“Yeşil Ramazan” Türkiye’de!

Hilton’un, BM Çevre Programı ve Winnow iş birliğiyle UNEP Değişim Reçetesi (Recipe of Change) kapsamında Türkiye’deki altı otelinde hayata geçirdiği Yeşil Ramazan Programı, gıda israfının azaltılmasını amaçlıyor.

“Yeşil Ramazan” Türkiye’de!
“Yeşil Ramazan” Türkiye’de!
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Hilton, Türkiye’deki altı otelinde Yeşil Ramazan girişimini hayata geçirdiğini duyurdu.

Türkiye’deki altı otelin başlattığı Yeşil Ramazan programı, şirketin sürdürülebilir ve çevre dostu yaklaşımları teşvik etme hedefine katkı sağlıyor. Aynı zamanda yerel kaynak kullanımı, atıkların azaltılması ve mutfakta mükemmelliğe odaklanıyor.

Sürdürülebilirlikte fark yaratan girişim “Yeşil Ramazan” Türkiye'de

BM Çevre Programı (UNEP) Batı Asya Ofisinin Değişim Reçetesi Sürdürülebilir Ramazan projesi kapsamında, Winnow iş birliğinde hayata geçirilen yenilikçi program, Ramazan ayı boyunca gıda israfını önemli ölçüde azaltmayı hedefliyor. Yeşil Ramazan girişimi, Hilton’un israf edilen gıda atıklarını yarı yarıya azaltma hedefini de içeren kapsamlı sürdürülebilirlik programı Bilinçli Seyahat (Travel with Purpose) 2030 gündeminde bulunan uzun vadeli sürdürülebilirlik hedefleriyle de örtüşüyor.

Türkiye’deki altı otelde hayata geçirilen Yeşil Ramazan girişimi kapsamında gıda israfını en aza indirmek ve sürdürülebilirliği teşvik etmek için çeşitli stratejiler uygulanıyor. Bu girişimin uygulamaya girdiği oteller arasında Conrad İstanbul Bosphorus, Hilton İstanbul Bosphorus, Hilton İstanbul Bomonti, Ankara HiltonSA, Adana HiltonSA ve Mersin HiltonSA yer alıyor.

Yürütülen çalışmalar, artan gıdaların kompost olarak değerlendirilmesi ve kullanılan malzemelerin 80 kilometrelik bölge içerisinde yerel olarak tedarik edilmesini kapsıyor. Ayrıca, bitkisel ürünlerin kullanımı teşvik edilerek tek kullanımlık plastikler azaltılıyor. Bu doğrultuda hayata geçirilen uygulamalar arasında Winnow'un yapay zekâ teknolojisi ile gıda atıklarının etkin bir şekilde izlenmesi ve yönetilmesi de çalışmalar arasında yer alıyor. Girişim kapsamında menülerde UNEP Değişim Reçetesi’nin israf konusunda farkındalık yaratma ve atık yönetimi önerilerini içeren mesajları yer alırken, konuklar çevre ve iklim açısından daha bilinçli seçimler yapmaya teşvik ediliyor.

“Yeşil Ramazan” Türkiye’de!

Dini bayramlar ve kutlamalar sırasında gıda israfı %50 artıyor

UNEP tarafından hazırlanan raporlar, Batı Asya bölgesinde dinî bayramlar ve kutlamalar sırasında gıda israfının %25 ila %50 oranında arttığını gösteriyor. Raporlarda Yeşil Ramazan gibi girişimlere duyulan önemli ihtiyacın altı çiziliyor. Hilton, gıda israfının azaltılması hedefine yönelik tedbirler uygulayarak yalnızca Ramazan ayındaki israf artışını ele almayı değil, aynı zamanda konaklama sektöründe sürdürülebilir uygulamalar için örnek teşkil etmeyi de amaçlıyor.

Hilton Türkiye Üst Sınıf ve Lüks Oteller Ülke Müdürü Armin Zerunyan, şunları söyledi:

“Küresel sera gazı emisyonlarının %8 ila 10’u gıda atıklarından kaynaklanıyor. Bu doğrultuda hayata geçirdiğimiz Yeşil Ramazan girişimiyle, şirketimizin çevresel etkilerini kayda değer oranda azaltacak bir adım attık. Yeşil Ramazan kapsamında gıda hazırlama ve servis etme yöntemlerimizde değişiklikler yapıyoruz. Misafirlerimizde ve çalışanlarımıza farkındalık yaratarak gıda tüketimi ve gıda atığı yönetimi gibi konularda önemli değişikliklere gitmeyi hedefliyoruz. Sürdürülebilirlik hedeflerimize ulaşma yolunda önemli bir adım olan UNEP Değişim Reçetesi Sürdürülebilir Ramazan projesinin, Türkiye'deki ayağında ön saflarda yer almaktan gurur duyuyoruz.”

Winnow’un yapay zeka teknolojisinin tüm katılımcı otellere entegrasyonu, Ramazan boyunca gıda atıklarının hassas ve dijital olarak izlenmesini sağlayacak. Bu teknoloji, aynı zamanda atıkların en aza indirilmesi için veri odaklı bir yaklaşım sunacak. Türkiye’de Yeşil Ramazan girişimine destek veren altı Hilton oteli, yenilikçi ve öncü sürdürülebilirlik uygulamalarını benimsiyor.

BM Çevre Programı (UNEP)

Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP), tüm dünyada çevre gündemini belirleyen, önde gelen kuruluşlardan biridir. UNEP’in amacı ülkelere ve topluluklara ilham vererek, onları bilgilendirmektir. Gelecek nesillerin yaşam kalitesini tehlikeye atmadan toplumun yaşam kalitesinin iyileştirilmesi için çalışır. UNEP, çevre bilincinin geliştirilmesi konusunda topluluklara liderlik eder ve ortak çalışmayı teşvik eder.

Winnow Hakkında

Winnow, gıda israfını yarı yarıya azaltarak şeflerin daha kârlı ve sürdürülebilir mutfaklar işletmelerine yardımcı olmak için yapay zekâ uygulamaları geliştiriyor. 2013'te tek bir personel restoranında başlatılan Winnow, şu anda Chicago, Londra, Dubai, Singapur ve Cluj-Napoca'daki ofisleriyle 75'ten fazla ülkede faaliyet gösteren küresel çapta 2.000'den fazla tesis tarafından kullanılıyor. Winnow kullanıcıları toplu olarak yılda 45 milyon öğünü israf edilmekten kurtarıyor.

Bilinçli Seyahat (Travel with Purpose)  

Bilinçli Seyahat, Hilton'un küresel olarak sorumlu seyahat ve turizmi geliştirmeye yönelik Çevresel, Sosyal ve Yönetişim (ESG) stratejisidir. Hilton, Bilinçli Seyahat ile operasyonları, tedarik zincirleri ve topluluklarının genelinde pozitif bir çevresel ve sosyal etki yaratmaya çalışıyor. Hilton'un otel portföyünün etkisini, ödüllü ESG performans ölçüm ve yönetim sistemleri olan LightStay aracılığıyla takip ediyor, analiz ediyor ve raporluyor. Bilinçli Seyahat, Hilton'un küresel gücünü arkasına alarak faaliyet gösterdikleri alanlarda öncü bir güç olarak konumlanıyor ve Net Sıfıra giden yolu açıyor. Hilton’un bu stratejisi Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ile örtüşüyor.

16 Mar 2024 - 12:37 - Gıda


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.