Avrupalı çiftçilere destek için yeni öneri paketi!

AB Komisyonu, çiftçileri desteklemek için Ortak Tarım Politikası’nda hedefe yönelik basitleştirmeler sağlamayı amaçlayan önerilerini sundu. Çok sayıda zorluk ve endişeyle uğraştıkları bir dönemde çiftçileri desteklemek için güçlü ve hızlı adımlar attıklarını belirten AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, “Komisyon, AB gıda güvenliğini koruyan ve iklim ve çevre eylemimizin ön saflarında hizmet veren çiftçilerimizin yanında kararlılıkla durmaya devam edecek” dedi.

Avrupalı çiftçilere destek için yeni öneri paketi!
Avrupalı çiftçilere destek için yeni öneri paketi!
+2
Haber albümü için resme tıklayın

AB’de tarım ve gıda alanında güçlü, sürdürülebilir ve rekabetçi bir politika izlenmesi bağlamında, AB çiftçilerinin idari yükünü hafifletme taahhüdünü yerine getiren AB Komisyonu, çiftçileri desteklemek için Ortak Tarım Politikasında (OTP) basitleştirmeler sağlamaya yönelik belli hükümlerin gözden geçirilmesini önerdi.

Avrupalı çiftçilere destek için yeni öneri paketi!

“Çiftçilerimizin yanında kararlılıkla durmaya devam edeceğiz”

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, “Komisyon, çiftçilerimizin çok sayıda zorluk ve endişeyle uğraştığı bir dönemde onları desteklemek için güçlü ve hızlı adımlar atıyor. Çiftçiler, kilit paydaşlar, Üye Ülkelerimiz ve Avrupa Parlamentosu Üyeleri ile yakın işbirliği içinde hazırlanan günümüzün teklifleri, çiftçilerin hayati işlerini daha fazla güven ve kesinlikle yapmalarına yardımcı olmak için hedeflenen esneklikler sunuyor. Tarım politikasının, çevreyi koruma ve iklim değişikliğine uyum sağlama temel önceliğine odaklanırken, değişen gerçeklere uyum sağladığına dair açık bir mesaj gönderiyoruz. Komisyon, AB gıda güvenliğini koruyan ve iklim ve çevre eylemimizin ön saflarında hizmet veren çiftçilerimizin yanında kararlılıkla durmaya devam edecektir” dedi.

AB Komisyonu’nun Tarımdan Sorumlu Komisyon Üyesi Janusz Wojciechowski de, “Komisyonun çiftçiler üzerindeki idari yükleri azaltmaya ve gıda tedarik zincirinde adaleti güçlendirmeye yönelik tepkisinde bir başka güçlü adıma işaret eden Teklifler, çiftçilerimizin iyi çalışmasını sağlamak ve Üye Devletlere OTP hedeflerine ulaşmada daha fazla esneklik sağlamak için pragmatik ve hedefe yönelik bir yaklaşımı benimsiyor. Bu önerilerin tüm potansiyelinin sahadaki çiftçilere fayda sağlamasını sağlamak için önümüzdeki haftalarda ve aylarda yapacağımız çalışmalar çok önemlidir” açıklaması yaptı.

OTP gözden geçirilecek

AB Komisyonu, 15 Mart’ta duyurduğu teklif paketinde, AB çiftçilerini desteklemek için Ortak Tarım Politikasının hedefe yönelik olarak gözden geçirilmesini öneriyor.

AB çiftçileri için kontrollerle ilgili yükü azaltmayı ve onlara belirli çevresel koşullara uyma konusunda daha fazla esneklik sağlamayı amaçlayan önerilere göre, ulusal idareler de belirli standartların uygulanmasında daha fazla esneklikten yararlanacak.

Avrupa tarımının daha sürdürülebilir tarıma geçişini desteklemede OTP'nin rolünü sürdürme gerekliliği, çiftçilerin ve Üye Devletlerin beklentileri ile Avrupa Parlamentosu ile Konsey arasında hızlı bir anlaşmaya varma hedefi arasında denge arayışını ortaya koyan teklif, OTP’de çevre ve iklim hedefinin sürdürülmesi dikkate alınarak hazırlandı.

AB'li çiftçilere yönelik destek paketi, Avrupa Konseyi'nin, Komisyon ve Konsey'e AB tarım sektörünün karşı karşıya olduğu zorlukları ele alma çağrısına bir yanıt da oluşturuyor.

