Tıkalı damarlardaki plakların yarısından fazlasında plastik bulundu!

Plastik, kelimenin tam anlamıyla her yerde. Bugüne dek yapılan araştırmalarda insan vücudundaki organlarda, hatta anne karnındaki bebekleri çevreleyen plasentada dahi plastiğe rastlandı…

Büyütmek için resme tıklayın

Mikroskobik boyutlardaki plastik parçacıkların dokulara ne kadar kolay geçtiği göz önüne alındığında, sağlık için oluşturabilecekleri risklerin öğrenilmesi hayati önem taşıyor.

Araştırmacılar, mikroplastiklerin insan vücudunu nasıl etkileyebileceğini anlamak için organların minik kopyalarında ve farelerde mikroplastiklerin etkilerini incelemekle meşgul. Ancak, bu çalışmalarda kullanılan mikroplastik konsantrasyonları insanların gerçek dünyadaki maruz kalma seviyesini yansıtmayabilir. Üstelik, konuyla ilişkin insanlarda çok az çalışma yapılmış durumda.

Kısa bir süre önce İtalya'da yapılan küçük bir çalışmada, tıkalı damarlarını açmak için ameliyat olan hastalardan cerrahi olarak çıkarılan yağ birikintilerinde mikroplastik parçaları tespit edildi. Geçen 3 yıl süreden sonra hastalara ilişkin sağlık sonuçları da rapor edildi.

Karotis endarterektomi adı verilen bir prosedürle, tıkanarak daralmış damarlardan yağlı plakların çıkarılması, gelecekteki felç riskini azaltan bir işlem.

Vücutta plastik bulunmasının etkileri

Napoli'deki Campania Üniversitesi'nde tıbbi araştırmacı olan Raffaele Marfella liderliğindeki bu yeni çalışmanın arkasındaki ekip, plaklarında mikroplastik bulunan hastalar ile bulunmayanlar arasında inme, kalp krizi ve ölüm riskini karşılaştırdı.

257 hastayı 34 ay boyunca takip eden araştırmacılar, hastaların yaklaşık %60'ının yağla kalınlaşmış damarlarından alınan plaklarda ölçülebilir miktarda polietilen bulunduğunu, %12'sinin de çıkarılan yağ birikintilerinde polivinil klorür (PVC) olduğunu tespit etti.

PVC hem sert hem de esnek formlarda bulunur. Su boruları, plastik şişeler, yer döşemeleri ve ambalaj yapımında kullanılır. Polietilen ise en yaygın üretilen plastiktir ve plastik torbalar, filmler ve şişeler için de kullanılır.

Tıkalı damarlardaki plakların yarısından fazlasında plastik bulundu!

Mikroplastiklerin daha önce insanların kan dolaşımında dolaştığı tespit edildiğinden, araştırmacılar kalp sağlığı konusunda oldukça endişeliydi. Laboratuvar temelli çalışmalar, mikroplastiklerin kalp hücrelerinde iltihaplanmayı ve oksidatif stresi tetikleyebileceğini ve kalp fonksiyonlarını bozabileceğini, kalp atış hızını değiştirebileceğini ve fareler gibi hayvanlarda kalpte yara izine neden olabileceğini göstermektedir.

Marfella ve ekibi, "Mesleki maruziyet çalışmalarından elde edilen gözlemsel veriler, polivinil klorür de dahil olmak üzere plastikle ilgili kirliliğe maruz kalan kişiler arasında kalp damar hastalığı riskinin genel popülasyonda görülenden daha yüksek olduğunu gösteriyor” diye konuştu.

Çalışmada, çıkarılan plaklarında mikroplastik bulunan hastaların 34 ay sonra felç geçirme, ölümcül olmayan kalp krizi geçirme veya herhangi bir nedenle ölme olasılığı, cerrahların çıkardığı plaklarda tespit edilebilir mikroplastik bulunmayan kişilere göre 4,5 kat daha fazla olduğu görüldü.

Plastikler nasıl tespit edildi?

Mikroplastiklerin ve hatta nanoplastik adı verilen daha küçük parçacıkların miktarı piroliz-gaz kromatografisi-kütle spektrometresi adı verilen bir teknik kullanılarak ölçüldü ve bunların varlığı, insan dokularının karbonu ile petrokimyasallardan yapılan plastiklerin karbonunu ayırt edebilen başka bir yöntem olan kararlı izotop analizi kullanılarak doğrulandı. Mikroplastikler güçlü mikroskoplar altında da tespit edildi.

Mevcut çalışma gözlemsel olması sebebiyle mikroplastiklerin kalp üzerinde etkilere sahip olduğunu kesin olarak ortaya koymak için yeterli değil. Bununla birlikte plastiklerin insan sağlığı üzerindeki etkilerine dair bilgi birikimine önemli bir katkı sunuyor.

Araştırmadan elde edilen sonuçlar New England Journal of Medicine dergisinde yayınlandı.

19 Mar 2024 - 17:00 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.