Kapalı ortamda bitkisel üretim kayıt altına alınıyor

Tarım ve Orman Bakanlığı, planlı üretim politikalarının oluşturulmasına yönelik olarak ortam koşulları kısmen ya da tamamen kontrol edilebilir kapalı ortamlardaki bitkisel üretim yetiştiriciliğinin kayıt altına alınması için oluşturulan Kapalı Ortamda Bitkisel Üretim Kayıt Sisteminin kullanılmasına ilişkin usul ve esasları belirledi.

Büyütmek için resme tıklayın

Kapalı Ortamda Bitkisel Üretim Kayıt Sistemi Yönetmeliği, 16 Mart 2024 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Koşulları kontrol edilebilir ortamlarda bitkisel üretim için esaslar belirlendi

Planlı üretim politikalarının oluşturulmasına yönelik olarak ortam koşulları kısmen ya da tamamen kontrol edilebilir kapalı ortamlardaki bitkisel üretim yetiştiriciliğinin kayıt altına alınması için oluşturulan Kapalı Ortamda Bitkisel Üretim Kayıt Sisteminin kullanılması, güncellenmesi, izlenmesi, geliştirilmesi ve raporlanmasına ilişkin usul ve esasları belirlemek amacıyla yayımlanan Yönetmelik;

Ortam koşulları kısmen ya da tamamen kontrol edilebilir kapalı bitkisel üretim alanlarının kayıt altına alınması amacıyla Kapalı Ortamda Bitkisel Üretim Kayıt Sisteminin kullanılması, güncellenmesi ve geliştirilmesi ile ilgili kayıt işlemlerinin izlenmesi ve raporlanmasında görev alacak birimlerin belirlenmesi, görevlerin tanımlanması, bu alanlarda tarımsal faaliyette bulunan üretici kayıtlarının yapılması ve düzenlenmesine ilişkin usul ve esasları kapsıyor.

Görevli birimler ve sisteme kayıtlar

Kapalı Ortamda Bitkisel Üretim Kayıt Sisteminin kullanılması, güncellenmesi ve geliştirilmesi ile ilgili kayıt işlemlerinin izlenmesi ve raporlanması uygulamaları Tarım ve Orman Bakanlığının merkez ve taşra teşkilatı, il/ilçe tahkim komisyonları, il/ilçe keşif komisyonları ve il/ilçe tespit komisyonları tarafından yürütülecek.

İlk defa sisteme kaydolacak üreticiler ile sisteme kayıtlı olup özlük bilgileri ile alan ve/veya yapısal bilgileri değişmeyen kapalı ortamda bitkisel üretim işletmelerinde ürün güncellemesi yapmak için başvurularda istenecek bilgi ve belgelere yer verilen yönetmeliğe göre, sisteme kayıtlı üreticilerden; özlük bilgileri, kapalı ortamda bitkisel üretim işletmesinin bulunduğu alan bilgileri veya yapısal bilgilerinden en az birinin değiştiği durumlarda, söz konusu bilgi ve belgeler yeniden istenecek.

Sisteme başvurular 

Üretim yüzey alanı toplamda en az 100 metrekare kapalı ortamda bitkisel üretim işletmesine sahip üreticiler, sisteme kayıtlarını yaptırmak veya güncellemek üzere başvuru yapacaklar.

Kapalı ortamda bitkisel üretim ünitesi birden fazla ilçe sınırları içerisinde kalan üreticiler, sisteme kayıtlarını yaptırmak için, başvurularını ünitelerinin sınırları içerisinde bulunduğu il müdürlüklerine yapacaklar.

Üreticiler, Bakanlıkça yetki verilmesi halinde yetki verilen iş ve işlemlerini internet ve/veya e-Devlet Kapısı üzerinden kendileri de yapabilecekler.

Her bir kapalı ortamda bitkisel üretim ünitesi sadece bir üretici adına kayıt edilecek.

Sisteme kayıt edilmek üzere üreticiler tarafından beyan edilen üretim alanı, Coğrafi Bilgi Sistemi’nde (CBS) kayıtlı üretim alanını geçemeyecek.

Sisteme kayıt edilmeyecek üretici ve alanlar

Yönetmelikte belirtilen şartları sağlayamayan üreticiler ile 6831 sayılı Orman Kanunu, 4342 sayılı Mera Kanunu ve 3573 sayılı Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılattırılması Hakkında Kanun kapsamında olan taşınmaz mallar üzerinde kurulan kapalı ortamda bitkisel üretim işletmeleri sisteme kayıt edilmeyecek.

Yararlanma hakkı

Üreticinin ve kapalı ortamda bitkisel üretim işletme bilgilerinin sisteme kayıtlı olması, kapalı ortamda bitkisel üretim faaliyetinin belirlenmesine yönelik olacak. Bu kayıtlar hiçbir şekilde mülkiyet tespitinde esas alınmayacak ve mülkiyet hakkı doğurmayacak.

Yönetmeliğin uygulamasında Bakanlık bünyesindeki elektronik ortamda bulunan verilerden ve ihtiyaç halinde diğer kurum ve kuruluşların veri tabanlarında yer alan elektronik verilerden yararlanılacak.

Yönetmelik kapsamındaki işlemleri yürütmek üzere Sistem Yöneticisi tarafından kendilerine kullanıcı adı ve şifresi verilenler, bunları hiçbir surette başkaları ile paylaşamayacak. Sistem verileri paylaşılan kurum ve kuruluşlar, Bakanlıkça belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde hareket etmek zorunda olacaklar. Bu hükme aykırı davrananlar, doğacak zararların tazmininden sorumlu tutulacaklar.

KOBÜKS yazılımı Temmuz 2025’e kadar faaliyete alınacak

25/6/2014 tarihli ve 29041 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Örtüaltı Kayıt Sistemi Yönetmeliğini yürürlükten kaldıran yönetmeliğe göre, Kapalı Ortamda Bitkisel Üretim Kayıt Sistemi (KOBÜKS) yazılımı en geç 31 Temmuz 2025 tarihine kadar faaliyete alınacak. Söz konusu yazılım faaliyete alınıncaya kadar başvuru ve kayıtlar mevcut Örtüaltı Kayıt Sistemi üzerinden yürütülecek.

Geçiş sürecinde yazılım tekniği açısından Örtüaltı Kayıt Sistemine kayıt edilemeyen ancak bu Yönetmeliğe uygun olduğu yerinde tespit edilen kapalı ortamda bitkisel üretim ünitesi için il/ilçe müdürlüğü tarafından Geçici Kayıt Belgesi düzenlenecek. Geçici Kayıt Belgesi, düzenlendiği takvim yılının sonuna kadar geçerli olacak.

Yayımı tarihinde yürürlüğe giren Yönetmelik hükümlerini, Tarım ve Orman Bakanı yürütecek.

16 Mar 2024 - 10:41 - Tarım


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.