Obezite Günü’nün önemli gündemi, damgalama ve ayrımcılık!

Türkiye Obezite Araştırmaları Derneği ile Türk Diyabet ve Obezite Vakfı, 4 Mart Dünya Obezite Günü sebebiyle bir basın bülteni yayınladı.

4 Mart tüm dünyada Dünya Obezite Günü olarak, küresel bir sorun haline gelen ve gittikçe sayısı artan bir kronik rahatsızlığa dikkat çekmek, farkındalık sağlamak amacıyla, sosyal ve bilimsel aktivitelerle kutlanıyor. Türkiye Obezite Araştırmaları Derneği ile Türk Diyabet ve Obezite Vakfı, 4 Mart Dünya Obezite Günü nedeniyle yayınladığı basın bülteninde, çarpıcı bilgilere yer verdi, obezite bağlamında "damgalama" sorununa değindi.


Günümüzde 2,6 milyar olan dünya geneli obez birey sayısının (dünya nüfusunun %38’ine tekabül ediyor) 2035 itibariyle 4 milyar kişiye çıkacağı, dünya nüfusunun %50’sine ulaşacağı düşünülüyor.

İklim değişikliği, küresel ısınma ve büyük sıcak dalgalarının bireylere ve doğaya olan etkisi; gıda paketlerinde, kozmetiklerde kullanılan kimyasal maddeler, plastik maddeler, plastik atıklar, COVID-19 kapanmasında hareket kısıtlanması, doğal gıdalara erişim yerine işlenmiş gıda tüketimi, özellikle çocuklar olmak üzere toplum geneli obezitede büyük artışa yol açtı.

Ülkelere ve bölgelere göre değişkenlik gösteren bu hastalığın çözümü için hükümetler üst düzeyde harekete geçmeli, obezitenin yönetimi ve tedavisi için politikalar oluşturmalı ve bütünsel bir milli multidisipliner yaklaşım stratejileri planlamalıdır. Hastaların tedaviye ulaşımları kolaylaştırılmalı, sağlık çalışanlarına yatırım yapılmalı, iyi eğitilmiş profesyoneller aracılığıyla hastalığın önlenmesi, yönetimi ve tedavisi sağlanmalıdır.

Türkiye Obezite Araştırma Derneği, 4 Mart Dünya Obezite Günü’nü de kapsayan 12. Ulusal Kongrelerinde, hastalığı tüm yönleriyle tartışacak ve dünyanın değişik ülkelerinden gelen uzmanlarla, obezitenin yol açtığı diyabet, ateroskleroz, hipertansiyon gibi hastalıklarla ilişkisini irdeleyecek.

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram'da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Türk Diabet ve Obezite Vakfı (@turkdiyabetveobezitevakfi)'in paylaştığı bir gönderi

Dünya Obezite Günü’nün bu yılki teması: “Obezite ve damgalama”

Dernek bu yıl dünya diyabet günü temasını obezite ve damgalama olarak belirledi. Kongrede, obez bireylere karşı toplumda var olan önyargı, etiketleme, ayrımcılık ve dışlamaya varan bir dizi olumsuz davranış dizisi görüşülecek.

Türkiye Obezite Araştırma Derneği ile birlikte hareket eden Türk Diyabet ve Obezite Vakfı da kongreye katılacak ve toplumsal farkındalık hareketlerini değişik platformlarda destekleyerek, bilhassa obezite konusunda devletin politikalarına etki etmede öncü olacak.

Türkiye Obezite Araştırma Derneği, bu yılın teması olarak belirlediği obezite ve damgalama ile mekânsal ayrımcılık başlıkları altında da aşağıdaki önemli tespitlerde bulundu.

