Bebek formülleri ile devam formülleri bileşen listesi güncellendi

Tarım ve Orman Bakanlığı, gıda işletmecileri tarafından yapılan başvuruları değerlendirerek Bebek Formülleri ve Devam Formüllerinde Kullanımına İzin Verilen Bileşenler Listesi’ni güncelledi.

Çocuklar için en sağlıklı besinler neler? Çocuklara hangi öğünde neler yedirmeli?
Bebek formülleri ile devam formülleri bileşen listesi güncellendi
Haber albümü için resme tıklayın

Bebek formülü veya devam formülüne eklenilmesi düşünülen ve Türk Gıda Kodeksi Bebek Formülleri ve Devam Formülleri Tebliği’nin eklerinde yer almayan bileşenler için gıda işletmecileri tarafından Tarım ve Orman Bakanlığına başvuru yapılması gerekiyor. Yapılan başvurular değerlendirilerek, Bakanlık tarafından bileşenler listesi güncelleniyor.

Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü (GKM) Bebek Formülleri ve Devam Formüllerinde Kullanımına İzin Verilen Bileşenler Listesi’nde yeni güncellemeyi duyurdu.

İlk olarak 5 Ekim 2022 tarihinde yayımlanan “Bakanlıkça Bebek Formülleri ve Devam Formüllerinde Kullanımına İzin Verilen Bileşenler Listesi”ndeki 3. Revizyon, 21 Mart 2024 tarihinde yapıldı. Yeni başvurular sonucunda uygun bulunan bileşenler oldukça liste güncellenecek.

Bebek formülleri ile devam formülleri bileşen listesi güncellendi

Güncellenmiş listede bileşenlere ilişkin 13 satır var

Gıda işletmecileri tarafından yapılan başvuruların değerlendirilmesi ile güncellenen Bebek Formülleri ve Devam Formüllerinde Kullanımına İzin Verilen Bileşenler Listesi’nde 13 satır yer alırken,

6 numaralı Frukto oligosakkaritler (FOS) ile ilgili satır, başvuru sahibi tarafından başvurunun geri çekilmesi nedeniyle silindi. Söz konusu satıra uygun koşullarda FOS içeren bebek formülleri ve devam formülleri, verilen geçiş süresi olan 1 Eylül 2024 tarihine kadar piyasada bulunabilecek. Geçiş süresi sonunda bu satır listeden kaldırılacak.

7 numaralı GOS/FOS’un 90:10’dan farklı bir kombinasyonda kullanımı satırı ise, GOS ve FOS’un tek başına kullanım miktarına bağlı olduğundan ve FOS bileşeninin tek başına kullanımı ile 6’ncı satır silindiğinden, GOS/FOS’un 90:10’dan farklı bir kombinasyonda kullanımının yeniden değerlendirilebilmesi için gıda işletmecileri tarafından 31 Ekim 2024 tarihine kadar başvuru yapılması gerekecek. Başvuru yapılmaması halinde bu satır da 1 Kasım 2024 tarihinde listeden kaldırılarak, piyasada olan ürünler için bu tarihten itibaren 1 yıl geçiş süresi verilecek.

Bileşenlerin uygunluğu

Bakanlıkça Bebek Formülleri ve Devam Formüllerinde Kullanımına İzin Verilen Bileşenler Listesi ile ilgili olarak;

Türk Gıda Kodeksi Bebek ve Küçük Çocuklara Yönelik Gıdalar ile Vücut Ağırlığı Kontrolü için Diyetin Yerini Alan Gıdalar Yönetmeliği (Resmi Gazete: 2/7/2019-30819) dayanak alınarak yayımlanmış olan Türk Gıda Kodeksi Bebek Formülleri ve Devam Formülleri Tebliği’nin (Resmi Gazete: 2/7/2019-30819) “Bileşenlerin uygunluğu” başlıklı 7’nci maddesinde şu hükümler yer alıyor:

“MADDE 7 – (1) Bebek formülü, Ek-1’in 2 nci maddesinde yer alan protein kaynaklarından ve bebekler için doğumdan itibaren uygunluğu genel kabul görmüş bilimsel verilerle kanıtlanan diğer gıda bileşenlerinden üretilir.

(2) Devam formülü, Ek-2’nin 2 nci maddesinde yer alan protein kaynaklarından ve altı aydan büyük bebekler ve küçük çocuklar için uygunluğu genel kabul görmüş bilimsel verilerle kanıtlanan diğer gıda bileşenlerinden üretilir.

(3) Birinci ve ikinci fıkralarda belirtilen uygunluk, beklenen faydalar ve güvenilirlik hususlarına ilişkin mevcut verilerin sistematik derlemesinin yanı sıra; gerektiğinde, bilimsel çalışmaların tasarımı ve yürütülmesi hakkında genel kabul görmüş uzman kılavuzları takip edilerek gerçekleştirilen uygun çalışmalar yoluyla gıda işletmecisi tarafından kanıtlanır. Bu amaçla, Ek-1 ve Ek-2'de yer almayan bileşenler için gıda işletmecisi tarafından sunulan bilgi ve veriler Bakanlıkça değerlendirilir. İhtiyaç duyulması halinde, Türk Gıda Kodeksi Bebek ve Küçük Çocuklara Yönelik Gıdalar ile Vücut Ağırlığı Kontrolü İçin Diyetin Yerini Alan Gıdalar Yönetmeliğinin 11 inci maddesinin ikinci fıkrası dikkate alınır.

(4) Üçüncü fıkra kapsamında kullanımına izin verilen bileşenler Bakanlık internet sayfasında yayımlanır.”

Başvuru şartları

Türk Gıda Kodeksi Bebek Formülleri ve Devam Formülleri Tebliği’nin “Bileşenlerin uygunluğu” başlıklı 7’nci maddesi kapsamında listede bulunmayan bir bileşen için gıda işletmecisi tarafından yapılacak başvuruda;

AB yeni gıda mevzuatında bebek formülleri ve devam formüllerinde kullanımına izin verilmiş bileşenler için, ilgili AB mevzuatında yer alan bileşenle aynı bileşen olduğunu ve aynı koşullarda (kullanım miktarı, etiketleme kuralı gibi) kullanılacağını gösterecek şekilde,

1) Bileşenin adı/tanımı ve karakterizasyonu

2) Üretim sürecinin açıklaması (stabilite ile ilgili bilgiler dâhil olmak üzere)

3) Detaylı bileşimi

4) Spesifikasyonları

bilgilerinin verilmesi yeterli olacak.

Diğer bileşenler için ise GKM’nin duyurusunda yer alan bilgilerin Bakanlığa sunulması gerekecek. Her bir bileşen için ayrı başvuru dosyası hazırlanacak. Gıda işletmecileri bu kapsamdaki başvuru dosyasını hazırlarken, Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA) tarafından yayımlanmış olan "2015/2283/EU sayılı Tüzük kapsamındaki bir yeni gıdaya izin verilmesine yönelik başvurunun hazırlanması ve sunulmasına ilişkin kılavuz"dan ve örnek EFSA görüşlerinden faydalanabilecek.

30 Mar 2024 - 10:27 - Gıda


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.