Türkiye ile İngiltere, STA’nın güncellenmesi müzakerelerine başlıyor

Birleşik Krallık ve Türkiye’nin, Serbest Ticaret Anlaşması’nın güncellenmesi için müzakerelere başlayacakları bildirildi. Malların yanı sıra hizmetlerin de dahil edilmesi hedeflenen müzakerelerin ilk turunun Haziran ayında Londra’da yapılacağını belirten Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Gümrük Birliğinin yenilenmesine yönelik AB Konseyinden çıkacak kararın ise muhtemelen Türkiye AB ilişkilerinde yeni bir yakınlaşmayı başlatabileceğini söyledi.

Türkiye ile İngiltere, STA’nın güncellenmesi müzakerelerine başlıyor
Türkiye ile İngiltere, STA’nın güncellenmesi müzakerelerine başlıyor
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, başkent Londra'da İngiltere İş ve Ticaret Bakanı Kemi Badenoch ile bir araya gelerek iki ülke arasındaki ticaret ve yatırım ilişkilerinin ele alındığı ikili görüşme gerçekleştirdi.

“Müzakerelerin başlatılması kararlılığımızın göstergesi”

Görüşme sonrası yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki mevcut Serbest Ticaret Anlaşması'nın (STA) güncellenmesine yönelik müzakerelerin başlatılması dolayısıyla Londra'da bulunmaktan memnuniyet duyduğunu vurgulayan Bolat, müzakerelerin her iki tarafın da ilişkileri güçlendirme konusundaki güçlü kararlılığını gösteren bir kilometre taşı olduğunu söyledi.

“2021'den bu yana yürürlükteki mevcut STA'mız, Brexit öncesinde var olan Gümrük Birliği kapsamındaki imtiyazları koruyarak, geçtiğimiz yıl yaklaşık 19 milyar dolara ulaşan ikili mal ticaretimize katkı sağladı” diyen Bolat, iki ülke arasındaki STA'nın yaklaşık 30 yıl önce kurulan Gümrük Birliğine dayandığını anımsatarak, anlaşmanın kapsamının sınırlı kaldığını ve ağırlıklı olarak sanayi mallarını kapsadığını dile getirdi.

Turizm hariç toplam ikili hizmet ticaretinin 2022'de 5 milyar doların üzerinde gerçekleştiğini kaydeden Bolat, "2023'te Türkiye'nin İngiltere'deki yatırımlarının toplam değeri 4,9 milyar dolar, İngiltere'nin Türkiye'deki yatırımlarının toplam değeri ise 8,6 milyar dolar oldu. Ancak mal, hizmet ve yatırım rakamlarının potansiyelinin çok altında olduğuna inanıyorum." diye konuştu.

Türkiye ile İngiltere, STA’nın güncellenmesi müzakerelerine başlıyor

Güncelleme müzakerelerinin ilk turu Haziran’da yapılacak

Bu kapsamda modern bir STA için güncellenmesi gereken alanların değerlendirildiğine dikkati çeken Ticaret Bakanı Bolat, şöyle konuştu:

“18 Temmuz 2023'te Ankara'da gerçekleştirilen STA Ortak Komitesi 3. toplantısında teknik ekiplerimiz inceleme sonuçlarını paylaşmış ve bu süreci nihai hale getirmişlerdi. Bu toplantının ardından yayımladığımız ortak bildiriyle STA güncelleme görüşmelerine başlama konusunda karşılıklı istekliliğimizi beyan ettik. Birleşik Krallık'ın müzakerelerin başlatılması için tamamlanması gereken iç sürecini kısa bir süre önce tamamladığını öğrenmekten büyük memnuniyet duyuyoruz. STA müzakereleri, 21. yüzyıl standartlarını karşılayan ve Türkiye ile Birleşik Krallık'ın modern ekonomilerine daha uygun çağdaş bir anlaşma için bir fırsat olacaktır.
Güncelleme müzakerelerinin ilk turunu bu yıl 10 Haziran haftasında Londra'da gerçekleştirmeye hazırız. STA'mızın güncellenmesi ve farklı alanlara genişletilmesinin ikili ticaretimizin artırılmasına ve çeşitlendirilmesine yardımcı olacağına ve ülkelerimiz arasındaki güçlü işbirliği ve bağlara daha fazla katkıda bulunacağına inanıyorum.”

Türkiye-Birleşik Krallık ticaret hacmi yaklaşık 19 milyar dolar

Ticaret Bakanlığının açıklamasına göre, 2023'te Türkiye ve Birleşik Krallık arasındaki ticaret hacmi yaklaşık 19 milyar dolara ulaştı. Birleşik Krallık, 12,4 milyar dolarlık ihracat hacmiyle Türkiye'nin en büyük dördüncü ihracat pazarı konumunda bulunurken, 2023 itibarıyla Türkiye'ye 8,6 milyar dolar doğrudan yatırım yaparak Türkiye'deki en büyük on yatırımcı ülke arasında yer aldı.

