Aralarında İzmir de var: 23 şehre AB Şehirler Misyonu Etiketi!

İzmir'in de aralarında bulunduğu 23 şehir, iklim nötrlüğü alanındaki çalışmalarından dolayı AB Şehirler Misyonu Etiketi ile ödüllendirildi. Brüksel’deki törende ödülü alan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Bu ödül, AB finansman kaynaklarına erişimde kentimizi çok ayrıcalıklı bir konuma taşıyacak. Avrupa Birliği üyesi ülke kentleri dışında ilk ve tek kent olmanın onuru ve mutluluğunu yaşadık” dedi.

Aralarında İzmir de var: 23 şehre AB Şehirler Misyonu Etiketi!
Aralarında İzmir de var: 23 şehre AB Şehirler Misyonu Etiketi!
Haber albümü için resme tıklayın

Ufuk Avrupa altındaki AB Misyonlarından biri olan ‘AB İklim-Nötr ve Akıllı Şehirler Misyonu’ kapsamında verilen ‘AB Şehirler Misyonu Etiketi’, söz konusu şehirlerin 2030 yılına kadar iklim-nötr seviyeye ulaşma planlarını tanıyor ve bu hedef doğrultusunda kamu ve özel finansmana erişimi kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Ekim 2023’te ilk 10 şehir etiket almıştı

Nisan 2022'de AB'de 100 şehir ve Horizon Europe (Ufuk Avrupa) programına katılan ülkelerde seçilen 12 şehir, iklim nötrlüğüne giden yolu hızlandırmak amacıyla vatandaş katılımı, paydaş yönetimi ve iç yönetişim de dahil olmak üzere yenilikçi sektörler arası yaklaşımları test etmeye başladılar. Bu şekilde, 2050 yılına kadar tüm Avrupa şehirlerinin aynı yolu izleyebilmeleri için deney ve yenilik merkezleri işlevi görecekler.

Misyonun temel özelliği, her katılımcı kentin geliştirdiği ve uyguladığı "İklim Kenti Sözleşmeleri (İKS). İlk şehirler İKS'lerini 2023 baharında Komisyon'a sunmuş, 12 Ekim 2023 tarihinde 10 şehir Misyon Etiketi almaya hak kazanmıştı: Sønderborg (Danimarka), Mannheim (Almanya), Madrid, Valencia, Valladolid, Vitoria-Gasteiz ve Zaragoza (İspanya), Klagenfurt (Avusturya), Cluj-Napoca (Romanya) ve Stockholm (İsveç).

23 şehir AB Şehirler Misyonu Etiketi ile ödüllendirildi

Belçika’nın Başkenti Brüksel’de düzenlenen törenle, 23 şehir daha AB Şehirler Misyonu Etiketi ile ödüllendirildi.

Misyon Etiketi, Avrupa'da bilim ve inovasyonun geleceğinin tartışıldığı ve vatandaşlar ve paydaşlarla birlikte çözümlerin üretildiği en büyük forum olan AB Araştırma ve İnovasyon Günleri'nde, belediye başkanları ve kent temsilcilerinin katıldığı bir törenle İnovasyon, Araştırma, Kültür, Eğitim ve Gençlikten sorumlu Komisyon Üyesi Iliana Ivanova tarafından;

Yanya, Kalamata, Kozani, Selanik (Yunanistan), Heidelberg (Almanya), Leuven (Belçika), Espoo, Lahti, Lappeenranta, Tampere, Turku (Finlandiya), Barselona, Sevilla (İspanya), Pecs (Macaristan), Malmö (İsveç), Guimaraes, Lizbon (Portekiz), Floransa, Parma (İtalya), Marsilya, Lyon (Fransa), Limasol (Kıbrıs) ve İzmir’e (Türkiye) verildi.

