Yapay zekâ için tarihi karar!

ABD öncülüğünde 137 ülkenin destek verdiği taslağın oylanmadan kabul edildiği BM Genel Kurul Kararı, yapay zekânın tasarımı, geliştirilmesi ve kullanımında insan haklarına saygı gösterilmesi, korunması ve teşvik edilmesine vurgu yapıyor.

Yapay zekâ için tarihi karar!
Yapay zekâ için tarihi karar!
+1
Haber albümü için resme tıklayın

BM Genel Kurulu, geçtiğimiz hafta herkes için sürdürülebilir kalkınmaya fayda sağlayacak "güvenli, emniyetli ve güvenilir" yapay zekâ (YZ) sistemlerinin teşvik edilmesine ilişkin dönüm noktası niteliğinde bir kararı kabul etti.

120’den fazla ülke “eş-sponsor” olarak destekledi

ABD öncülüğündeki karar taslağını oylama yapılmaksızın kabul eden Genel Kurul, bu kararıyla yapay zekânın tasarımı, geliştirilmesi ve kullanımında insan haklarına saygı gösterilmesi, korunması ve teşvik edilmesine vurgu yapıyor.

Karar taslağını 120'den fazla Üye Devlet, “eş-sponsor” olarak destekledi.

YZ sistemlerinin 17 Sürdürülebilir Kalkınma Amacına ulaşma yolunda ilerlemeyi hızlandırma ve mümkün kılma potansiyelini de kabul eden Genel Kurul, tüm Üye Devletlere ve paydaşlara "uluslararası insan hakları hukukuna uygun olarak işletilmesi mümkün olmayan veya insan haklarından yararlanılması açısından gereksiz riskler oluşturan yapay zekâ sistemlerinin kullanımından kaçınmaları veya kullanımını durdurmaları" çağrısında bulundu.

Yapay zekâ için tarihi karar!

“İnsan hakları çevrimiçi ortamda da korunmalı”

Kararda "İnsanların çevrimdışı ortamda sahip oldukları hakların aynısı, yapay zekâ sistemlerinin yaşam döngüsü de dâhil olmak üzere, çevrimiçi ortamda da korunmalıdır" ifadeleri kullanıldı.

Genel Kurul ayrıca, tüm Devletleri, özel sektörü, sivil toplumu, araştırma kuruluşlarını ve medyayı, yapay zekanın güvenli, emniyetli ve güvenilir kullanımıyla ilgili düzenleyici yaklaşımları ve çerçeveleri geliştirmeye ve desteklemeye çağırdı.

Dijital uçurumun kapatılması

BM Genel Kurulu ayrıca ülkeler arasında ve içinde teknolojik gelişimin "farklı seviyelerde" olduğunu ve gelişmekte olan ülkelerin inovasyonun hızlı temposuna ayak uydurma konusunda benzersiz zorluklarla karşılaştığını kaydetti.

Üye Devletleri ve paydaşları, kapsayıcı ve adil erişimden faydalanabilmeleri, dijital uçurumu kapatabilmeleri ve dijital okuryazarlığı artırabilmeleri için gelişmekte olan ülkelerle işbirliği yapmaya ve onları desteklemeye çağırdı.

Diğer sektörler için umut

Kararın kabulünden önce konuşan ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Linda Thomas-Greenfield, bu karar için ortaya konan kapsayıcı ve yapıcı diyaloğun yapay zekâ ile ilgili barış, güvenlik, yapay zekânın askeri kullanımı gibi başka arenalarda ortaya çıkacak zorlukların çözümü için bir model olması yönündeki umudunu dile getirdi.

Kararın Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU), BM Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı (UNESCO) ve İnsan Hakları Konseyi de dahil olmak üzere BM tarafından halihazırda yapılmakta olan çalışmaları güçlendirmek için tasarlandığını vurgulayan Thomas-Greenfield, “Bu kararın, küresel bir dijital sözleşmeye yönelik müzakereler ve Genel Sekreter'in yapay zekâ konusundaki üst düzey danışma organının çalışmaları da dâhil olmak üzere gelecekteki BM girişimlerini tamamlamasını amaçlıyoruz” dedi.

Yapay zekâyı yönetmek

Ayrıca uluslararası toplumun "bu teknolojinin bizi yönetmesine izin vermek yerine onu yönetmesi" gerektiğinin altını çizen Thomas-Greenfield, “Bu nedenle, yapay zekânın insanlık ve haysiyet, emniyet ve güvenlik, insan hakları ve temel özgürlükler merceğinden yaratılıp kullanılacağını bir kez daha teyit edelim. Ulusların içindeki ve uluslar arasındaki dijital uçurumu kapatmayı ve bu teknolojiyi sürdürülebilir kalkınma konusundaki ortak öncelikleri ilerletmek için kullanmayı taahhüt edelim” diye konuştu.

29 Mar 2024 - 09:22 - Teknoloji


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.