Sektör yetenek avına çıktı, genç şefler jüriyi terletti!

Türkiye Otelciler Birliği, Turizm Geliştirme ve Eğitim Vakfı, Mili Eğitim Bakanlığı ve Metro Türkiye iş birliğiyle yürütülen “Sektör Yetenek Avında” projesi kapsamında bu yıl dördüncü kez düzenlenen Turizm Meslek Liseleri Arası Aşçılık Yarışması’na katılan genç şefler, profesyonel şef tabaklarını aratmadılar.

Sektör yetenek avına çıktı, genç şefler jüriyi terletti!
Sektör yetenek avına çıktı, genç şefler jüriyi terletti!
Haber albümü için resme tıklayın

Gastronomi turizminin gelişmesine katkı sağlamasının yanı sıra turizm meslek liselerinden mezun olan öğrencilere mesleği sevdirerek kolay istihdam sağlamak amacıyla Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB), Turizm Geliştirme ve Eğitim Vakfı (TUGEV), Milli Eğitim Bakanlığı ve Metro Türkiye iş birliğiyle düzenlenen ‘Sektör Yetenek Avında’ projesi yeniden başladı. Sektör-okul işbirliği ve farkındalığını artırmak üzere sosyal sorumluluk bilinciyle hayata geçirilen projeyle, turizm otelcilik sektörünün nitelikli çalışan ihtiyacının karşılanması ve meslek lisesi mezunlarının da eğitim aldıkları alanda istihdam edilme imkânlarının artırılması hedefleniyor.

Proje kapsamında 2021-2022 yıllarında COVID-19 salgını, 2023 yılında da Türkiye’yi sarsan deprem felaketi nedeniyle gerçekleştirilemeyen ‘Turizm Meslek Liseleri Arası Aşçılık Yarışması’, üç yıl aradan sonra Gastronometro’da gerçekleştirildi.

Ödüller sahiplerini buldu

İstanbul’da bulunan 12 meslek lisesinden öğrencilerin kıyasıya yarıştığı ve jüri başkanlığını Şef Vedat Başaran’ın yaptığı yarışmanın ödül töreninde; birincilik ödülünü Sarıyer Vehbi Koç Vakfı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, ikincilik ödülünü Selimpaşa Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve üçüncülük ödülünü TÜROB 50. Yıl Şişli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi kazandı. ECOLAB Hijyen Ödülü de Kumburgaz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi oldu. Ayrıca tüm katılımcı okullara Gastronometro tarafından hediyeler verildi.

Yarışmada ilk 3’e giren okul takımları, toplamda 60.000 TL değerinde hediye çeki ile ödüllendirildi.

Sektör yetenek avına çıktı, genç şefler jüriyi terletti!

“Gastronomi zenginliği turizm gelirini artıracak”

Ödül töreninde konuşan TÜROB Başkanı Müberra Eresin, son yıllarda Türkiye’nin gastronomi turizmi için öncelikli tercih edilen ülke haline geldiğini belirterek, “Dünya ülkelerinde turizm gelirinin önemli bir kısmını oluşturan gastronomi turizmi Türkiye’de de hâlâ gelişime açık bir alandır. Gastronomi de fazlasıyla nitelikli iş gücüne ve deneyime dayanıyor. Dolayısıyla, gençler bu konuda en önemli avantajımız ve güvencemiz. Hedefimiz bu yarışmayı büyütmek, Türkiye geneline farklı kategorilerle genişletmek. Bu amaca yönelik adımlarımızı hızlıca atmak üzere Turizm Geliştirme ve Eğitim Vakfı (TUGEV) ile işbirliğimizi de başlattık” dedi.

