Latin Amerika ülkeleriyle birlikte diğer gelişmekte olan pazarlarda büyümenin yavaşlaması öngörülüyor.

ABD ve Avrupa arasındaki büyüme performansındaki ayrışma daralmaya başlayacak ve 2024'ün ikinci çeyreğinde daralacak. Küresel ticaret durgunluktan çıkıyor olsa da iyileşme stok fazlası tarafından sınırlanacak.

Devam eden jeopolitik gerilimler, Çin'in ihracatında toparlanmayı sınırlarken, içerideki aşağı yönlü baskılar artmaya devam ediyor ve ekonomik yavaşlamayı hafifletmek için politika yapıcılar mali ve parasal kolaylaştırmayı artırıyor.

2024 yılında ticari iflaslarla mücadele eden Avrupa ve Asya'daki ülkeler, ulusal ticari iflas sayılarını etkileyecek büyük ölçekli iflaslarla karşı karşıya kalabilirler. Bu bağlamda, önümüzdeki dönemde küresel ekonominin dikkatle izlenmesi gerekiyor!

Bu belirsizliklerle dolu dönemde, işletmelerin esnekliklerini korumak ve riskleri minimize etmek için etkili stratejiler geliştirmeleri önem arz ediyor.

2024; Küresel ekonomide dayanıklılık testi zamanı!

Raporun tamamına ulaşmak için tıklayınız.

01 Nis 2024 - 14:49 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.