Geri kazanım katılım payına yeniden değerleme kriteri!

Geri kazanım katılım payı yönetmeliğinde yapılan değişiklikle, piyasaya sürenler tarafından yapılacak bildirimler için geri kazanım katılım payı miktarı alt limiti 50 bin liradan 150 bin liraya çıkartıldı. Söz konusu miktar, takvim yılı başından geçerli olmak üzere her yıl ilan edilen yeniden değerleme oranında artırılarak uygulanacak.

Geri kazanım katılım payı uygulamasına seçim rötarı mı?
Geri Kazanım Katılım Payı Beyannamesi Tebliği yayınlandı. İlk ödeme ne zaman?
Haber albümü için resme tıklayın

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının hazırladığı Geri Kazanım Katılım Payına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, 6 Mart 2024 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Bildirim için alt limit yükseltildi, yeniden değerleme artışı geldi

Buna göre;

Geri Kazanım Katılım Payına İlişkin Yönetmeliğin “Bildirim ve beyanların doğruluğu ve kayıtları” başlıklı 10 uncu maddesinin birinci fıkrası uyarınca; 2872 sayılı Çevre Kanunu kapsamında tanımlanan çevre görevlisi tarafından incelenip onaylanacak piyasaya süren işletmelerce Yönetmelik kapsamında yapılacak bildirim ve beyannamelerine esas veriler için geri kazanım katılım payı miktarı, 50 bin liradan 150 bin liraya çıkartıldı.

Aynı maddeye eklenen yeni fıkra uyarınca da; söz konusu geri kazanım katılım payı miktarı takvim yılı başından geçerli olmak üzere her yıl bir önceki yıla ilişkin olarak 213 sayılı Vergi Usul Kanununun mükerrer 298 inci maddesi hükümleri uyarınca tespit ve ilan edilen yeniden değerleme oranında artırılarak uygulanacak.

Yönetmeliğin 15 inci maddesinin üçüncü fıkrasındaki “bu suretle tespit edilen tutarları yarısına kadar artırmaya veya” ibaresi de, söz konusu değişiklik doğrultusuda “bu listede yer alan veya bu fıkra uyarınca yeniden değerleme oranı uygulanmak suretiyle belirlenen tutarları iki katına kadar artırmaya veya yarısına kadar” şeklinde değiştirildi.

Yayımı tarihinde yürürlüğe giren Yönetmelik hükümlerini, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı yürütecek.

06 Mar 2024 - 09:28 - Çevre


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.