Obezite ve Damgalama

 • Obeziteli bireylere karşı toplumda var olan önyargı; etiketleme, ayrımcılık ve dışlamaya varan bir dizi olumsuz davranış dizisine yol açmaktadır.
 • Kitle iletişim araçları damgalamayı destekleyen ürünler sunabilmekte; televizyon, internet ya da kitaplarda obeziteli bireyler devamlı olumsuz bir imaj çizebilmektedir.
 • Damgalamaya maruz kalan obeziteli bireyler depresyon, anksiyete, panik atak, sosyal fobi gibi psikolojik sorunlar yaşayabilmekte; özgüven, beden imajı ve benlik saygısı etkilenebilmekte, tedavi süreçleri aksayabilmekte, hatta tedaviyi bırakabilmektedirler.
 • Damgalama yakın çevrede, aile içerisinde ve arkadaş çevresinde, okulda ya da işyerinde yaşanabildiği gibi sağlık kurumlarında da sıklıkla yaşanabilmektedir.
 • Kilo ile ilgili olsun olmasın her rahatsızlığın kiloya bağlanması obeziteli bireylerin tedavi olmaktan vazgeçmesine ya da tedavilerini yarıda bırakmasına neden olabilmektedir. 

Mekansal Ayrımcılık

 • Obeziteli bireyler de diğer kişiler gibi uygun fiziksel koşullarda ve uygun ekipmanlarla sağlık hizmeti alma hakkına sahiptir.
 • Ancak MR cihazlarının düşük kilo sınırı, tansiyon aletlerinin ve muayene önlüklerinin küçük gelmesi, hastane yataklarının ve sedyelerin darlığı, tekerlekli sandalyelerin ve diş hekimi koltuklarının küçüklüğü, uygun ambulans sayısının az olması, benzer şekilde, sağlık kuruluşlarındaki bina planları, alçak veya dar geçiş alanları, yetersiz asansör sayıları, çok basamaklı veya dik merdivenler obeziteli bireylerin bu haklarına engel olabilmektedir.

Türkiye’de 254 aile hekiminin katıldığı Türkiye Obezite Araştırma Derneği tarafından yapılan araştırmada, aşağıdaki çarpıcı sonuçlara ulaşıldı:

 • Obeziteye karşı meslektaşları arasında genel bir önyargı olduğunu düşünenlerin oranı %48
 • Bu önyargıların obeziteli bireylerin sağlık bakımı almalarını engellediğine inananların oranı %63.8
 • Kilo alımının tamamen hastanın sorumluluğunu düşünenlerin oranı %26
 • Obeziteli bireylerin kilo verme için yeterli iradelerinin olmadığını düşünenlerin oranı %45.3
 • Obeziteli bireylerin tembel olmalarından ve uğraşmayı durdurmalarından dolayı kilo veremediklerine inananların oranı %51.2 olarak bulunmuştur.

Obezitenin dünyadaki durumu

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yakın zamanda yayınlanan bir raporda:

 • Obeziteli okul çağı çocuklarının %63 oranında daha fazla zorbalığa maruz kaldığı,
 • Obeziteli erişkinlerin %54’ünün işyerindeki arkadaşları tarafından damgalayıcı davranışlara uğradığı ve %69’unun sağlık çalışanları tarafından damgalanma tecrübesi yaşadığı belirtilmiştir.

Amerika’da yapılan bir çalışmada ise:

 • Son 10 yılda kilo ayrımcılığının %66 oranında arttığı
 • Yetişkin Amerikalıların %40’ının hayatlarının bir noktasında, vücut kitle indekslerinden bağımsız olarak, kilo ayrımcılığına maruz kaldığı ortaya konmuştur.

Obeziteli bireylere karşı yapılan ayrımcılığın önüne geçmek içinse, aşağıdaki öneriler yapıldı.

 • Toplumun eğitilmesi,
 • Bu amaçla medyanın etkin şekilde ‘obezite damgalaması’yla mücadeleye katılımının sağlanması,
 • Okullarda her tür ayrımcılığa karşı derslerin konması,
 • Sağlık çalışanlarının obezite eğitimlerinin içerisinde mutlaka bu konuya yer verilmesi
 • Sağlık kurumlarının hiçbir basamağında obeziteli bireylere karşı önyargı hissettirecek hiçbir davranışa/söyleme yer verilmemesi büyük önem taşır.

04 Mar 2024 - 20:30 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.