Uyuşturucuların göz ardı edilen etkisi; çevre tahribatı!

Uyuşturucunun çevresel etkilerinin ele alındığı BM Uyuşturucu Maddeler Komisyonu toplantısı; uyuşturucu üretiminin su kirliliği, toprak kirliliği ve bunların gıda zinciri ve iklim krizi üzerindeki etkilerine odaklandı. Uyuşturucu üretimi sırasında oluşan atıkların tarımla geçinen toplulukları olumsuz etkilediği ve ormansızlaşmanın önemli sebeplerinden olduğu vurgulanan etkinlikte, kg başına Co2 salınımının kokain üretiminde 590 kiloyu aşarken, kakaoda 20 kg, kahvede ise 7 kg olduğu bildirildi.

Uyuşturucuların göz ardı edilen etkisi; çevre tahribatı!
Uyuşturucuların göz ardı edilen etkisi; çevre tahribatı!
+2
Haber albümü için resme tıklayın

BM Uyuşturucu Maddeler Komisyonu'nun (CND) 67. toplantısı, 14-22 Mart 2024 tarihleri arasında hibrit formatta Avusturya’nın başkenti Viyana’da gerçekleşti. Dünya çapında uzmanları ve savunucuları bir araya getiren ve uyuşturucu kontrolüyle ilgili zorlukların ele alındığı toplantılara, yaklaşık 30 Ülke Yeşilay’ı katıldı. Organizasyonda, Türkiye Yeşilay Cemiyeti de bir yan etkinlik, bir sergi ve üst düzey oturumlarda sunduğu bildirilerle yer aldı.

Uyuşturucuların göz ardı edilen etkisi; çevre tahribatı!

Uyuşturucu sorununun çevresel etkileri ele alındı

Türkiye Yeşilay Cemiyeti’nin yan etkinliği olarak gerçekleşen ve uyuşturucu kullanımının sıklıkla göz ardı edilen çevresel etkilerine ışık tutmayı amaçlayan “Küresel Uyuşturucu Sorununun Çevresel Etkileriyle Başa Çıkma: Sivil Toplumun Rolü” etkinliğinde; su kirliliği, toprak kirliliği ve bunların gıda zinciri ve iklim krizi üzerindeki uzun vadeli etkilerine odaklanıldı.

Etkinliğin açılışında konuşan Yeşilay Genel Başkan Vekili Yasin Erol, uyuşturucu üretiminin ve kullanımının yerel topluluklar ve ekosistemler üzerindeki etkilerine dikkat çekti. Türkiye Yeşilay Cemiyeti’nin çevresel sürdürülebilirliği göz önünde bulunduran önleme odaklı yaklaşımına vurgu yapan Erol, “İçişleri Bakanlığı ile olan iş birliğimiz, Avrupa Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi'nin (EMCDDA) Atıksu Analizi gibi yenilikçi programları uygulayarak uyuşturucu madde üretiminin çevresel etkilerini izlemek ve azaltmak için bu taahhüdü iyi bir örnek olarak göstermektedir. Ayrıca, sivil toplum örgütleri arasında koordinasyon ve iş birliğini teşvik ederek, topluluklarımızın ve parçası oldukları ekosistemlerin sağlığını ve refahını korumaya yönelik pozitif değişimi meydana getirmeyi amaçlıyoruz” dedi.

Uyuşturucu kullanımının yalnızca ciddi bir halk sağlığı krizine yol açmakla kalmadığını, aynı zamanda su kirliliği, toprak kirliliği ve ekosistemin bozulması gibi çevresel sorunlara da yol açtığını belirten Erol, “Bu etkinlikle uyuşturucu kullanımının çoğu zaman ihmal edilen çevresel sonuçlarına ışık tutarak, bunun ekosistemlerimizi nasıl etkilediğini ve iklim krizini nasıl ağırlaştırdığını ortaya koymayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Uyuşturucuların göz ardı edilen etkisi; çevre tahribatı!

