Bilimsel araştırma: Probiyotik, trigliserit seviyelerini düşürüyor

Yeni yapılan bir araştırma, L. Bulgaricus adlı probiyotik bakteri takviyesinin kilo verme konusunda etkili olmadığını ancak kandaki trigliserit (TG) seviyelerini düşünme potansiyeline sahip olduğunu ortaya koydu.

Bilimsel araştırma: Probiyotik, trigliserit seviyelerini düşürüyor
Haber albümü için resme tıklayın

Yüksek TG seviyeleri, obezite ve anormal lipid ( yağ) seviyelerini içeren bir dizi sağlık sorununu kapsayan metabolik sendromun bir belirtisi.

Bir grup araştırmacı, L. bulgaricus'un vücut ağırlığının azalmasına katkıda bulunup bulunamayacağını ve obezite ile ilişkili sağlık risk faktörlerini hafifletip hafifletemeyeceğini incelemek istedi. L. bulgaricus; sindirim sisteminde ve peynir, yoğurt ve kefir gibi fermente süt ürünlerinde yaygın olarak bulunur.

Yeni çalışma kapsamında araştırmacılar Tayvan'daki Çin Tıp Üniversitesi Hastanesi'nde aşırı kilolu hastaları takip etti. L. bulgaricus'un katılımcıların vücut ağırlığını, yağ yüzdesini veya vücut kitle indeksini (BMI) etkilemediğini tespit edildi. Bununla birlikte, kan TG seviyelerinde kayda değer bir düşüşe neden oldu.

Araştırmacılar yayınladıkları makalede, "Günlük L. bulgaricus takviyesi vücut ağırlığında bir azalmaya yol açmasa da, obez bireyler için potansiyel olarak sağlık yararları sunabilir" ifadelerini kullandı.

Probiyotikler ve obezite arasındaki ilişki net değil

Probiyotiklerin obezite ile ilgili faktörler üzerindeki etkisini inceleyen klinik çalışmalardan birçok tutarsız sonuç elde edildi. Bu nedenle konuya ilişkin net bir tablo yok.

Bazıları probiyotiklerle vücut ağırlığında ve/veya vücut yağında önemli azalmalar bildirirken, diğerleri hiçbir etki göstermemiş, hatta vücut ağırlığını artırmıştır. Bu bulgular, belirli probiyotiklerin aşırı kilolu bireylerde sağlık semptomlarını tedavi edebileceğini veya yönetebileceğini akla getiriyor. Bu nedenle araştırmacılar, günlük L. bulgaricus takviyesinin vücut ağırlığını azaltma ve obezite ile ilgili risk faktörlerini ele alma konusundaki etkinliğini incelemek için bir çalışma tasarladı.

Bilimsel araştırma: Probiyotik, trigliserit seviyelerini düşürüyor

Araştırma nasıl yapıldı?

Eylül 2021'de, 36 aşırı kilolu katılımcı probiyotik veya plasebo grubuna atandı. Probiyotik grubuna 12 hafta boyunca günlük L. bulgaricus tozu verildi. Plasebo grubuna ise aynı süre boyunca günlük olarak plasebo tozu verildi. Denemeden önce ve sonra araştırmacılar kan testleri yaptı ve her bir katılımcının vücut kompozisyonunun profilini çıkardı.

Araştırmacılar, L. bulgaricus ile 12 haftalık takviyenin deneklerde kilo kaybına neden olmadığını söyledi. Bununla birlikte, yüksek kan TG seviyelerine sahip aşırı kilolu bireyler için probiyotik L. bulgaricus'un potansiyel faydaları bulunuyor.

Araştırmacılar, "Genel olarak, VLDL ve HDL'deki TG ve lipit içeriğinin düzenlenmesinde plasebo grubunda gözlenmeyen önemli gelişmeler kaydedildi" diyerek bu etkileri açıkladı.

TG, VLDL ve HDL nedir?

VLDL, 'çok düşük yoğunluklu lipoprotein' anlamına geliyor. Lipoproteinler proteinler ve yağlardan (kolesterol ve TG) oluşur. VLDL üç ana lipoprotein türünden biridir ve en yüksek miktarda TG içerir. VLDL 'kötü' kolesterol olarak bilinir.

HDL veya yüksek yoğunluklu lipoprotein ise 'iyi' kolesterol olarak bilinir. Kan dolaşımındaki lipoproteinlerin dağılımı, bileşimi ve popülasyonu genel sağlığın önemli göstergeleridir.

Araştırmadan elde edilen sonuçlar Metabolites​ dergisinde yayınlandı.

22 Mar 2024 - 15:00 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.