Çevre, iklim ve hayvan refahı için 98 milyar Avro bütçe

Mevcut OTP'nin uygulanmasının ilk yılında (2023-2027) AB'li çiftçiler, "iyi tarım ve çevre koşulları (GAEC'ler)” olarak adlandırılan, çevreye ve iklime faydalı standartların bazılarına tam olarak uyma konusunda zorluklarla karşılaştı. Çiftçilerin aldığı CAP ödemelerinin çoğu, söz konusu dokuz standartla bağlantılı olduğu için, koşullar sağlanamadığı için yardımlardan yararlanmakta sıkıntılar yaşandı. Bu nedenle Komisyon, OTP Stratejik Planlarına ilişkin Yönetmelik'teki belirli koşulların hedefli bir şekilde gözden geçirilmesini öneriyor.  

CAP Stratejik Planları, toplam CAP bütçesinin %32'sini (yaklaşık 98 milyar Avro) çevre, iklim ve hayvan refahı hedeflerini ilerleten gönüllü eylemlere ayırıyor. Önerilen bu değişiklikler, bu bütçeyi koruyor ve OTP'nin çevresel hedeflerine ulaşmak için daha fazla esneklik sağlıyor.

Ayrıca, belirli çevre ve iklim kanunlarının (örneğin yabani kuşların ve yabani fauna ve floranın doğal yaşam alanlarının korunması ve suların korunmasına ilişkin) AB düzeyinde güncellenmesi halinde, Üye Devletlerin CAP Stratejik Planlarını 31 Aralık 2025 tarihine kadar gözden geçirmeleri gerekecek.

Çiftçilerin gelirlerinin ve gıda tedarik zincirindeki konumlarının iyileştirilmesi

OTP’nin temel hedeflerinden birisi, çiftçilerin gıda tedarik zincirindeki konumunu güçlendirmek. Çiftçileri haksız ticaret uygulamalarına karşı korumak için AB düzeyinde halihazırda çeşitli önlemler mevcut ancak mevcut politika araçlarının tam olarak uygulanması ve icrası zaman alıyor.

Komisyon, tarım bakanları ve Avrupa Parlamentosu ile devam eden tartışmalara katkıda bulunmak amacıyla, kısa ve orta vadede gerçekleştirilebilecek eylemlere ilişkin çeşitli seçenekler sunuyor.

İlk olarak Komisyon, tarımsal gıda tedarik zincirindeki üretim maliyetleri, marjlar ve ticaret uygulamalarına ilişkin bir gözlem merkezi kuracak. Gıda tedarik zincirindeki tüm sektörlerden temsilciler ile Üye Devletler ve Komisyonun temsilcilerinden oluşan merkez, verileri kamuya açık hale getirerek ve bilgi alışverişinde bulunarak, ülkeler arasında güven inşa etmek amacıyla zincirdeki maliyetler ve marjlar konusunda şeffaflığı artıracak.

Tüketilen gıdaların en az %20’si bir başta üye devletten

İkinci olarak Komisyon, tarım ürünleri ortak pazar organizasyonunu (CMO) kuran Tüzük'te belirlenen mevcut yasal çerçeveye yönelik hedefli iyileştirmeler için seçenekler öneriyor. Bunlar arasında, çiftçilerin gıda endüstrisindeki veya perakendedeki alıcılarla imzaladığı sözleşmelere uygulanan kuralların güçlendirilmesi ve çiftçilerin gıda tedarik zincirindeki diğer aktörlere karşı daha etkili bir şekilde işbirliği yapmasına ve kolektif olarak hareket etmesine olanak tanıyacak şekilde üretici örgütlerinin güçlendirilmesi yer alıyor. Amaç, pazar yöneliminin temel ilkesini korurken zincirdeki dengesizliklerin düzeltilmesine yardımcı olmak. Aynı doğrultuda Komisyon, adil olmayan ticaret uygulamalarına karşı sınır ötesi yaptırımlara ilişkin yeni kurallar öneriyor. Halen bir Üye Devlette tüketilen tarım ve gıda ürünlerinin en az %20'si, başka bir Üye Devletten geliyor. Özellikle bilgi alışverişinin ve cezaların tahsilatının iyileştirilmesi yoluyla, ulusal icra makamları arasındaki işbirliğinin arttırılmasına ihtiyaç var.

Üçüncüsü, Komisyon, 2021'den bu yana yürürlükte olan gıda tedarik zincirindeki adil olmayan ticaret uygulamalarına ilişkin Direktifin kapsamlı bir değerlendirmesini yapacak. Bu Direktifin Üye tarafından uygulanmasına ilişkin konsolide bir durumu sunan ilk rapor, yakın zamanda sunulacak. Rapor, Komisyonun 2025'te sunacağı ve uygun olması halinde mevzuat önerileriyle birlikte sunulacak daha ayrıntılı bir değerlendirmeye katkı sağlayacak.

Üye Devletlerle bu olası önlemlere ilişkin tartışmalar, başta 26 Mart'ta yapılacak olan Tarım Konseyi olmak üzere çeşitli formatlarda gerçekleştirilecek.

19 Mar 2024 - 12:44 - Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.