Dev çalışma, en çok insanı etkileyen hastalık sebebini tanımladı!

Geniş çaplı bir analize göre inme, migren ve bunama gibi sinir sistemini etkileyen hastalıklar, kalp hastalıklarını geride bırakarak dünyada en fazla insanı etkileyen hastalık oldu.

Büyütmek için resme tıklayın

Analiz, 2021 yılında 3,4 milyardan fazla insanın (küresel nüfusun %43'ü) daha önce düşünülenden çok daha fazla nörolojik bir sağlık sorunu yaşadığını ortaya koydu. Çalışma, sağlık istatistikleri konusunda küresel bir referans haline gelen ABD merkezli Sağlık Ölçümleri ve Değerlendirme Enstitüsü (IHME) öncülüğünde yüzlerce araştırmacı tarafından yürütüldü.

Araştırmanın başında yer alan, IHME'den Jaimie Steinmetz’e göre sonuçlar, sinir sistemi rahatsızlıklarının artık dünyanın genel hastalık yükünün önde gelen nedeni olduğunu gösteriyor. Bu hastalıkların vakalarının son otuz yılda %59 oranında arttığını belirten Steinmetz, bu artışın büyük ölçüde dünya nüfusunun yaşlanması ve hızla artmasından kaynaklandığını ifade etti.

Araştırmacılar, 1990'dan 2021'e kadar 204 ülke ve bölgede 37 farklı nörolojik rahatsızlığın hastalık, engellilik ve erken ölümü nasıl etkilediğini inceledi. Bu veriler, engelli olma durumuna göre ayarlanmış yaşam yılı (DALYs) olarak adlandırılan her bir durum için kaç yıllık sağlıklı yaşamın kaybedildiğini tahmin etmek için kullanıldı.

2021 yılında 443 milyon yıl sağlıklı ömür süresi kaybedilecek

Çalışmaya göre, 2021 yılında dünya genelinde sinir sistemi rahatsızlıkları nedeniyle 443 milyon yıldan fazla sağlıklı yaşam kaybedildi ve bu rakam 1990 yılına göre yüzde %18 artış göstermiş oldu. Bununla birlikte, araştırmacılar, nüfusun yaşı ve büyüme büyüklüğü ayarlandığında, bu koşullardan kaynaklanan DALY'lerin ve ölümlerin aslında yaklaşık üçte bir oranında düştüğünü söyledi.

Daha önce kalp hastalığı olarak sayılan inme, 160 milyon yıllık sağlıklı yaşam kaybına yol açarak analiz edilen en kötü nörolojik durum oldu. Bunu neonatal ensefalopati adı verilen bir tür beyin hasarı, migren, Alzheimer hastalığı dahil demans, diyabetten kaynaklanan sinir hasarı, menenjit ve epilepsi izledi.

Dev çalışma, en çok insanı etkileyen hastalık sebebini tanımladı!

Ana neden, sınıflandırma değişikliği

COVID-19 kaynaklı bilişsel bozukluk ise 20. sırada yer aldı. Steinmetz AFP'ye yaptığı açıklamada, sinir sistemi hastalıklarının son analizde kardiyovasküler hastalıkların önüne geçmesinin ana nedeninin, Dünya Sağlık Örgütü'nün yakın zamanda yaptığı ve inmeyi nörolojik kategoriye taşıyan sınıflandırma değişikliği olduğunu söyledi.

Steinmetz, bu hastalıklar nedeniyle kaybedilen çok sayıda sağlıklı yılın kısmen, doğum sırasında neonatal ensefalopati, asfiksi veya menenjite yol açan travma gibi beş yaşın altındaki çocukları öldürebilmesinden kaynaklandığını söyledi, “Ölümler genç yaşta gerçekleştiği için, bu durum kaybedilen yaşam yıllarına büyük bir katkı sağlıyor" diye ekledi.

Çalışma, kaybedilen tüm sağlıklı yılların yaklaşık beşte birini çocukların oluşturduğunu ortaya koydu. Çalışmaya göre, 2021 yılında 37 nörolojik hastalıktan 11 milyondan fazla insan hayatını kaybetti.

Ancak IHME geçen yıl yaptığı açıklamada, kardiyovasküler hastalıkların 2022 yılında dünya çapında 19,8 milyon kişinin ölümüne neden olarak önde gelen ölüm nedeni olmaya devam ettiğini belirtti.

En yaygın nörolojik rahatsızlıklar gerilim tipi baş ağrıları ve migren, en hızlı büyüyen durum ise artan diyabet vakaları nedeniyle diyabetik nöropati adı verilen sinir hasarı oldu. Bu rahatsızlıkların çoğunun tedavisi maalesef bulunmuyor.

Araştırmadan elde edilen sonuçlar The Lancet Neurology dergisinde yayınlandı.

27 Mar 2024 - 14:00 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.