Türkiye'den Birleşik Krallık'a yapılan yatırımlar ise 4,9 milyar dolar seviyesine ulaştı.

İki ülke arasındaki mevcut anlaşma, Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliğinden ayrılışı sonrasında Gümrük Birliği kapsamındaki mevcut tavizlerin korunmasını sağlamış, bu sayede iki ülke arasındaki ticaret hacmine de katkıda bulunmuştu.

STA'nın güncellenmesi ve daha kapsamlı bir anlaşma haline gelmesi için tarafların yürüttüğü gözden geçirme çalışmaları sonrasında güncelleme müzakerelerine başlamaya yönelik alınan karar 18 Temmuz 2023'te alınmıştı.

STA güncelleme müzakereleri neticesinde, anlaşmanın hizmet ticareti, yatırımlar ve ilave tarım tavizleri gibi alanları içerecek şekilde genişletilmesi, ayrıca yatay kurallar bakımdan kapsamlı hükümler içermesi hedefleniyor. Böylece Türkiye ve Birleşik Krallık'ın modern ekonomilerine hitap eden ve 21. yüzyıla uygun, güncel bir anlaşma modeline yönelik çalışma fırsatı oluşturulması planlanıyor.

Güncellenmiş STA ile her iki ülkedeki iş dünyası için daha güçlü ve kapsamlı bir hukuki zemin tesis edilmesi hedeflenirken, STA'nın güncellenmesiyle iki ülke arasında devam eden diyalog ve iş birliği imkanları genişletilmesi de bekleniyor.

Türkiye ile İngiltere, STA’nın güncellenmesi müzakerelerine başlıyor

AB ile Gümrük Birliği'nin yenilenmesi çağrısı

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, İngiltere’den önce gittiği Almanya'da ise Avrupa Birliği (AB) üyelik perspektifinin Türkiye'nin stratejik hedefi olmaya devam ettiğini belirterek, Avrupa Birliği (AB) ile Gümrük Birliği'nin yenilenmesi çağrısında bulundu.

Almanya Orta Ölçekli İşletmeler Birliği (BVMW) tarafından Berlin'de düzenlenen "KOBİ'ler için Gelecek Günü 2024" etkinliğinde konuşan Bolat, Türkiye'nin AB ile ticaret hacminin 50 milyar doları Almanya ile karşılıklı olmak üzere 211 milyar dolar, geri kalan 161 milyar dolarının ise diğer AB ülkeleri ile olduğunu söyledi. AB üyelik perspektifinin Türkiye'nin stratejik hedefi olmaya devam ettiğini vurgulayan Bolat, şunları kaydetti:

AB Konseyi’nin kararı bekleniyor

“AB ülkeleriyle ticaretimiz toplam ticaret hacmimizin yüzde 40'ını oluşturuyor. Gümrük Birliği, Türkiye ile AB arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerimizin bel kemiğini oluşturuyor. Her iki taraf da bu kapsamlı ve benzersiz ortaklıktan faydalanmaktadır. Bizler, gövde üretimimiz, altyapımız ve nitelikli işgücümüzle AB'nin değer zincirlerinin dayanıklılığına ve Birliğin küresel pazarlardaki rekabet gücüne önemli katkılarda bulunduk. Üretim modelimiz, AB'nin endüstriyel modelini tamamlayıcı nitelikte. Dolayısıyla Gümrük Birliği'nin güncellenmesinde Alman hükümetinin ve iş dünyasının güçlü desteği bizim için çok önemlidir. Gümrük Birliği ile ilgili olarak, her iki taraf için de bazı küçük sıkıntılar var, bunların üstesinden geleceğiz. Avrupa Konseyi, AB Komisyonuna rapor hazırlama yetkisi verdi ve rapor hazırlandı. Önümüzdeki hafta yapılacak olan Avrupa Konseyi liderler zirvesinde bu raporun görüşülmesini ve kabul edilmesini bekliyoruz.”

Ticaret Bakanı Bolat, MÜSİAD Berlin'in İftar Programında yaptığı konuşmada da, “Gümrük Birliğinin modernleştirilmesi ve hizmetler sektörünü de kapsama alması konusunda AB ile masaya oturmak istiyoruz. Bu noktada bir hafta sonra AB Konseyinden çıkacak karar, muhtemelen Türkiye AB ilişkilerinde yeni bir yakınlaşmayı başlatabilir” değerlendirmesinde bulundu.

14 Mar 2024 - 22:48 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.