Bilim insanları, sütünde insülin proteinleri bulunan inek geliştirdi!

Genetiği değiştirilmiş bir inek, sütünde insan insülini için gerekli proteinleri üretmeyi başardı. Çalışmayı gerçekleştiren araştırmacılar, bu inek kullanılarak elde edilecek sürünün, dünyada yaşanan insülin tedarik sorunlarını çözebileceğini düşünüyor…

Bilim insanları, sütünde insülin proteinleri bulunan inek geliştirdi!
Haber albümü için resme tıklayın

Araştırmacılar, böyle bir sürü yetiştirilmesi halinde, genetiği değiştirilmiş maya ve bakterilere dayanan mevcut insülin üretim yöntemleriyle rekabet edilebileceğini düşünüyor. İlk vakaya dayanarak, bunun hala çok uzak bir durum olduğu söylenebilir.

İnsülin ve diyabet

İnsülin ve diyabetteki rolü  ilk kez 1921 yılında keşfedildi. Uzun yıllar boyunca diyabet hastaları sığır ve domuz pankreaslarından elde edilen insülinle tedavi edildi.

Ancak 1978'de genetiği değiştirilmiş E. coli bakterilerinden elde edilen proteinler kullanılarak ilk 'insan' insülini üretildi. Bakteri yerine maya kullanılan benzer süreçlerle birlikte, söz konusu işlem bu gün tıbbi insülinin ana kaynağı.

İnsan insülini temini için ineklere yönelmek yeni bir fikir olmasa da, yeni çalışma genetiği değiştirilmiş bir sığırda insan insülini üretiminin ilk kez başarıldığı anlamına geliyor.

Bilim insanları, sütünde insülin proteinleri bulunan inek geliştirdi!

Araştırma nasıl yapıldı?

Illinois Urbana-Champaign Üniversitesi'nden hayvan bilimci Matt Wheeler liderliğindeki araştırma ekibi, proinsülini (insüline dönüştürülen bir protein) kodlayan belirli bir insan DNA segmentini 10 inek embriyosunun hücre çekirdeğine yerleştirdi. Bunlar daha sonra normal ineklerin rahimlerine yerleştirildi.

Genetiği değiştirilmiş bu embriyolardan sadece bir tanesi gebeliğe dönüşerek canlı, transgenik bir buzağının doğal bir şekilde doğumu sağlandı. Buzağı olgunluğa ulaştığında, ekip genetiği değiştirilmiş ineği suni tohumlama, in vitro fertilizasyon ve hatta eski yöntemlerle hamile bırakmak için çeşitli girişimlerde bulundu. Hiçbiri başarılı olamadı, ancak ekip bunun genetiği değiştirilmiş olmasından ziyade embriyonun elde edilme biçimiyle ilgili olabileceğini belirtiyor.

Ekip daha sonra, São Paulo Üniversitesi'nden hayvan üreme teknoloğu Pietro Baruselli'ye atfedilen ve açıklanmayan bir yöntem kullanarak, hormonal indüksiyon yoluyla ineğin süt vermesini sağlamayı başardı.

İnek hamilelikte olduğu kadar süt vermedi, ancak bir ay boyunca ürettiği az miktardaki süt, western blot ve kütle spektrometresi yöntemleri kullanılarak belirli proteinleri aramak için incelendi.

Western blot yöntemi, transgenik olmayan ineklerin sütünde bulunmayan insan proinsülini ve insülinine benzer moleküler kütlelere sahip iki bant ortaya çıkardı. Kütle spektrometrisi, insülin oluşturma sürecinde insan proinsülininden çıkarılan C-peptidinin varlığını gösterdi. Bu da inek sütündeki enzimlerin insan proinsülinini insüline dönüştürmüş olabileceğini düşündürüyor.

Wheeler, "Amacımız proinsülin yapmak, onu insüline saflaştırmak ve oradan devam etmekti. Ancak inek temelde bunu kendisi işledi. Biyolojik olarak aktif insülini yaklaşık üçe bir oranında proinsüline dönüştürüyor" diye konuştu.

Araştırmadan elde edilen sonuçlar Biotechnology Journal dergisinde yayınlandı.

24 Mar 2024 - 12:00 - Bilim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.