Kırmızı renkli ağ kullanmak, pestisitler için çevre dostu bir alternatif olabilir mi?

Yeni bir bilimsel araştırma, soğanlara ve bazen tütünlere zarar verebilen bir böcek tripsini (kirpikkanatlı böcek) engelleme konusunda, kırmızı renkli ağların siyah veya beyaz ağlardan daha etkili olduğunu ortaya koydu. Bu çalışma, tarımsal üretimde kimyasal pestisit kullanımının azaltılması için bir umut olabilir mi?

Kırmızı renkli ağ kullanmak, pestisitler için çevre dostu bir alternatif olabilir mi?
Haber albümü için resme tıklayın

Araştırmacılar, kırmızı ağların soğan tripslerinin ürünlere zarar vermesini engellemedeki etkinliğini inceliyor ve kimyasal böcek ilaçlarının kullanımına uygun bir alternatif olup olamayacağını araştırıyor.

Tarımda kırmızı ağ kullanmanın faydası ne?

Ağlar onlarca yıldır tarımsal ürünlerin korunmasında kullanılıyor. Ağ, çoğu durumda böceklerin geçemeyeceği fiziksel bir bariyer sağlarken, güneş ışığı, yağmur suyu ve hava akışının içeri girmesine izin veriyor. Ağlar ayrıca bitkilerle beslenebilecek kuşlar ve tavşanlar gibi daha büyük tehditlere karşı da koruma sağlıyor.

Bununla birlikte, yaygın olarak kullanılan siyah ve beyaz renkteki ağlar, tarımsal ürünleri soğan tripsi gibi belirli böcek türlerine karşı korumada pek başarılı değil. Tokyo Üniversitesi tarafından yürütülen bir çalışma, ağların rengini kırmızıya çevirmenin tarım ürünlerini soğan tripslerinden korumada önemli bir etkiye sahip olduğunu ortaya koydu.

Soğan tripsleri böcek ilaçlarına karşı dirençlidir, ayrıca onları yiyerek ve zararlı virüsler yayarak bazı ürünlere zarar verebilir.

Kırmızı renkli ağ kullanmak, pestisitler için çevre dostu bir alternatif olabilir mi?

Kırmızı ağlar, böcekleri engellemede başarılı oldu

Araştırmacılar, soğan tripslerini Galler soğanlarını yemekten caydırmak için kırmızı, beyaz, siyah ve kombinasyon renkli ağların etkisini denedi. Kırmızı ağlar hem laboratuvar hem de saha testlerinde, soğan tripslerini caydırma konusunda daha etkili oldu. Buna ek olarak saha testleri, kısmen ya da tamamen kırmızı ağla kaplanan soğan mahsullerinin, tamamen açık bir tarla için gerekenden %25-50 daha az böcek ilacı gerektirdiğini gösterdi.

Tokyo Üniversitesi Tarım ve Yaşam Bilimleri Enstitüsü'nden Profesör Masami Shimoda, ağın yapısının ve deliklerin boyutunun, ağın renginden daha önemsiz olduğunun tespit edildiğini ifade etti ve şunları söyledi:

"Böcek gövdesinden daha büyük bir ağ boyutuna sahip olan kırmızı ağları test ettik. Bu durumda dahi, daha küçük bir ağ boyutuna sahip diğer geleneksel siyah veya beyaz ağlardan daha etkiliydi. Bu 'optik haşere kontrolü', haşereleri uzak tutmak için böceklerin renk görme özelliğini kullanıyor."

Soğan tripsi nedir ve ürünlere nasıl zarar verir?

Soğan tripsleri (Thrips tabaci) dünyanın birçok bölgesinde bulunan bir böcek türüdür. Birçok farklı bitkiyi etkiler ve onlara zarar verebilir. Soğan, pırasa, kabakgiller, domates, tatlı biber ve patlıcan için özellikle zararlıdır. Tripsler, yüzey dokusunun hücrelerini delerek ve içeriğini emerek bitkilere zarar verir ve çevredeki dokunun ölmesine neden olur. Ayrıca zararlı virüsleri bitkiden bitkiye yayabilir. Yapraklarda ortaya çıkan gümüş grisi lekeler üründeki varlıklarını gösterir.

Ağların içindeki daha büyük delikler, nefes alabilirliği artırarak mantar enfeksiyonu olasılığını azaltmanın yanı sıra bitkilerin güneş ışığına ve yağmur suyuna daha fazla erişmesine izin verdiği için mahsuller için de faydalı olabilir.

Çalışma, tarım ağlarının siyah veya beyazdan kırmızıya dönüştürülmesinin, daha sürdürülebilir ve etkili tarım uygulamalarını desteklerken, pestisit kullanımını ve bunun çevre üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmaya yardımcı olabileceği sonucuna vardı.

Araştırmadan elde edilen sonuçlar Scientific Reports dergisinde yayınlandı.

08 Mar 2024 - 12:00 - Bilim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.