COVID-19 aşıları hakkındaki tartışmaları bitiren dev araştırma!

İngiltere, İspanya ve Estonya’daki 20 milyondan fazla kişinin sağlık kayıtları incelenerek gerçekleştirilen yeni bir çalışma, COVID-19 aşısının, virüs sonrası ciddi kalp ve damar sorunlarını önlemede önemli bir rol oynadığını ortaya koydu. “Aşı ve kalp krizi, pıhtı” tartışmasını bitiren çalışmaya göre, aşı aksine hem akut hem de uzun vadeli komplikasyon risklerini azaltıyor, koruyucu etki yapıyor. Bu hastalıkların nedeni Covid enfeksiyonunun ta kendisi…

COVID-19 aşıları hakkındaki tartışmaları bitiren dev araştırma!
Haber albümü için resme tıklayın

COVID-19 aşılarının etkilerine ilişkin geniş kapsamlı çalışmanın sonuçları, Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (Klimik) sitesindeki haberde yer aldı.

Aşılar, COVID-19 sonrası tromboembolik ve kardiyovasküler komplikasyonları azaltıyor

Habere göre, COVID-19 aşılamasıyla, COVID-19 sonrası kardiyak ve tromboembolik komplikasyonların ilişkisinin araştırıldığı, İngiltere, İspanya ve Estonya’dan toplam 20 milyon kişinin (10 milyon aşılı, 10 milyon aşısız) verilerinin analiz edildiği büyük bir kohort çalışmasında, aşılanmış olmanın, COVID-19’dan sonraki ilk 30 günde ve sonrasında venöz tromboemboli (VTE), akut arteriyel emboli/tromboz (ATE) ve kalp yetmezliği (HF) riskini çok belirgin olarak azalttığı gösterildi. Aşıların bu komplikasyonlarda sağladığı azalmayı gösteren meta-analitik sHR, SARS-CoV-2 infeksiyonundan sonraki ilk 30 günde sırasıyla 0.22 (%95 CI 0.17- 0.29), 0.53 (0.44-0.63) ve 0.45 (0.38-0.53) iken, 91–180. günler arasında sırasıyla 0.53 (0.40-0.70), 0.72 (0.58 -0.88) ve 0.61 (0.51-0.73) olarak belirlendi.

COVID-19 aşılamasının, COVID-19 sonrası kardiyak ve tromboembolik riski belirgin olarak azalttığı sonucuna ulaşıldı.

Aşı araştırmasından çarpıcı bulgular

Dr. Ozan Ünlü de, “sosyal medyadaki çok fazla yanlış bilgiye karşı Kardiyometabolik hastalıklar hakkında doğru bilgileri paylaşmak ve yanlış bilgileri düzeltmek” amacıyla açtığı sosyal medya hesabından, söz konusu araştırmaya ilişkin detayları paylaştı.

“20 milyon kişide yapılan COVID-19 aşısı çalışması çokça paylaşıldı ama bulguları herkes için ayrıntılı şekilde paylaşmak istedim. Yeni bir çalışma, COVID-19 aşısının, virüs sonrası ciddi kalp ve damar sorunlarını önlemede önemli bir rol oynadığını ortaya koydu. Aşı, hem akut hem de uzun vadeli komplikasyon risklerini azaltıyor.
Çalışma herhangi bir endüstri desteğinden bağımsız olarak İngiltere'nin ulusal tıbbi araştırma fonundan (National Institute for Health and Care Research) bir destekle yapıldı.
Araştırma, İngiltere, İspanya ve Estonya'daki 20 milyondan fazla kişinin sağlık kayıtları incelenerek gerçekleştirildi. 10.17 milyon aşılanmış ve 10.39 milyon aşılanmamış kişi çalışmaya dahil edildi. Çalışmada bu dönemde yapılan tüm aşılara bakıldı (Oxford/AstraZeneca, BioNTech/Pfizer, Janssen, Moderna).
Aşılanmış grup, COVID-19 sonrası venöz tromboembolizm (toplardamar pıhtısı) (VTE), arteriyel tromboz/tromboembolizm (atardamar pıhtısı ve embolisi) (ATE) ve kalp yetmezliği (HF) risklerinde önemli düşüşler gösterdi.
Akut dönemde (0-30 gün), aşılanmış kişilerde VTE riski %78, ATE riski %47 ve HF riski %55 oranında azaldı. Bu, aşının hemen etkisini gösterdiğini ve ilk enfeksiyon döneminde ciddi sağlık sorunlarını önleyebileceğini gösteriyor.
Post-akut dönemde (31-365 gün), aşılanmış bireylerde VTE riski %50-57, ATE riski %38-52 ve HF riski %48-52 oranında azaldı. Bu, aşının uzun vadeli koruma sağladığını ve COVID-19 sonrası komplikasyon risklerini azalttığını gösteriyor.

“Aşılar, ciddi kalp ve damar sorunlarına karşı koruma sağlıyor”

Bu araştırma, COVID-19 aşısının, COVID-19 enfeksiyonu sonrasında gelişebilecek ciddi kalp ve damar sorunlarına karşı önemli bir koruma sağladığını vurguluyor. Bu, aşıların sadece COVID-19'un akut etkilerine karşı değil, aynı zamanda uzun vadeli komplikasyonlara karşı da koruyucu olduğunu gösteriyor. Bu çalışma aşıların, COVID-19'un hem akut hem de uzun vadeli sağlık etkilerinden koruyarak toplum sağlığını önemli ölçüde iyileştirebileceğine yeni bir kanıt eklemiş oldu.”

14 Mar 2024 - 15:06 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.