Sürdürülebilir kırsal kalkınmada Kadın’ı konuştular!

FAO’nun Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında düzenlediği Kırsal Kalkınma ve Sürdürülebilirlikte Kadın Zirvesi’nde, tarımsal üretimde kadın emeğinin ve girişimciliğinin sürdürülebilirlikteki önemi ele alındı. Etkinlikte, sektörün dengeli işleyişi için kadınların tarımsal üretimden pazarlamaya kadar süreçlerde etkin rol alması gerektiğinin altı çizildi.

Sürdürülebilir kırsal kalkınmada Kadın’ı konuştular!
Sürdürülebilir kırsal kalkınmada Kadın’ı konuştular!
Haber albümü için resme tıklayın

8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile Galatasaray Üniversitesi iş birliğinde, Türkiye İş Bankası ve Galatasaray Üniversitesi Medya Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi (MEDİAR) katkılarıyla düzenlenen Kırsal Kalkınma ve Sürdürülebilirlikte Kadın Zirvesi, sektördeki toplumsal cinsiyet eşitliğine ve kadınların güçlendirilmesine odaklandı.

Tarımsal üretimde kadın emeğinin ve girişimciliğinin sürdürülebilirlikteki öneminin konuşulduğu Zirveye akademi, medya, sektör temsilcileri ve sivil toplum örgütlerinden geniş bir katılım oldu.

Sürdürülebilir kırsal kalkınmada Kadın’ı konuştular!

“Kadınların süreçlerde etkin rol alması, sektörün dengeli işleyişi için şart”

FAO Türkiye Temsilci Yardımcısı Dr. Ayşegül Selışık, Galatasaray Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Pınar Kartal, Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) Başkanı Demir Şarman, Cooperatives Europe Başkan Yardımcısı Katia De Luca ve Türkiye İş Bankası A.Ş. Tarım Bankacılığı Pazarlama Bölüm Müdürü Zafer Arslan'ın açılış konuşmalarıyla başlayan zirve, katılımcılara kadınların sektördeki rolüne dair çeşitli perspektifler sundu.

Toplumsal cinsiyet eşitliğinin FAO'nun 'Daha İyi Yaşam' hedefi doğrultusunda öncelikli alanlardan biri olduğunu belirten Selışık, kadınların tarımsal üretimden pazarlamaya kadar süreçlerde etkin rol almasının önemini vurgulayarak, “Kadınların bilgi ve yeniliklerle donanarak, karar mekanizmalarında ve planlama aşamalarında yer almaları sektörün dengeli işleyişi için şarttır” dedi.

Sürdürülebilir Kırsal Kalkınmada Kadının Rolü konuşuldu

Galatasaray Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Anlam Altay’ın başkanlığını üstlendiği ilk oturumda Sürdürülebilir Kırsal Kalkınmada Kadının Rolü konuşuldu. Aydın Menderes Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Renan Tunalıoğlu tarım alanındaki girişimciliğin önemine değinerek, akademinin pratik çalışmalara yönelik daha aktif rol alması gerektiğini vurguladı. Tarım ve Orman Bakanlığı Önceki Dönem Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece gerçekleştirdiği sunumda kadınların tarım sektöründeki yerine dair veriler paylaştı. İlk oturumun kapanış konuşmasını ise kadının toplumdaki kritik konumunun ve Cumhuriyetin kuruluş yıllarında kadın emeğinin önemini vurgulayan Galatasaray Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Faik Demir gerçekleştirdi.

Üreten Yaşatan Kadın Hikâyeleri

Üreten Yaşatan Kadın Hikâyeleri temalı ikinci oturum, FAO Ürün Geliştirme Tasarım Marka Danışmanı Esma Civcir başkanlığında gerçekleştirildi. Oturumda Türkiye’nin farklı coğrafi bölgelerinden ve kültürlerinden kırsal kadın kooperatiflerinin yöneticileri kooperatiflerinin ilham verici hikayelerini ve azim dolu mücadelelerini katılımcılarla paylaştı. Oturum katılımcılar tarafından yoğun ilgiyle karşılandı.

Yeşil Gelecek için kadın girişimciliğinin önemi vurgulandı

“Yeşil Gelecek için Kadın Girişimciler, Tarımda Dijital Okuryazarlık” temalı son oturum ise Galatasaray Üniversitesi Mühendislik ve Teknoloji Fakültesi Dekanı Gülçin Büyüközkan’ın yönetiminde gerçekleştirildi. Oturumda Metos Türkiye Ülke Müdürü Fikriye Berk’in ardından konuşan Alaşehir Kadın Girişimi ve Üretim İşletme Kooperatif Başkanı Selen Türker Öküzcüoğlu, kooperatifte yaptıkları çalışmaları anlattı. TABİT Akıllı Tarım Teknolojileri A.Ş. kurucu ortağı ve aynı zamanda bu alanda sosyal girişimci olan Tülin Akın, tarımda dijital teknoloji kullanımı ve kadın girişimciliğinin önemini anlatan bir sunum gerçekleştirdi. Zirve BKZ Yönetim Danışmanlığı, Sürdürülebilirlik, İleri Dönüşüm’den Binnur Zaimler’in geri dönüşüm ve ileri dönüşüm odağındaki sunumu ile sona erdi.

FAO'nun AB finansmanıyla yürüttüğü Güçlü Geçim Dayanıklı Toplum projesi kapsamında, Hepyerinden.coop platformundaki kooperatifler tarafından gönderilen hediyelerin sunulduğu etkinliğinde sonunda, FAO, İş Bankası ve Galatasaray Üniversitesi’den temsilcilerin katılımı ile düzenlenen “Sürdürülebilir Yerel Kalkınma İçin İletişim Stratejileri: Kırsal Kadın Kooperatifleri Dijital Medya Okuryazarlığı Çalıştayı”nda, kurumlar arası iş birliğinin güçlenerek devam etmesi yönünde görüş birliğine varıldı.

09 Mar 2024 - 11:35 - FAO'dan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.