Zorla çalıştırma koşullarında üretilen ürünler, AB sınırlarından giremeyecek!

Zorla çalıştırılan işgücü tarafından üretilen ürünlerin AB pazarına ithalini, satışını ve AB’den ihraç edilmesini yasaklayan kurallar üzerinde uzlaşı sağlandı. Zorla çalıştırma koşulları bir AB ülkesinde meydana gelmişse, o ülkenin ulusal makamları konuyu soruşturacak. Üçüncü ülkelerde zorla çalıştırma olduğuna yönelik bulgulara ulaşılması halinde ilgili mallar AB pazarından ve çevrimiçi pazarlardan çekilecek, sınırda mallara el konulacak.

Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü (12 Haziran)! Çocuk işçiliği nedir?
Dikkat! Milyonlarca çalışan emekli olamama tehlikesiyle karşı karşıya
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Avrupa Parlamentosu ve AB Konseyi, zorla çalıştırılan işgücü tarafından üretilen ürünlerin AB pazarına ithalini, satışını ve AB’den ihraç edilmesini yasaklayan yeni kurallar üzerine ön mutabakata ulaştı.

Üçüncü ülkeler için AB Komisyonu devreye girecek

Yeni düzenleme uyarınca, zorla çalıştırma koşulları herhangi bir AB ülkesinde meydana gelmişse, konunun araştırılması ve soruşturulması aşamasında o üye ülkenin ulusal makamlarının devreye girmesi gerekecek.

Üçüncü ülkelerin sürece dahil olduğu durumlarda ise tedarik zincirinin herhangi bir aşamasıyla ilgili zorla çalıştırma şüphesinin araştırılmasında AB Komisyonu devreye girecek. Soruşturma sonucunda zorla çalıştırma olduğuna yönelik bulgulara ulaşılması halinde, ilgili malların AB pazarından ve çevrimiçi pazarlardan çekilmesi ve ayrıca AB sınırlarında el konulması gerekecek.

AB için stratejik mallara el konulacak 

El konulan ve pazardan kaldırılan malların ihtiyaç sahiplerine bağışlanması, geri dönüştürülmesi veya imha edilmesi gibi önlemler öngörülüyor. AB için stratejik veya kritik öneme sahip mallar için farklı uygulama benimseniyor ve söz konusu tedarik zincirinde zorla çalıştırma koşullarının ortadan kaldırılması sağlanana kadar mallara el konularak bekletilmesi gerekiyor.

Zorla çalıştırma koşullarını ortadan kaldırmayan şirketlere ceza uygulanması öngörülüyor. Şirketlerin kurallara uyum sağlamaya başlamaları durumunda ürünlerini yeniden AB pazarına sürebilme imkânı bulunuyor.

Zorla çalıştırma olan sektörler listelenecek

Ayrıca devlet politikası olarak zorla çalıştırma koşullarının uygulandığı belirli sektörler ve coğrafi alanları içerecek liste, yanı sıra ithalatçı ve ihracatçıların AB gümrüklerine sunması gereken ilave bilgiler ile ilgili yön gösterici kılavuzun AB Komisyonu tarafından hazırlanması öngörülüyor.

İlave bilgi sunma gerekliliği olan ürün veya ürün gruplarının belirlenmesi ve bu ürünleri üreten ya da tedarik eden şirketlere ilişkin ek bilgiler sağlanması AB Komisyonu’nun sorumluluk alanında yer alacak.

Zorla çalıştırma nasıl tespit edilecek?

Üzerinde mutabık kalınan metin, zorla çalıştırma riski bulunduğunu tespit etmek amacıyla AB Komisyonu ve üye ülkelerin bazı kıstasları dikkate almasını öngörüyor. Bu kıstaslar şunları kapsıyor:

• Zorla çalıştırma uygulaması bulunduğundan şüphelenilen durumun ölçeği ve devletin bu konudaki rolünün belirlenmesi;

• AB pazarında satışa sunulmuş olan ya da AB’de satılmak üzere tedarik edilmesi planlanan ürün miktarının tespit edilmesi;

• Zorla çalıştırılan işgücü tarafından üretilen ürünün nihai ürün içerisindeki payının belirlenmesi;

• Zorla çalıştırılan işgücü sorunun çözümlenmesi amacıyla ekonomik operatörlerin attığı adımlar ve değer zincirinde bulunduğu kademe itibarıyla zorla çalıştırmanın gerçekleştiği aşamaya olan yakınlık ya da uzaklığının değerlendirilmesi.

Zorla Çalıştırma Portalı oluşturulacak

Ayrıca;

• Yeni kuralların uygulanmasına yardımcı olmak için yeni bir “Zorla Çalıştırma Bilgi Portalı” oluşturulacak. Çevrimiçi ulaşılabilecek bu portalda yön gösterici kılavuz, yasaklamalara dair bilgiler, riskli bölge ve sektörler veri tabanı, kamunun erişimine açık olan deliller yer alacak ve ihbarların iletilmesine olanak sağlanacak.

• AB resmi makamları arasındaki işbirliğinin geliştirilmesine yardımcı olmak amacıyla “Zorla Çalıştırma ile Üretilen Ürünlere Karşı Ağ” kurulacak.

• Yapılandırılmış diyaloglar veya mevcut ticaret anlaşmalarının uygulanması bağlamında üçüncü ülkelerle işbirliğinin geliştirilmesi ve riskli bölgeler veya ürünler hakkındaki bilgilerin AB ile benzer mevzuatın yürürlükte olduğu ülkelerle paylaşılması öngörülüyor.

• Ürünlerle ilgili olarak ne yapılacağına ilişkin son karar, soruşturmayı yürüten makam (ulusal resmi makam ya da AB Komisyonu) tarafından alınacak.

Üzerinde Avrupa Parlamentosu ve AB Konseyi’nin mutabakat sağladığı yönetmeliğin her iki kurumda resmi olarak onaylanması sonrasında yürürlüğe girebilmesi için AB Resmi Gazetesi’nde yayımlanması gerekiyor.

18 Mar 2024 - 10:51 - Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.