Kalıcı yorgunluk yaşayanların sayısı 2 katına çıkabilir!

Sıklıkla kalıcı yorgunluk sendromu (Chronic fatigue syndrome, CFS) olarak bilinen Miyaljik ensefalomiyelit (ME) halihazırda dünya genelinde on milyonlarca insanı etkiliyor. Kaygı verici yeni bir araştırma, bu hastalıktan etkilenenlerin sayısının yakın gelecekte 2 katına çıkabileceğini öngörüyor…

Kalıcı yorgunluk yaşayanların sayısı 2 katına çıkabilir!
Haber albümü için resme tıklayın

Almanya'daki bir ekip tarafından yapılan ve Internal Medicine dergisinde yayınlanan bir çalışma, COVID-19'un birçok kişi üzerindeki uzun süreli etkilerinin ME/CFS için tanı kriterlerini karşılayabilecekleri anlamına geleceğini söylüyor. Uzun COVID ve ME/CFS'nin aynı hastalık olup olmadığı henüz net değil. Ancak ME/CFS vaka sayılarının önümüzdeki yıllarda önemli ölçüde artabileceği anlamına gelen yeterince benzerlik söz konusu.

Çalışmada, kalıcı yorgunluk için bir test geliştirildi

Klinik olarak ME/CFS en az altı ay süren yorgunluk ve egzersize yapamama durumu olarak tanımlanır. Bugüne dek, bu durumu ve farklı sunumlarını test etmenin güvenilir bir yolu yoktu. Tam burada, Avusturya'daki Viyana Tıp Üniversitesi'nden uzmanların yaptığı bir çalışma devreye girdi. Bu ikinci çalışma, kanda ME/CFS ile bağlantılı olabilecek biyolojik belirteçleri, testlerin arayabileceği belirli biyolojik işaretleri tanımladı.

Biyobelirteçler, 39 yetişkinden oluşan bir örneklemde ME/CFS'li iki farklı insan grubunu ayırt etti, bunlar bağışıklık sistemi zayıflamış olanlar ve bağırsaklarının astarında sorun olanlardı. Her iki sağlık komplikasyonu da daha önce ME/CFS ve uzun COVID ile ilişkilendirildi, ancak ilişkinin doğası hakkında net bir sonuca varılamadı. Mevcut çalışmada, bağışıklık sistemi yetmezliği olan hastalarda C4a adı verilen bir proteinin seviyelerinde azalma görülürken, immün yetmezliği olmayanlarda bağırsak sorunları ve lipopolisakkarit bağlayıcı protein (LBP) seviyelerinde artış görüldü.

Kalıcı yorgunluk yaşayanların sayısı 2 katına çıkabilir!

ME/CFS bir sağlık durumu olarak araştırıldığı sürece, viral enfeksiyonlarla potansiyel bağlantıları şüphe uyandırdı. Hastalığa yakalananların çoğu, daha önce geçirdikleri bir hastalık dönemini kolaylıkla hatırlayamasa da önemli bir kısmının semptomları bir virüse yakalandıktan sonra ortaya çıkıyor ve bu da potansiyel bir nedene işaret ediyor.

Gelecekte bu proteinleri test eden sağlık uzmanları ME/CFS tanısının arkasındaki bazı sorunları daha iyi anlayabilir ve tedavileri bireylere daha özel olarak uyarlayabilir. Bu aynı zamanda araştırmacıların ME/CFS'nin farklı varyasyonlarına daha yakından bakmalarına da olanak tanıyabilir.

ME/CFS'nin nasıl başladığını veya nasıl tedavi edileceğini tam olarak anlamaktan hala çok uzağız, ancak mevcut çalışma, önemli bir ilerleme. COVID dünya genelinde on milyonlarca insanı olumsuz etkilemeye devam ettiği sürece, virüsler tarafından tetikleniyor gibi görünen ME/CFS gibi hastalıkların görülme sıklığı artabilir…

Araştırmadan elde edilen sonuçlar Journal of Clinical Medicine dergisinde yayınlandı.

05 Mar 2024 - 11:30 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.