Eresin, gastronomi açısından birçok ülkeden daha zengin bir potansiyele sahip olan Türkiye’nin bu özelliğini turizme yansıtmayı tamamen başardığında, turizm gelirinde önemli bir artış sağlamasının kaçınılmaz olduğunu, bu yolda Turizm Meslek Liseleri Arası Aşçılık Yarışması’nın sektör-okul işbirliğinin en güzel ve en anlamlı örneklerinden biri olduğunu kaydetti. Sadece yarışmada dereceye girenlere değil, yarışmaya katılanların tamamına konaklama sektörü olarak staj ve istihdam imkânı sunulduğuna dikkat çeken Eresin, şöyle devam etti:

“Türkiye’de orta ve uzun vadede gastronomi turizminin gelişmesine katkı sağlamasının yanı sıra turizm meslek liselerinden mezun olanlara da istihdamın yolunu açan projeyle, turizm otelcilik sektörünün nitelikli çalışan ihtiyacının karşılanması ve meslek lisesi mezunlarının eğitim aldıkları alanda istihdam edilme imkanlarının artırılmasını ana hedef olarak belirlemiştik. Öğrencilerimizin eğitimlerinin bir parçası olarak motivasyonlarını artırmak ve sektörümüzün de okullara olan dikkatlerini çekmek üzere düzenlediğimiz bu yarışmada aslında kazanan tüm okullar. Hepsini yürekten tebrik ediyorum.

Sektörümüzün önde gelen şeflerinden oluşturduğumuz Jürimiz, genç şeflerimizin hazırladığı birbirinden başarılı tabaklar arasından seçim yapmakta ilk defa çok zorlandı. Bu durum bizleri fazlasıyla sevindirdi zira hedeflerimize kısa sürede ulaşmış olduk. TÜROB olarak bugüne kadar eğitime verdiğimiz desteklere bundan sonra da kararlılıkla devam edeceğiz.”

‘Mutfağımızın geleceğine bugünün genç şefleri yön verecek’

Gastronometro’da yarışmaya ev sahipliğini yapan Metro Türkiye’nin Kurumsal İletişim ve Kamu İlişkileri Müdürü Aslı Duran ise yaklaşık 35 yıldır Türk mutfak kültürünü ve değerlerini korumak, gelecek nesillere aktarmak ve şefleriyle birlikte bu mutfağın dünyada hak ettiği yere gelmesini sağlamak amacıyla çalıştıklarını söyledi. Duran, “Mutfağımızın geleceğine bugünün genç şeflerinin yön vereceğine olan inancımızla onların eğitimleri ve gelişimleri için pek çok proje geliştiriyor, iş birlikleri yapıyoruz. Türk mutfağının sürdürülebilirliği için yaptığımız her çalışmada ülkemizin ilk gastronomi keşif platformu olan Gastronometro, hem bir eğitim ve Ar-Ge merkezi, hem de gastronomi dünyasını bir araya getiren bir buluşma noktası olarak önemli bir rol üstleniyor. Yeme içme sektörünün en büyük iş ortağı olarak genç şeflerimize tavsiyemiz; Türk mutfağının tekniklerini, geleneklerini en iyi şekilde öğrenmeleri.  Yerel ve Coğrafi İşaretli ürünlerimize sahip çıkarak değer kazanmasına destek vermeleri. Metro Türkiye olarak biz, tüm bu konularda her zaman onların yanında olmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Yarışmaya katılan okullar

Beyoğlu Katip Mustafa Çelebi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Etiler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Kumburgaz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Küçükçekmece Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Sarıyer Vehbi Koç Vakfı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Selahaddin Eyyubi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Selimpaşa Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Şenesenevler Mualla Selcanoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Şile Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Tuzla Asım Kibar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

TÜROB 50.Yıl Şişli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Zeytinburnu Mehmet İhsan Mermerci Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Sektör Yetenek Avında Jüri Üyeleri

Vedat Başaran-Şef, İşletmeci, Türk Mutfağı Araştırmacısı (Jüri Başkanı)

Emre İnanır-Executive Chef, Tuğra Restoran, Çırağan Palace Hotel Kempinski

Erich Ruppen-Usta Öğretici, Le Cordon Bleu Istanbul

Giancarlo Gottardo-Director Culinary at Divan Hotels&Restaurants

Gökmen Sözen-Foodinlife Genel Yayın Yönetmeni

Mehmet Faruk Yardımcı-Executive Chef, JW Marriott Marmara Sea

Murat İlke Özipek-Yönetici Eğitmen Şefi, Gastronometro

Mustafa Emirli-ECOLAB Eğitim Müdürü

Serkan Aksoy-Executive Chef, Nicole Restaurant (1 Michelin Yıldız)

Soner Kesgin-Executive Chef, Swissotel The Bosphorus İstanbul

Tuğçe Mirza Canik-Executive Chef, Restoran Modern

04 Mar 2024 - 12:27 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.