“İklim nötr olma yolunda desteklemeye devam edeceğiz”

Başarılarından dolayı misyon etiketi alan 23 şehri tebrik eden AB Komisyonu Üyesi Iliana Ivanova, “Bu etiket, şehirlerinizi iklim nötr ve yaşanacak daha iyi yerler haline getirmek için gösterdiğiniz yoğun çalışma ve kararlılığın bir takdiridir. Daha rekabetçi, yeşil ve adil bir Avrupa yolunda ilerlerken geliştireceğiniz somut projeleri görmek için sabırsızlanıyorum. Bu yolculukta sizi desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

İzmir’in uluslararası gücü artacak

Misyon şehirleri arasında yer alan İzmir adına 2030 iklim nötr hedeflerine yönelik hazırlanan ve içerisinde taahhütlerin, eylem planı ve yatırım planının yer aldığı İklim Şehir Sözleşmesi’nin son hali Kasım ayında NetZeroCities Platformu’na teslim edildi. Platform tarafından onaylanan sözleşme Avrupa Komisyonu’na iletildi. Mart ayında Komisyon tarafından değerlendirmesi tamamlanan İklim Şehir Sözleşmesi onaylanarak İzmir’e “Misyon Şehri” unvanı verildi. Misyon unvanı ile iklim değişikliği çalışmalarına yönelik yapılacak faaliyetlerde Avrupa Birliği tarafından sağlanan hibe ve fonlara erişim kolaylaşmış ve uluslararası konsorsiyumlarda İzmir’in temsil gücü artmış olacak.

Brüksel’deki törende Misyon Etiketi’ni alan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “İzmirliler olarak iklim değişikliğine yönelik adımlar atmanın bir seçenek değil, zaruret olduğunun farkındayız. Bu yolda başarıyla adım atabilmemiz için hiç kimseyi geride bırakmadan adil ve katılımcı bir modelle çözümler üretmemiz gerektiğini biliyoruz. Bu vizyonla KİT İzmir Platformu altında kentin tüm paydaşlarını bir araya getirmek başardığımız önemli adımlardan biri oldu. İklim Şehir Sözleşmesi ile İzmir’de iklimle ilgili stratejilerin ve politikaların daha sistematik bir şekilde ele alınmasını sağlanacak, şehrin iklim nötr geçişinde çok katmanlı problemlerin çözülebilmesi için ihtiyacımız olan yenilikçi fikirleri yaratmamıza zemin hazırlayacak” diye konuştu.

Misyon şehirlere destekler sürecek

Sonraki süreçte AB, iddialı planlarını birer proje serisine dönüştürme çabalarında bu şehirleri desteklemeye devam edecek.

AB Komisyonu ile Avrupa Yatırım Bankası (EIB), Misyon Etiketi ödülünü alanlar başta olmak üzere, Misyona katılan kentler için EIB tarafından sağlanan mali danışmanlık hizmetlerinin artırılmasına yönelik bir anlaşmanın duyurusunu yaptı. Avrupa Yerel Enerji Yardımları (ELENA) ve Avrupa Bölgelerinde Projeleri Desteklemek için Ortak Yardımlar (JASPERS) gibi hizmetler, EIB'deki merkezi irtibat noktası aracılığıyla Misyonda yer alan kentler için erişilebilir kılınacak olan yaklaşık 19 milyon Avro ile ek olarak destekleniyor. Bu anlaşma yakın zamanda Ufuk Avrupa Çalışma Programı 2024'te yapılacak değişiklikle uygulamaya konulacak.

Komisyon, yılın ilerleyen günlerinde bir "Cities Mission Capital Hub-Şehirler Misyonu Sermaye Merkezi” kuracak. Bu girişim, Misyon Etiketi alan kentlerin yatırıma yönelik projeler hazırlaması yardımcı olacak; mevcut danışmanlık hizmetleriyle yakın işbirliği içinde en iyi finansman çözümleri konusunda tarafsız önerilerde bulunacak ve bu kentlerle yatırımcılar arasında temas kurulmasını sağlayacak. Bunun yanında Sermaye Merkezi, sanayinin talebi daha iyi değerlendirebilmesi ve AB'deki büyük ve küçük ölçekli işletmelerin rekabet güçlerini arttırabilmesi için kentlerin yatırım stratejilerini, sektör bazında somut bir dizi ürün ve hizmet ihtiyacına dönüştürecek.

AB Komisyonu Nisan ayında, 30 kadar İklim Şehri sözleşmesinin daha incelemeye sunulmasını bekliyor.

26 Mar 2024 - 10:09 İzmir- Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.