Uyuşturucu üretiminin çevresel tahribatı

Uyuşturucu üretimi sırasında oluşan atıkların tarım yoluyla hayatını kazanan toplulukları olumsuz etkilediği ve kitlesel arza yetecek miktardaki uyuşturucu üretiminin ormansızlaştırmanın önemli sebeplerinden olduğu vurgulanan oturumda, sivil toplum aktörleri arasında küresel işbirliğini teşvik etmek için neler yapılabileceği konuşuldu.

Avrupa Uyuşturucu Madde ve Uyuşturucu Madde Bağımlılığını İzleme Merkezi (EMCDDA) Analisti Tim Surmont, uyuşturucu maddelerin üretimindeki çevresel tahribatları aktardı ve uyuşturucu maddelerin esasen ormanların yok edilmesi yoluyla, aynı zamanda doğrudan enerji tüketimi ve daha az ölçüde de ulaşım yoluyla çevresel etkilere sebep olduğunun altını çizdi.

BM Uyuşturucu ve Suç Ofisi (UNODC) Araştırma Danışmanı Dr. Jorrit Kamminga, BM Uyuşturucu raporunun verilerine değinerek, kokain üretimindeki karbon ayak izinin kilogram başı Co2 salınımı 590 kiloyu aşarken, kakaonun 20 kilogram, kahvenin ise 7 kilogram Co2 salınımına sebep olduğuna dikkat çekti. Kamminga, çevresel tahribatı en ağır olan sentetik uyuşturucuların atıklarının, kanalizasyonlara, ormanlara ve nehirlere boşaltıldığında veya başka atıklarla karıştırıldığında doğal kaynakları tahrip ettiğini ifade etti.

Amerika merkezli sivil toplum kuruluşu Drug Free Amerika Foundation (DFAF) Yönetici Direktörü Amy Ronshausen, Kaliforniya'da esrar ekiminin su akışlarında azalmaya sebep olduğunu dile getirdi; Afganistan’da afyon ekiminin, zaten kıt olan su kaynakları üzerindeki etkisini vurguladı. Ronshausen, sulamanın sürdürülemez gelişiminin ve bunu takiben şiddetli kuraklık döneminin aşağı Helmund Nehri'nin akışında %98 oranında azalmaya ve hayati önem taşıyan sulak alanların kaybına sebep olduğunu bildirdi.

Yeşilay’ın alkol, tütün ve uyuşturucu maddelerin çevresel etkilerine yönelik çalışmalarını özetleyen Uluslararası İş Birlikleri Müdürü Sedef Erçetin Gencosmanoğlu, 2020'den bu yana, gençlerin uyuşturucu kullanımı hakkında fikirlerini ifade etmeleri için platform sağlayan Genç Savunuculuk Forumu'nun 2023 yılındaki temasının, “Uyuşturucu Kullanımı ve İklim Değişikliği” olduğunu vurguladı. Gençosmanoğlu, “2022'den bu yana, bağımlılık yapıcı maddelerin kötüye kullanımının çevresel riskleri konusundaki farkındalığı artırmak ve ruhsal sağlık ile çevre arasındaki ilişkiyi vurgulamak amacıyla, BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi Taraflar Konferansı'na (COP) aktif olarak katılıyoruz. Ruhsal sağlık ile çevresel bilincin birbirine bağlı olduğunu ve birinin kötüleşmesinin diğerinde ve tüm canlılarda olumsuz etkilere yol açabileceğini kabul etmek hayati önem taşıyor” dedi.

Uyuşturucuların göz ardı edilen etkisi; çevre tahribatı!

CND Yeşilay Sergisi

Yeşilay, Uyuşturucu Maddeler Komisyonu'nun (CND) 67. toplantısında üç bölümden oluşan sergisini de katılımcılarla buluşturdu. “Sanatsal Anlatımlarla Önleme ve İyileşme Yolculuğunda Sanatın İyileştirici Gücü” sergisinde resim, karikatürler ve filmler yer aldı. Bu yıl yedincisi yapılan sergide Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması’ndan karikatürler, YEDAM Sanat Atölyeleri’nden eserler de sergilendi ve Yeşilay Sağlıklı Fikirler Kısa Film Yarışması’nda ödül alan kısa filmlerin gösterimi yapıldı.

28 Mar 2024 - 12:36 - Çevre


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.