Aktivistler, kafeinsiz kahve üretiminde kullanılan kimyasallara dikkat çekti!

Environmental Defense Fund adlı bir kuruluş, ABD Gıda ve İlaç Dairesi’ne (FDA) yaptıkları bir gıda katkı maddesi başvurusunda, Avrupa Metodu kafeinsiz adıyla bilinen kahve üretiminde kullanılan metilen klorür ve diğer 3 çözücü kimyasalın yasaklanmasını talep etti.

Aktivistler, kafeinsiz kahve üretiminde kullanılan kimyasallara dikkat çekti!
Haber albümü için resme tıklayın

ABD Ulusal Kahve Birliği (National Coffee Association, NCA) ise böyle bir adımın, kafeinsiz kahve tüketicilerinin güvenli bir ürüne erişimine haksız bir biçimde zarar vereceğini söyledi.

Dilekçede metilen klorürün yanında etilen diklorür, benzen ve trikloroetilenin de gıda katkı maddesi düzenlemelerinden çıkarılması talebi yer alıyor, bu maddelerin "insanlarda veya hayvanlarda kanseri tetiklediği, Delaney Maddesi uyarınca güvenli olmadığı" ifade ediliyor.

ABD’deki yasal düzenlemeler ne öngörüyor?

FDA'nın Federal Gıda, İlaç ve Kozmetik Yasasının bir parçası olan Delaney Maddesi, güvenlik testleri sırasında insanlarda veya hayvanlarda kansere neden olma belirtileri gösteren gıda katkı maddelerinin yasaklanmasını öngörüyor.

2023 yılında ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA), kanser ve karaciğer sorunları gibi sağlık riskleri nedeniyle Toksik Maddeler Kontrol Yasası (TSCA) kapsamında düzenlenen metilen klorürün "birçok alandaki kullanımını" yasaklamayı önerdi. Ancak gıdalarda düzenlenmiş kullanımı FDA'nın Federal Gıda, İlaç ve Kozmetik Yasası kapsamında kalmaya devam ediyor.

Environmental Defense Fund'ın (EDF) dilekçesinin yanı sıra Clean Label Project (CLP) de California Eyalet Meclisi'nde A.B. 2066'daki Avrupa Metodu kafeinsiz içeceğin yasaklanması için lobi faaliyeti yürütüyor. Tasarı, metilen klorürün 1 Ocak 2027 tarihinden itibaren Kaliforniya'da insan tüketiminden yasaklanmasını öneriyor.

Aktivistler, kafeinsiz kahve üretiminde kullanılan kimyasallara dikkat çekti!

Kafeinsiz kahvede metilen klorür var mı?

Clean Label Project'in yürüttüğü çalışmalar, kafeinsiz kahvede eser düzeyde metilen klorür bulunduğunu gösteriyor.

EDF dilekçesinde, 2022 Clean Label Project çalışmasında 17 kafeinsiz kahve örneğinin test edildiği ve metilen klorür izlerinin FDA tarafından belirlenen güvenli seviyenin %10 ila %99,5 veya daha altında olduğu sonucuna atıfta bulunuyor. Seviyeler FDA tarafından güvenli kabul edilse de CLP, ajansın 1985'ten bu yana yapmadığı bir işlem olan bileşenin güvenliğini yeniden değerlendirmesi gerektiğini savunuyor.

CLP; FDA ve Federal Ticaret Komisyonu arasında ki"gıdaların reklam ve etiketlenmesini düzenlemek için örtüşen yargı yetkisine" atıfta bulunuyor. CLP'den yapılan açıklamada, "Boya sökücülerdeki aktif maddeyi içeren ve bitmiş üründe hala kalıntı seviyeleri bulunan kafeinsiz bir ürünün 'saf' veya doğal olmaktan uzak olduğu iddia edilebilir" ifadesi yer aldı.

2022'de ISO 17025 akredite bir laboratuvar olan Eurofins, birkaç popüler kafeinsiz markada metilen klorür varlığını doğruladı.

NCA: EDF ve CLP'nin elinde yeterli kanıt yok

Ulusal Kahve Birliği'nin 2023 veri trendlerine göre Amerikalıların yaklaşık %10'u kafeinsiz kahveyi çoğunlukla Avrupa Yöntemi ile tüketiyor. NCA'ya göre, ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu verilerine göre bu yöntem ABD dışında Almanya, İtalya ve İsviçre'de uygulanıyor.

NCA CEO'su ve başkanı Bill Murray, yaptığı açıklamada, "Avrupa usulü kafeinsiz kahvenin yasaklanması bilime aykırı ve Amerikan sağlığına zarar verecektir. Ne EDF ne de CLP aksi yönde ikna edici bir kanıt sunmadı. Dolayısıyla FDA ve California yasama organı bu temelsiz yasak önerilerini reddetmeli” ifadelerini kullandı.

NCA, Avrupa Yönteminin güvenliğinin FDA ve Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi ve Avustralya Yeni Zelanda Gıda Standartları da dahil olmak üzere uluslararası otoriteler tarafından doğrulandığını öne sürdü.

ABD'de metilen klorürün milyonda 10 parçaya (ppm) kadar kullanımı güvenli kabul ediliyor. NCA bunun 10 galonda 10 damla suya eşdeğer olduğunu açıkladı. FDA'ya göre bu seviyeler "var olmayan" bir risk teşkil ediyor.

23 Mar 2024 - 22:00 - Gıda


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.